Медия без
политическа реклама

Електронните магазини се отърваха от касовите апарати

Банките ще изпращат информация на НАП за онлайн плащания с карти

11 Окт. 2019МИЛА КИСЬОВА
Pixabay

Електронните магазини се освобождават от задължението да отчитат продажбите си с касови апарати и да издават фискален бон, когато клиентите им плащат с дебитна или кредитна карта. Това предвиждат промени в закона за ДДС, приети заедно с пакета данъчни закони на първо четене от бюджетната комисия в парламента в четвъртък.

Нов текст в ЗДДС вече разграничава плащането с банкова карта на ПОС терминал от това по интернет (виртуален ПОС терминал), като последното вече не се приравнява на разплащането в брой. 
За тази промяна настояваха електронните търговци, защото това ги изважда от обхвата на прословутата Наредба 18 за касовите апарати. Е-търговците обявиха за недомислие настояването на НАП да се монтират касови апарати към платформите за електронна продажба и електронните магазини да регистрират т.нар. СУПТО - софтуер за управление на продажбите. В повечето случаи се оказва, че това е технически невъзможно, заради което и търговците обявиха, че са принудени да преминат единствено към банкови разплащания за неудобство на клиентите си. Други предупредиха, че ще се регистрират в съседни държави.

Според новите текстове при разплащане с банкова карта по интернет вместо фискален бон ще се издава електронен документ за продажбата от компютърната програма на търговеца, а не от физически касов апарат.  Условията как ще става това, както и формата и съдържанието на този документ предстои да бъдат определени с поредни промени в Наредба 18.

В същото време банките и другите доставчици на платежни услуги се задължават да уведомяват НАП за броя и стойността на трансакциите по платежна сметка, извършени чрез виртуален ПОС терминал. Предстои изпълнителният директор на НАП да определи формата на това ново изискване. 

ДЕФИНИЦИЯ
Редакционна промяна има и в понятието електронен магазин: интернет сайт, чрез който се извършва продажба на стоки/услуги чрез сключване на договор от разстояние по Закона за защита на потребителите и който предоставя възможност за избор на клиента на стоки/услуги чрез потребителска кошница или по друг начин, както и за предоставяне на информация за контакт с купувача, адреса на доставка и метода за плащане.