Медия без
политическа реклама

АПИ не видя конфликт на интереси в сондажите по "Струма"

Съмненията за опорочаване на поръчката са неуместни, обяви Дончо Атанасов от управата на пътната агенция

14 Февр. 2019АЛИСА ИВАНОВА
Снимка: Архив
Инж. Дончо Атанасов

 

Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и служителите на Югозападното държавно предприятие, което се грижи за горите в региона, са проспали факта, че по трасето на бъдещата магистрала "Струма" в района на Кресненското дефиле се работи нерегламентирано. В същото време един от шефовете на АПИ - инж. Дончо Атанасов, не видя конфликт на интереси във факта, че на терена работи фирма, участваща в консорциум, който се състезава за строителството на участък от магистралата. А шефът на горското предприятие Дамян Дамянов обеща наказания за немарливите си служители.

Реакцията им идва дни след разкритията на Би Ти Ви, че по трасето на бъдещата автомагистрала "Струма" в отсечката Крупник - Кресна са прокарани временни пътища и са направени множество сондажи - далеч преди да се стигне до отваряне на офертите на кандидатите за строежа. Според Дончо Атанасов нямало никакъв проблем в действията на фирма "Пътпроект 2000". Членът на управителния съвет на АПИ вчера дори се възмути пред Би Ти Ви от "опитите да се твърди", че търгът за участъка през Кресненското дефиле е бил опорочен. 

Въпреки признанието на "Пътпроект 2000" за направените предварителни сондажи Атанасов невъзмутимо заяви, че не вижда конфликт на интереси и че "все пак магистрала "Струма" трябва да стане". Натискът да се бърза е заради изтичащото време за усвояване на европарите за трасето. Ако цялата магистрала не бъде готова до 2023 г. - гратисния срок за проектите от програмния период 2014-2020 г., България е заплашена да върне на Брюксел досега налетите от Брюксел около 1.5 милиарда лева за вече готовите участъци.

Скандалите с фирмата, правила сондажи по трасето без знанието на институциите, продължиха и вчера, след като стана ясно, че тя е кандидатствала за строежа в консорциум с още две фирми. Това призна самият собственик на "Пътпроект 2000" инж. Любен Симеонов и така засили още повече съмненията, че победителят вече е ясен. Работата й по бъдещия участък започва месец преди да бъде обявена обществената поръчка за строежа на "Струма" от АПИ.

Дончо Атанасов обаче коментира, че е "абсурдно да се вкарват съмнения, че търгът за строежа на магистралата в Кресненското дефиле е опорочен". Срокът за подаване на оферти от потенциалните кандидати изтича в началото на идната седмица. "Когато започне да работи тръжната комисия, тя ще си прецени има ли конфликт на интереси, няма ли", обясни невъзмутимо той. 

Междувременно и Югозападното държавно предприятие, което е отговорно за терена, на който са правени сондажите, се сети да направи проверки и да потърси отговорност от извършителя. Директорът на ведомството Дамян Дамянов призна, че са допуснали пропуск, и го определи като немарливост от страна на всички служители. От проверките станало ясно, че около 2700 метра стари пътища са преминати отново с булдозер. Направени са 3800 метра нови пътища, както и 13 сондажа и 300 метра път в земеделски земи, без никой от служителите да реагира. Според Закона за горите максималната глоба за извършване на такива дейности в горски територии може да е до 15 000 лева.

ЗАЩИТА

Павел Диковски от Браншовата камара „Пътища“ се впусна в защита на "Джи Пи Груп", която във вторник сключи договор за строеж на тунел "Железница", част от "Струма". През миналата година премиерът Бойко Борисов поиска компанията да бъде отстранена от всички поръчки с европари. Въпреки устно декларираното си оттегляне от конкурса "Джи Пи" не е подавала такова заявление нито в АПИ, нито в пътното министерство. Според Диковски било въпрос на време фирмата да приеме поръчката. „За мен това е позитивен момент, защото иначе всичко увисваше. Този обект трябваше да се преиграва като търг, което щеше много да забави времето за изпълнение, и това щеше да постави под въпрос реализацията на магистрала „Струма“ и усвояването на европейските средства“, коментира той пред БНР.