Медия без
политическа реклама

България най-скоростно приключва делата за корупция

Никой друг в ЕС не успява да слезе под 100 дни, за да сложи точка на такива сложни дела

10 Юни 2023
ЕК
Информационното табло за 2023 г. бе представено от комисаря за правосъдието Дидие Рейнедрс (Белгия)

България бе класирана от Еврокомисията като европейски първенец по бързина на приключване на делата за корупция на първа инстанция. У нас за тази цел са достатъчни средно по-малко от 100 дни, докато за такива дела, смятани иначе за сложни, са необходими близо 800 дни в Словения, над 600 в Хърватия, над 500 дни във Франция и пр. Няма уточнение колко от тези дела завършват с осъдителни присъди.

Европейската комисия публикува в четвъртък единадесетото издание на Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието — годишен преглед, предоставящ сравнителни данни за ефикасността, качеството и независимостта на правосъдните системи в държавите от ЕС. Тазгодишното информационно табло включва данни за 16 нови области, например за начина, по който националните органи се борят с корупцията, за продължителността на производствата, свързани със случаи на подкуп, и за специалните договорености за улесняване на равния достъп до правосъдие за възрастни хора, жертви на основано на пола насилие и домашно насилие, както и за лица, които като цяло са изложени на риск от дискриминация. В изданието за 2023 г. за първи път са включени и конкретни данни за заплатите на съдиите и прокурорите, за назначаването на главни прокурори и председатели на Върховния съд и за висшите инстанции, компетентни по конституционни въпроси.

Основни констатации в Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието за 2023 г.:

  • Продължават да съществуват предизвикателства по отношение на усещането за независимост на съдебната власт: Според проучване на Евробарометър от 2016 г. насам усещането за независимостта на съдебната власт сред широката общественост се е подобрило в 15 държави членки. В сравнение с миналата година възприятието се е подобрило в 12 държави членки и се е влошило или е останало стабилно в 12 държави членки. В няколко държави членки усещането за независимост остава на особено ниско равнище, както е в България, където само 33% са склонни да вярват, че съдът и прокуратурата са независими. Според друго проучване на Евробарометър усещането за независимост сред дружествата се е подобрило в 12 държави членки в сравнение с 2016 г. При все това в сравнение с миналата година то е отбелязало спад в 13 държави членки.
  • Поглед върху борбата с корупцията: В 12 държави членки делата за подкуп в наказателните съдилища се решават в рамките на една година, докато в останалите 5, за които има налични данни, производствата могат да продължат до около 4 години. Информационното табло за 2023 г. дава също така сравнителна представа за правомощията и назначаването на специализираните органи, които се занимават с предотвратяването на корупцията. За пръв път се прави преглед и на полицейските и прокурорските органи, специализирани в борбата с корупцията, както и на процедурите за назначаване на техните ръководители.
  • Възможности за подобрение на цифровизацията на правосъдните системи: Само осем държави членки имат процесуални правила, които позволяват изцяло или предимно използването на комуникация от разстояние и допускат представяне на доказателства само в цифров формат. В 19 държави членки това е възможно само в ограничен брой ситуации, като например за определени ползватели на съдилищата (напр. страни по дело), но не и за всички тях (вещи лица). Освен това констатациите в тазгодишното издание показват, че с две изключения съдилищата и прокуратурите в държавите членки все още не използват пълноценно цифровите технологии до степента, позволена от техните процесуални правила.

Информацията, съдържаща се в Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието, допринася за мониторинга, осъществяван в рамките на Европейския семестър и на ежегодния цикъл на оценка на върховенството на закона, и констатациите ще бъдат използвани в доклада на Комисията относно върховенството на закона за 2023 г. Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието за 2023 г. беше доразвито, за да се отрази нуждата от допълнителна сравнителна информация (например нови данни за годишните заплати на съдиите и прокурорите и за органите, участващи в борбата с корупцията), установена по време на изготвянето на доклада относно върховенството на закона за 2023 г. Данните от информационното табло се използват и за мониторинг на националните планове за възстановяване и устойчивост.

Информационното табло е съсредоточено върху трите основни елемента на всяка ефективна правосъдна система:

  • Ефикасност: показатели за продължителността на производствата, дела на приключените производства и броя на висящите дела;
  • Качество: показатели за достъпността (като правна помощ и съдебни такси), обучението, бюджета и заплатите на съдиите и прокурорите, човешките ресурси и цифровизацията;
  • Независимост: показатели за усещането за независимост на съдебната власт сред широката общественост и фирмите и за гаранциите, свързани със съдиите и функционирането на националните прокурорски служби.

Констатациите в Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието за 2023 г. бяха взети предвид в специфичната за всяка държава оценка, извършена в контекста на европейския семестър за 2023 г., както и в оценката на изпълнението на плановете за възстановяване и устойчивост на държавите членки. През 2023 г. в годишната стратегия за устойчив растеж (в която се определят стратегическите насоки за смекчаване на отрицателните последици от енергийните сътресения и насърчаване на устойчивия растеж и повишаване на устойчивостта на ЕС) отново се изтъква връзката между ефективните правосъдни системи и икономиката, работеща в полза на хората в държавите членки. Добре функциониращите и напълно независими правосъдни системи оказват положително въздействие върху решенията за инвестиране и върху готовността на всички участници да стартират инвестиционни проекти.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?