Медия без
политическа реклама

И омбудсманът критикува новата схема "бонус-малус"

11 Дек. 2019МИЛА КИСЬОВА
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Омбудсманът Диана Ковачева разкритикува предложения от Комисията за финансов контрол  (КФН) проект за системата “бонус-малус“. Според Ковачева въвеждането на предложения модел за изчисляване на застраховката "Гражданска отговорност" устройва застрахователите, а пренебрегва интересите на водачите. Подобна бе реакцията на гилдията на превозвачите и на шофьорите, които определиха новата методика като грабеж.
Според Ковачева определянето на цената на "Гражданската" единствено от наказателните точки на най-лошия водач на даден автомобил нарушава принципа всеки да носи отговорност за собствените си действия. На практика собственикът на МПС ще отговаря за чужди нарушения с най-висока малус точка. Не е предвидена и възможност за отписване на водачи от полицата и за намаляване на цената на застраховката в резултат на това.
Критикува се и допускането да се натрупват множество санкции за едно и също нарушение - веднъж с платена глоба или присъда заради погазване на Закона за движение по пътищата и втори път с  тройно и четворно по-скъпа "Гражданска отговорност". 
Според омбудсмана предложените правила за трупане на бонус и малус точки не стимулират добросъвестните водачи. Те трябва да чакат пет години, за да ползват едва 25% отстъпка от застраховката, и в крайна сметка не зависи единствено от тяхното поведение на пътя и причинените вреди. За нарушителите пък много рязко се вдига цената до непропорционалните 400% оскъпяване. 
"При липса на опит в прилагането на подобен тип системи в нашата среда може да доведе до непредвидими отклонения при определяне на размера на премиите", смята Ковачева. Според нея е възможно собственикът на автомобила изобщо да не може да ползва предвидените отстъпки заради малус класовете на водачите, вписани в полицата на МПС-то му. 
Авторите на методиката не са предвидили ред, по който застрахователи могат да възстановят неправилно определена от тях по-скъпа цена на застраховката. Ако се стигне до съд, съдебните разноски могат да надхвърлят сумата за връщане. По този начин гражданите няма да имат интерес да търсят правата си по съдебен ред,  а надвнесената сума ще остава за застрахователя.
За постигане на справедливост важно значение има и прилагането на принципа на прозрачност при разработване на проекта и обсъждане на предложенията за неговото усъвършенстване, смята омбудсманът. Затова е важно да бъдат огласени и обсъдени препоръките и становищата, постъпили по време на общественото обсъждане, което приключва на 19 декември 2019 г. 
Този процес изисква време, а наредбата за "бонус-малус" се предвижда да влезе в сила от 1 януари 2020 г. 
Според Ковачева това е формален подход, затова трябва да се предвиди допълнително време за отстраняване на дефицитите и усъвършенстване на концепцията по този обществено значим въпрос.