Медия без
политическа реклама

Агенцията за пътна безопасност ще e напълно безполезна

Органът ще е мащабен като министерство, но няма да носи никаква отговорност

Илияна Кирилова
След катастрофата край Своге управляващите побързаха да предложат нова агенция, за да приспят общественото мнение.

Новата агенция за пътна безопасност, чието създаване бе лансирано след тежката катастрофа край Своге, ще има структура на министерство, отдели с чиновници и политически кабинет, но твърде малко отговорности. Това става ясно от проекта за устройствен правилник на бъдещото звено, качен за общественото обсъждане.

Държавната агенция за пътна безопасност ще има председател с политически кабинет, съставен от заместник и отговорник за връзки с обществеността. Звеното ще е под шапката на Министерския съвет. Това обаче ще е само първият етап. След това правилата за работата й ще се опишат в закон. Към момента управляващите нямат особено ясна идея какво точно ще прави новата структура. Приемането на закон се отлага до "след изясняване на необходимите правомощия за изпълнение на целите и задачите й".

Въпреки че задачите й са неясни, агенцията ще се нуждае от чиновници. В правилника е посочено, че ще има две дирекции - правна и такава за анализи, и общо 39 души персонал. Създаването й нямало да повлияе върху бюджета, твърдят вносителите. Аргументът им е, че нямало да се разкриват нови щатни бройки, а ще се вземат от други звена на администрацията. Това обаче няма как да стане, защото ще трябват помещения, техника и ще има режийни разноски. 

Агенцията ще може да наема и външни експерти, на които ще се плаща като за участие в оценителни комисии по европрограми. Те ще могат да получават до 30 хил. лв. годишно, предвижда проектът, който много напомня безсмисления БОРКОР, глътнал множество милиони на данъкоплатците без никаква полза. 

Агенцията ще се занимава предимно с анализи и предлагане на мерки, става ясно от правилника. В него е записано например, че ще разработва и предлага нормативни актове в областта на пътната безопасност, ще координира изпълнението им, ще се занимава със стратегии, програми и проекти. Наред с това става ясно, че сегашните правомощия на МВР и пътната агенция, които са основните отговорници за пътната безопасност, няма да бъдат намалявани. Т.е. МВР ще контролира шофьорите, АПИ - пътя, а новата агенция ще може да изисква информация от тях за катастрофите, събрани глоби, текущи ремонти, състояние на пътищата и т.н.

 

ПРИЗНАНИЕ

11 институции в момента си поделят отговорността за пътната безопасност, но без никаква полза. Създават се условия за фрагментарност и прехвърляне на отговорност между различни ведомства. Законодателството по отношение на движението по пътищата също се характеризира от обемни, сложни и многобройни нормативни документи, които още повече затрудняват изпълнението на задачите и създават риск от припокриване или обратно - липса на регулация там, където е необходима, пише в мотивите за създаване на новото звено. Не е ясно как появата на нова агенция ще реши всички тези проблеми, след като тя ще има само функциите на наблюдател.