Медия без
политическа реклама

Банки и счетоводители ще донасят за данъчни измами чрез офшорки

Поредни законови промени се опитват да пресекат източването на бюджета с международни схеми

14 Окт. 2019МИЛА КИСЬОВА
Pixabay
данъчни измами, трансгранични схеми, НАП, офшорки

Банки, счетоводители, адвокати, инвестиционни и застрахователни посредници, които участват в подготовката и изпълнението на трансгранични данъчни схеми, трябва да докладват това на НАП, предвижда проект на финансовото министерство за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Той въвежда правила за "ранно оповестяване" на трансгранични сделки, при които съществува риск от избягване на данъци.

Промените се правят, защото България трябва да приложи мерките от плана на Организацията за международно сътрудничество и развитие ОИСР срещу свиването на данъчната основа, както и евродирективата за задължителния автоматичен обмен на данъчна информация. Затягането на контрола върху трансграничните трябва да влезе в сила от 1 юли 2020 г. Междувременно заради НАП-лийкс няколко държави като Германия и Сингапур отказаха временно да обменят информация с нашата приходна агенция.

Евродирективата за задължителния автоматичен обмен бе приета след т.нар. „Панама пейпърс", разкрили многобройните случаи, в които консултанти са помагали активно на свои клиенти да прехвърлят средства към офшорни зони с цел да плащат по-малко данъци.
Бъдещият закон ще задължи тези данъчни съветници да докладват пред НАП за "данъчни схеми" - понятието има широк смисъл и може да означава споразумение, съгласие, становище, схема, план, трансакция.  

Законопроектът различава два вида консултанти. Първата група включва всеки експерт, който изготвя, предлага, организира или управлява прилагането на трансгранична данъчна схема с риск от избягване на данъчно облагане. Втората група включва всеки, който е поел задължение да предостави помощ, съдействие или консултация по отношение на схеми за "данъчна оптимизация". Тъй като втората група консултанти участват или подпомагат само отделна част от схемата, е възможно да не знаят, че участват в трансгранична данъчна схема, попадаща в някоя от категориите, предвидени в законопроекта. Поради това е предвидено, че лицето може да се освободи от задължението за предоставяне на информация, като представи доказателства, че не е знаело и може основателно да се предполага, че не е знаело, че е участвало в такава схема.

Така „консултанти“ по смисъла на новите правила могат да бъдат адвокати, данъчни консултанти, счетоводители, финансови съветници, а също така банки, инвестиционни или застрахователни посредници. Законопроектът предвижда консултантът да се освобождава от задължението за предоставяне на информация, когато по закон е длъжен да пази професионална тайна. В подобни случаи задължението за предоставяне на информация за трансгранична данъчна схема е за фирмата ползвател на схемата.

 

САНКЦИИ

До 31 август 2020 г. трябва да се подаде информация в НАП за всяка трансгранична данъчна схема, първата стъпка по която е извършена след 25 юни 2018 г. Санкциите за неспазването на това изискване достигат 10 000 лева за първо нарушение. Промените, които се предвиждат в ДОПК, няма да бъдат свързани със съществени допълнителни разходи за консултантите и данъчно задължените лица, се посочва в мотивите. Предвижда се създаването на електронна услуга на интернет страницата на НАП, която ще улесни подаването на данните във форма с определени полета.