Медия без
политическа реклама

Финансовото министерство отново променя наредбата за касовите апарати

22 Ноем. 2018МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова
Новото изискване за касовите бележки бе провокирано от протестите срещу високите цени на горивата.

До края на февруари 2019 г. всички търговци на течни горива ще трябва да започнат да отпечатват на касовите бележки каква част от крайната цена са данъци и акцизи и колко е действителната стойност на горивото. Това става ясно от публикуван на сайта на финансовото министерство проект за изменение на наредбата за касовите апарати. В него е разписано, че във фискалния бон за всеки вид течно гориво се отпечатва на отделни редове информация за размера на ДДС, за акциза, продажната цена на горивото без акциз и ДДС (нето стойност), и покупната цена на горивото без акциз и без ДДС.

Новото изискване е провокирано от протестите срещу високите цени на горивата у нас. То бе предложено от финансовия министър Владислав Горанов в отговор на недоволството, че у нас литър бензин без акциз и ДДС е сред най-скъпите в Европа на фона на най-ниските доходи, които получават българите.
Мярката има за цел да постигне по-голяма прозрачност и детайлност на част от елементите на ценообразуване на съответния продукт, се посочва в мотивите на финансовото министерство. 
България има най-ниския позволен акциз на горивата в ЕС - 65 ст. на литър от най-масовия бензин А-95. Ако обаче той се извади от крайната цена заедно с начисленото ДДС, бензинът у нас става един от най-скъпите в Европа. Справка на bTV неотдавна показа, че от 27 страни членки само в Испания, Германия и Дания течното гориво преди облагането е по-скъпо от българското.
С новия начин на отпечатване на касовите бележки ще се покаже колко от крайната цена на бензина отиват в държавата и колко в търговците като печалба, твърдят експертите на финансовото министерство.