Медия без
политическа реклама

В агенцията по храните се настанили безпаричие и цензура

Илияна Кирилова

Служители на Българската агенция по храните излязоха на протест в центъра на София с искане бюджетът на ведомството да бъде увеличен догодина. Те се оплакаха от ниските си заплати и от хроничния недостиг на средства за консумативи, тестове, препарати и оборудване, които са ключови за контрола върху храните, растенията и животните. И автопаркът на агенцията, която има поделения из цялата страна, бил остарял. 

Протестът, организиран от синдиката "Подкрепа", бе сравнително малоброен  - само няколко десетки души, при положение че в БАБХ работят 2000 души. Участници в митинга обясниха, че техни колеги не са успели да дойдат, макар че специално поискали отпуск, защото са ги заплашили, че отсъствието им ще се брои за самоотлъчка. Други се оплакаха, че са им забранили да общуват с медиите, защото делата на БАБХ били държавна тайна и ги карали да подписват декларации за конфиденциалност. 

Млад експерт в БАБХ започва с 650 лева, 850-1000 лв. са заплатите на ветеринарни лекари, агрономи, зооинженери, лаборанти, химици, това е "унизително ниско, има незаети места, а няма желаещи за работа, дори някой да се яви на конкурс, след два-три месеца напуска", твърдят организаторите на протеста. "Всяка година в бюджета за земеделие се изсипват 12-13 милиона за обезщетения на стопани, на които се налага да бъдат умъртвени животните, а в същото време не се намират 40 млн. лева за превенция. Основното ни искане е бюджетът на БАБХ да бъде отделен от министерството и ние да знаем, че тези средства са за безопасност на храните, за хората, които ще си свършат работата, така че да имаме безопасна и качествена храна на масата", обясни синдикалната лидерка Анелия Георгиева.

Участниците в протеста изпратиха декларация до премиера Борисов с настояване при приемането на бюджет 2020 да бъдат осигурени повече средства за БАБХ.  Те предупредиха, че ако исканията им не бъдат чути, ще излязат в стачка.