Медия без
политическа реклама

Аферата "Боташ" се оказа капан за 4-6 млрд. лв., от който няма измъкване

Ексминистър подписал скандалния договор вместо шефката на "Булгаргаз", защото тя бързала за самолета

Депутатите притиснаха с въпроси Деница Златева и Росен Христов.
БГНЕС
Депутатите притиснаха с въпроси Деница Златева и Росен Христов.

Поредното изслушване за скандалната газова сделка с турската "Боташ" извади на бял свят нови потресаващи факти. Три часа депутатите задаваха въпроси на пряко замесените в преговорите - Росен Христов,, бивш енергиен министър, Деница Златева, ексдиректор на "Булгаргаз", и Владимир Малинов, шеф на "Булгартрансгаз".

Сделката е скандална, чудовищно безхаберие, колосална корупция - такива оценки звучаха в пленарната зала. От различните партии припомниха основните дефекти: служебно правителство с ограничен мандат си е позволило да одобри договор за 13 години, условията по договора са прекрасни за турската страна, но за българската са "заробващи". Сделката е за прекомерно големи количества природен газ, които България няма как да използва, а в същото време трябва да плаща в пълен размер договорените такси на "Боташ", дори да не получава и "капка" газ. А услугите на "Боташ" са договорени така, че България да не може да продава излишния газ на трети страни (вкл. и заради прекомерно оскъпяване), а в същото време българската газова мрежа да се отвори гостоприемно за "Боташ".

И още - клаузи за предоговаряне или за разваляне на договора липсват -  което означава, че "Булгаргаз" ще трябва да плати над 4.2 млрд. лева на "Боташ", а с обичайното годишно оскъпяване заради инфлацията сумата може да надхвърли 6 млрд. за 13-те години, обясни енергийният министър Жечо  Станков. Той призна пред депутатите, че България е в капан - нито може да оползотвори договора, нито може да го развали или промени, а фактурите от "Боташ" си вървят.  

По време на изслушването се разбра, че преговорите с "Боташ" са били претупани с две-три срещи в Истанбул - твърде необичайно спешаване, когато става дума за поемане на дългосрочни и важни ангажименти за милиарди. Едната от срещите се е състояла на Коледа - на 24 декември 2022 г. Незнайно защо тогавашната директорка на "Булгаргаз" Деница Златева е напуснала преговорите предсрочно - самата тя каза пред  депутатите, че се била прибрала в София още предния ден, на 23 декември. Ексминистърът Росен Христов пък предизвика нервен смях в пленарната зала, когато обясни, че Златева "гонела самолет", а той самият се прибрал на следващия ден с автомобил. Тези "битови подробности" излязоха наяве покрай опитите да депутатите да разберат защо скандалните договорки, по които страни са "Булгаргаз" и турската "Боташ", са били парафирани не от директорката Златева, а от министър Христов.  

И още важни детайли от изслушването:  

В "Булгаргаз" научили, че Росен Христов е подписал, впоследствие, когато получили по имейла копие от договора с гриф "За изпълнение", парафиран от министъра. Имейлът им бил изпратен от ... "Боташ". Най-скандалното е, че от "Булгаргаз" били представили свои забележки и условия по проектодоговора, които турската страна не приела, а българският служебен министър, вместо да защити позицията на "Булгаргаз", побързал да се разбере с "Боташ". Голямото бързане е продължило и в Министерския съвет.  Там Росен Христов представил доклад колко изгодни неща е договорил в Турция, но не и самия договор. В резултат на което никой в МС не разбрал какво е подписал енергийният министър, а от Министерството на финансите "съгласували" с особено мнение.   

Депутати от различни партии коментираха, че "трите лица", участващи в изслушването, или са чудовищни некомпетентни, или са корумпирани, а Ивайло Мирчев (ПП-ДБ) сложи диагнозата "аматьорска корупция", която ще струва на България милиарди. Според Делян Добрев (ГЕРБ) тази афера заплашва "Булгаргаз" с фалит.  

Какви комисиони сте взели, имаше ли политически натиск да подпишете тази заробваща сделка, питаха от ПП-ДБ, ИТН, ГЕРБ, ДПС-НН. Ивайло Мирчев припомни, че президентът Радев по онова време ходи в Истанбул и сам се похвали, че е договорил чудесни перспективи за сътрудничество с Турция. И директно попита имало ли е намеса на държавния глава. А от МЕЧ и ИТН заговориха за съд, затвор, килии и решетки за прокаралите сделката. 

Тримата изслушвани отрекоха да са били притискани "отгоре". А Росен Христов реши да се брани, като контраатакува. Бившият служебен министър обвини депутатите, че го клеветят, обяви се за жертва на политическа репресия и се закани, че ще се оплаче в Съда за правата на човека.

Въпреки че скандалът се вихри вече трета година, прокуратурата сякаш нищо не забелязва. Стана ясно само, че Христов, Златева и Малинов са давали обяснения в ДАНС за обстоятелствата около договарянето на газовата сделка. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата