Медия без
политическа реклама

Най-после затворниците може и да се сдобият с електронни гривни

Израелска фирма ще доставя устройствата след търг, продължил една година

Снимка: Архив

След години празни обещания и провалени опити да бъдат закупени електронните гривни за наблюдение на затворници идеята може и да се реализира до края на годината. Това стана ясно от изявление на правосъдния министър Цецка Цачева. Първоначално ще се закупят 250 устройства. Те ще се поставят на затворници, които излежават присъдите си в общежития и имат право да излизат на работа на външни обекти, както и на пуснати в отпуск за добро поведение.

Тепърва ще става ясно как ще работи новата система. Самата Цачева не бе особено ентусиазирана. "Разбирате, гривните не са достатъчни, за да се гарантира сигурността на всички, които работят на външни обекти, на лицата, които са в отпуска за добро поведение като награда. Нека да видим как ще заработят в практиката", заяви тя.

Въвеждането на устройствата за следене ще стане след приключването на обществена поръчка, обявена още преди година. За победител бе обявено сдружението "Суперком Абати". В него влизат три фирми - израелската "Суперком", регистрираната в Калифорния "Лийдърс ин Комюнити Алтърнативс Инк." и българската "Абати". Според договора правосъдното министерство трябва да плати 1 341 572.16 лв. Срещу тези пари сдружението трябва да достави оборудване и устройства, както и обучение на 60 служители на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН), която отговаря за затворите. Не е ясно колко точно ще струва една гривна, тъй като в поръчката са включени и обучение на служители, както и хардуер и софтуер.

И този търг не мина без забавяния. Класирането бе обжалвано от фирма ВИП "Секюрити", която също участваше в процедурата. В жалбата си през Комисията за защита на конкуренцията фирмата, чиято оферта е била по-висока от тази на победителя, е записала, че цените на "Суперком Абати" са били "необичайно благоприятни, с повече от 20% от средната стойност на предложенията на останалите участници". Освен това се спори и за параметрите на устройството - дали може да даде 95% точна локализация на носещия го - до 2.5 или до 10 м. В крайна сметка КЗК отхвърли жалбата.

По план електронните гривни трябваше да влязат в употреба още преди няколко години. Използването им бе лансирано като мярка срещу бягствата от правосъдието още по времето на кабинета "Орешарски" от тогавашния правосъден министър Зинаида Златанова. По това време използването на устройствата още не бе уредено законодателно и затова се правеха само пилотни проекти. След това бе пусната обществена поръчка, която бе отменена от друг министър - Екатерина Захариева, заради съмнение за нередности в процедурата.