Медия без
политическа реклама

Управляващите закриват спецсъдилищата и махат кариерните бонуси

Христо Иванов обяви проект за временна парламентарна комисия за промени в конституцията

28 Яну. 2022
БГНЕС архив

Закриване на Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд и съответните специализирани прокуратури, уреждане на статуса на работещите в тях съдии, прокурори, следователи и администрация, както и приключването на висящите дела при спазване на принципа за неизменност на състава. Това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, публикуван за обществено обсъждане от Министерството на правосъдието.

Със законопроекта се предлага и отмяна на „кариерните и финансови бонуси“  за членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), главния инспектор и инспекторите от Инспектората към ВСС (ИВСС), както и „кариерните бонуси“ за административните ръководители на съдилищата и прокуратурите и техните заместници.

Показателни за неефективността на специализираното наказателно правосъдие са данните за дейността му, съдържащи се в годишните доклади на Специализирания наказателен съд, пише МП в мотивите към променитеи. Анализът на получените данни сочи, че делата по същество (наказателните дела от общ характер) са приблизително  3% от общия брой постъпили дела в съда. Така например за 2020 г. от постъпилите общо  6 418 дела само 174 са по същество. Останалите 6 244 са от частен характер, като почти половината от тях се отнасят до съдебен контрол върху задържането под стража в досъдебното производство, разпит пред съдия и разрешаване на различни процесуално-следствени действия – достъп до трафични данни, претърсване и изземване, обиск, задържане и изземване на кореспонденция. Останалата част или общо  2 992 броя от делата от частен характер са за разрешаване за прилагането на специални разузнавателни средства (СРС).

По отношение на наложените наказания - преобладава наказанието "лишаване от свобода" до 3 години. През 2020 г. са съдени общо 290 души, от които 70 са оправдани, на 168  души е наложено наказание "лишаване от свобода" до 3 години, а останалите 58 са получили по-тежки присъди.

Законопроектът подробно урежда процедурата по приключването на висящите съдебни производства. Предвидено е делата, по които не е проведено разпоредително заседание да се изпратят по подсъдност за разглеждане от окръжните съдилища и съответните апелативни съдилища. Делата, по които е проведено разпоредително заседание, да бъдат разглеждани в Софийския градски съд (СГС) и съответно в Софийския апелативен съд (САС) от същия съдебен състав. За целта съдебните състави ще се командироват в СГС, съответно в САС, до приключване на производствата.

По отношение на новообразуваните дела след влизане на закона в сила - делата, които към този момент са подсъдни на спецправосъдието, ще преминават в подсъдност на всички окръжни съдилища по правилата на местната подсъдност, в т. ч. и на Софийски градски съд. Урежда се и кадровият статус на съдиите и прокурорите в специализираните съдилища и прокуратура. Съдиите от Специализирания наказателен съд и Апелативния специализиран наказателен съд ще бъдат преназначени в действащите съдилища.

Друга основна промяна, която се предлага с промените в ЗСВ, е отмяната на т.нар. „кариерните бонуси“. При изтичане на мандата или предсрочното му прекратяване на членовете на ВСС, главният инспектор и инспекторите от ИВСС, се премахва възможността те да се възстановяват на длъжността с една степен по-висока от заеманата преди избора в органите на съдебната власт. За административните ръководители и техните заместници се премахва възможността да се върнат на равна по степен длъжност в друг орган на съдебната власт, след освобождаване от съответната длъжност, като се запазва възможността те да се върнат на заеманата преди избора длъжност, освен в случаите, когато са били назначени от по-ниско ниво на орган на съдебната власт.

Законопроектът предлага и премахване на специалните привилегии на членовете на ВСС, главния инспектор и инспекторите от ИВСС по отношение на правото да получават парично обезщетение, обвързано със стажа им в посочените институции. Аргументът за това е, че  функциите на членовете на Съвета и инспекторите са административни и контролни, т.е. те се различават от функциите при осъществяване на съдебната власт от магистратите, поради което не са налице и основания за приравняването им и съответно не създават основание за изплащане на посоченото обезщетение, свързано с магистратския стаж.

ГОТОВНОСТ ЗА НОВА ПРОЦЕДУРА ЗА ПРЕДСРОЧНО ОСВОБОЖДАВАНЕ НА ИВАН ГЕШЕВ

По-рано в петък, министърът на правосъдието Надежда Йорданова обяви, че е готова да задейства наново процедура по предсрочното освобождаване на главния прокурор Иван Гешев при положително становище от Конституционния съд, че има тези правомощия. Това заяви самата тя в интервю по БНТ. Решението на КС се очаква на 8 февруари. Тя  уточни, че към процедурата за отстраняването на Гешев би добавила и допълнителни мотиви. По думите ѝ са налице различни видове нарушения, както в рамките на настоящия мандат на Гешев, така и в предходните му професионални действия.

Относно подготовката на механизъм, който да позволява независимо разследване на фигурата на главния прокурор, Надежда Йорданова заяви, че в момента се изчистват детайлите за профила на разследващия магистрат в разговори с Европейската комисия. Едно от предложенията е това да бъде наказателен съдия, който да поеме временна функция на разследващ главния прокурор и после да се върне на работа в съда. Обсъжда се и възможността кръга от магистрати, които да имат право да водят разследвания срещу главния прокурор, да бъде увеличен.

При всички положения магистратът, който би водил разследване срещу главния прокурор, ще се избира на случаен принцип за всеки конкретен случай, а няма да има фигура с определени изрични правомощия.

ПРЕДЛОЖЕНА Е ВРЕМЕННА ПАРЛАМЕНТАРНА КОМИСИЯ ЗА ПРОМЕНИ В КОНСТИТУЦИЯТА

„Внесен е проект за създаване на временна комисия, която да обсъди възможните промени в конституцията, свързани с върховенството на правото и други теми, свързани с този предмет. В тази комисия на паритетни начала всички партии в парламента ще могат да излъчат представители и да можем да проведем един широк дебат по визиите на отделните политически формации, какви промени в конституцията биха подкрепили, за да направим крачка напред“, обяви в същото  време лидерът на Демократична България в оставка Христо Иванов, цитиран от БГНЕС.

Според нето е „много важно е това да стане сега преди избора на нов ВСС". "Имаме поредица дългогодишни препоръки от Венецианската комисия, които ни призовават да осигурим в съдийската колегия да има голямо мнозинство членове избрани от съдии, докато в прокурорската колегия може да направим така, че да има голямо мнозинство, които не са част от прокуратурата и не са в кариерна зависимост от главния прокурор“, каза Иванов.

Дебатът ще включи дори партии, които не са част от парламентарното мнозинство, за да има широка достъпност. „Този дебат ще се случи публично и прозрачно, за да видят всички, кой, къде стои. Надявам се, че общественото мнение ще повлияе на политическите партии, за да подходят отговорно. Ние ще потърсим контакт с всички политически сили, включително тези, които са извън парламентарното мнозинство, за да ги запознаем с тази концепция“, каза лидерът на ДБ.

По негови думи, Гешев се крие зад тезата, че има независимост на съдебната власт. „Главният прокурор много обича да говори за независимостта на съдебната власт, опитвайки реално да се прикрие зад нормата на независимост. 

Лидерът на Демократична България намекна, че Цацаров има отговорност за състоянието на съдебната система. "Цацаров се е отдал на публицистика и избирателна памет. Той стана лицето на един дълъг период на безвремие, когато прокуратурата не се реформира, заяви Иванов.

Още по темата