Медия без
политическа реклама

От днес в Швеция се влиза само с три вида отрицателен тест

Близо 106 милиона са заразените с коронавирус по света

06 Февр. 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС
Шведски ресторантьори протестират срещу ограниченията заради пандемията от коронавирус пред заведение в Стокхолм.

Швеция ще признава резултатите от три вида тест за коронавирус при влизане в страната, съобщиха местните власти. От днес в скандинавската държава ще бъдат допускани лица, пристигащи от чужбина, единствено след предоставяне на отрицателна проба за COVID-19, обработена по три допустими метода - чрез PCR, бързи антигенни и LAMP тестове.

Те трябва да бъдат направени не по-късно от 48 часа преди влизането на територията на страната. Сертификатите трябва да са издадени на английски, шведски, датски или норвежки език и да включват имена по документа за самоличност, ден и час на теста, метод, по който е направен, както и данни за издаващата институция. Изключения се предвиждат за хора на възраст под 18 години, за граждани със статут на постоянно пребиваване в Швеция, за заетите в транспортния сектор, спортните състезатели и сезонните работници. От българското МВнР съобщиха, че повече информация за новите условия за влизане в Швеция е публикувана на сайта на ведомството.

При необходимост от съдействие българските граждани могат да се свържат с посолството ни в Стокхолм на следните телефони:

+46 8 20 25 27

+46 8 723 09 38

Близо 106 милиона са заразените с коронавирус по света. Почти 78 милиона души са оздравели, а 2 309 000 са починалите. Данните се базират на предоставяната информация от здравните и статистическите власти в различните държави. Най-засегнатата страна остават Съединените щати, следвани от Бразилия, Мексико и Великобритания. 

Гърция удължи с три часа вечерния час през двата почивни дни като мярка срещу разпространението на коронавируса. Забраната за излизане в събота и неделя вече е от 18:00 ч. до 5:00 ч., докато в работни дни е от 21:00 ч.

От днес до 15 февруари затварят гимназиите в Атина Солун, но детски градини и други училища ще работят. Магазини, където отделни клиенти можеха да пазаруват физически в предварително определен час, сега ще търгуват само по интернет или по телефона. Хлебарници и бензиностанции няма да работят в неделя.

Испания обяви, че ваксината срещу COVID-19 на компанията "Астра Зенка" и на Оксфордския университет може да се прилага само на хора във възрастовата група между 18 и 55 г., предаде БГНЕС. Така тя стана в поредната европейска държава, която ограничава поставянето на ваксината до по-млади хора поради липсата на данни за употребата ѝ сред възрастното население.

Италия също препоръчва преференциалното използване на ваксината за хора до 55 г., докато Германия, Франция, Австрия и Норвегия ще я прилагат само на хора под 65 г.

До момента в Испания са поставени 1,8 млн. ваксини срещу коронавирус, като 586 122 души са сертифицирани като напълно ваксинирани (с поставени по две дози от дадена ваксина). Испания остава в екстремните нива на риск, като отчете 584 смъртни случая, свързани с COVID-19, през последните 24 часа, което доведе до общ брой от 61 386 на смъртните случаи, причинени от вируса.

Великобритания иска да постави на всички девет приоритетни групи първата доза от ваксината срещу коронавирус до май, предаде bTV. Това е първата по-конкретна цел на здравните власти на Острова. Така правителството ще гарантира, че местните избори ще се проведат на 6 май.

По-рано правителството заяви само, че иска да ваксинира деветте групи до "пролетта". Здравните власти се ангажираха да поставят ваксини на първите четири приоритетни групи до 15 февруари, като това вероятно ще се случи. До момента в Обединеното кралство са ваксинирани почти 10,5 млн. души, а целта е до средата на февруари те да станат 15 милиона. Допълнителните пет групи обхващат още 17 млн. поданици на кралицата.

Украйна, където досега не е пристигнала нито една доза ваксина срещу коронавируса, обяви, че е получила потвърждение за доставката на 12 млн. дози от препаратите на "АстраЗенека" и "Новавакс", предаде БНР. Постигнато е споразумение за доставката на ваксини, разработени от британската "АстраЗенека" и американската "Новавакс", произведени от Индийския серумен институт, се казва в изявление на украинското президентство.

Договорите ще бъдат подписани през идните дни, а първите доставки се очакват още този месец, заяви във "Фейсбук" министърът на здравеопазването Максим Степанов. Очаква се Украйна да получи тази година и други 8 млн. дози по програмата на ООН "Ковакс", посочи говорителят на президента Володимир Зеленски - Юлия Мендел.

Неотдавна самият Зеленски подчерта проблемите с достъпа до ваксини и призова Европейския съюз "да помогне на източните си съседи да се сдобият с тях".

Ключови думи:

коронавирус, COVID-19, Швеция

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?