Медия без
политическа реклама

Български и северномакедонски учени отново ще нищят историята

Двустранната комисия, създадена от София и Скопие, ще се събере след близо година прекъсване на работата

08 Окт. 2020Обновена
БГНЕС
Проф. Драги Георгиев и проф. Ангел Димитров - съпредседателите на двустранната комисия.

На 15 и 16 октомври в Скопие ще се състои нова среща на двустранната комисия между България и Северна Македония, която се занимава със спорните въпроси на общата ни история. За предстоящото заседание е съобщил проф. Кирил Топалов – един от членовете на комисията, пред БГНЕС.

Очаква се на срещата да бъде подписан протоколът от последното й заседание, което беше през ноември 2019 г. Тогава по искане на участниците от Скопие комисията спря работа, като аргументът им беше, че трябва да се изчака провеждането на предсрочните парламентарни избори в страната им. Те се състояха чак през юли тази година и дори след това работата на комисията не беше възобновена - до този момент.

Проф. Топалов изрази надежда, че по време на предстоящата среща колегите му от Скопие ще проявят по-голяма обективност и ще се доближат до историческата истина, а не до предпоставените тези на македонизма. „Надявам се, те да се съобразят с документите и архивите. Ние отново издадохме архива на Гоце Делчев“, каза той.

„До 1944 г. ние имаме обща история. Това е нашата теза. Ние не отричаме държавната идентичност на Македония след 1944 г. Готови сме да приемем по отношение на езика следната формулировка: официален език на РС Македония. Те обаче не приемат формулировката официален език на РС Македония, а искат да бъде македонски език. Ние им казваме, че такъв език няма, а има регионална книжовна норма на българския език“, заяви проф. Топалов.

В петък в София ще пристигне новият външен министър на РС Македония Буяр Османи. Той ще бъде приет по негова молба от българския му колега Екатерина Захариева.

НАДЕЖДА

В Скопие се надяват, че България няма да създава проблеми за тяхната евроинтеграция. „Северна Македония не очаква нова блокада, този път от Република България“, заяви президентът на страната Стево Пендаровски в реч пред Форума за глобална сигурност „GLOBSEC 2020“ в Братислава.

„Както Преспанското споразумение решава десетилетен проблем, аз вярвам, че в духа на Договора за приятелство и добросъседска политика, Република България няма да бъде причина за ново разочарование за всички нас. Защото, ако това се случи, недоволството на нашите граждани и политици ще бъде голямо“, подчерта Пендаровски, цитиран от МИА и БГНЕС.

В своето изказване пред форума първият ни дипломат Екатерина Захариева припомни, че България първа е признала Северна Македония като независима държава, както и че винаги сме я подкрепяли за ЕС.

Още по темата