Медия без
политическа реклама

Енергийното министерство ще похарчи 2.8 млрд. лв. за промяна на газовите трасета

14 Ноем. 2018РУМЯНА ГОЧЕВА
Снимка: БГНЕС
Жечо Станков

Спорни планове, свързани с промяна на газовите трасета срещу "скромните" 2.8 млрд. лв., обявиха вчера от Министерството на енергетиката. Идеите са част от дебата по коригираната енергийна стратегия, която предстои да бъде разработена. Те бяха представени без конкретни разчети и мотиви за нуждата от подобна промяна.

Приблизителната индикативна стойност на предлаганата нова газова инфраструктура, която ще трябва да се осъществи при промяна на енергийната стратегия, е 2.8 млрд. лв., при срок на откупуване от 15 до 17 години. Става въпрос за линейна инфраструктура от 496 км и още две компресорни станции от 40 и 36 МВт. Към момента обаче подобно начинание изглежда абсурдно - не е ясно точно как ще бъде реализирано, откъде ще дойдат парите и в крайна сметка кой ще ги плати. Още повече че тези планове предвиждат единствено транзит на газа, но не и развитие на местната инфраструктура. В момента газът достига до едва 83 от общо 265 общини.

Нуждата от актуализация на стратегията засяга преди всичко южния газов коридор, газовата връзка България - Гърция и новите газопроводи по "Турски поток", обясни зам. -министърът на енергетиката Жечо Станков. Според него трябва да се изгради нова газова инфраструктура в региона, която "да ни въведе в съответствие с всички нови енергийни проекти".

Станков посочи, че изменението на Енергийната стратегия на България се налага най-вече от променящите се през годините енергийни проекти в региона. Данните на министерството, цитирани от Станков, показват, че към момента "Булгартрансгаз" осъществява пренос на 17.8 млрд. кубични метра газ през територията на страната, като 14 млрд. от тях са в посока българо-турската граница, 3 млрд. са за Гърция и 0.8 млрд. куб. м за Македония.