Медия без
политическа реклама

Съд може да се намеси при несъгласие между съсобственици на имот

14 Юли 2018
Снимка: Архив

Ако група съсобственици имаме разногласия, какво може да се направи, за да се стигне до някакво решение?
Е.Х., София

При съсобственост има няколко лица, които притежават определени, но идеални, а не реални части от едно имущество, от един имот. До такава ситуация може да се стигне основно при наследство, брак, при покупко-продажба, замяна, публична продан. Обичайно се стига до делба, при която съсобствениците заместват идеалните си части и се сдобиват с отделни, реални части, с които могат да се разпореждат свободно. 
Има обаче много случаи, в които тези съсобственици притежават с години една вещ, един имот. Или защото така предпочитат, или просто защото делбата се проточва много години. 
В закона е записано, че всеки съсобственик участвува в ползите и тежестите на общата вещ съразмерно с частта си. Пак там е изрично разпоредено, че "всеки съсобственик може да си служи с общата вещ съобразно нейното предназначение и по начин да не пречи на другите съсобственици да си служат с нея според правата им". И веднага след това - когато общата вещ се използва лично само от някои от съсобствениците, те дължат обезщетение на останалите за ползата, от която са лишени, от деня на писменото поискване". Това означава, че ако има един имот и единият съсобственик го дава под наем, то и другите имат право да взимат от наема. Или ако не са вземали, писмено да поискат обезщетение в размер на неполученото плюс дори лихвата.
Важно е да се знае, че общата вещ, пък била тя и имот, се използва и управлява съгласно решението на съсобствениците, притежаващи повече от половината от общата вещ. Ако не може да се образува мнозинство или ако решението на мнозинството е вредно за общата вещ, то може районният съд, по искане на който и да е от съсобствениците, да реши въпроса, да вземе необходимите мерки и ако е нужно, назначава управител на общата вещ.
При проблеми и спорове със съсобственост има още няколко изхода. Единият е продажба на частта от съсобствения имот. Продажбата на трети лица е възможна само след като се представят пред нотариуса писмени доказателства, че е предложено на другите съсобственици да купят тази част. Писмено трябва и да се декларира, че никой от тях не е приел това предложение. Ако декларацията е неистинска или третото лице купи частта на съсобственика при условия, уговорени привидно във вреда на останалите съсобственици, заинтересованият съсобственик може да изкупи тази част при действително уговорените условия. 
Възможно е да се ползва и чл. 34 от ЗС. Според въпросната разпоредба всеки съсобственик може въпреки противна уговорка да иска делба на общата вещ, освен ако законът разпорежда друго или ако това е несъвместимо с естеството и предназначението на вещта. 
Законът казва, че ако имотът не може да се "подели удобно", тогава може да се изнесе и на публична продан и всеки получава за своя дял пари. Отделно от това всеки от съделителите може да участва в наддаването при самата публична продан.