Медия без
политическа реклама

Нинова обеща на бизнеса спешни компенсации за тока и за декември

Привърженик съм на мораториума, но заедно с него трябва да подпомогнем засегнатите фирми, заяви икономическият министър

20 Дек. 2021Обновена
БГНЕС

И за декември ще има компенсации за бизнеса заради драстичното поскъпване на тока от лятото насам. Това стана ясно след срещата на вицепремиера и министър на икономиката Корнелия Нинова с работодателските организации. До момента фирмите и останалите небитови потребители - болници, училища, детски градини, общински структури - получиха помощ от 110 лв. за всеки изразходван мегаватчас единствено за месеците октомври и ноември. 

"Ще настоявам тези помощи да продължат и за декември, при това възможно най-скоро. Важно е не само дали, но и кога фирмите ще бъдат подпомогнати. Януари ще бъде късно", заяви Нинова. 

По думите й от Нова година ще има друг вид помощи, свързани с наложения мораториум върху цената на тока, водата и парното за домакинствата. Електроразпределителните дружества и ВиК операторите вече алармираха, че ако не получат компенсации заради замразените цени, са застрашени от фалити.

"Аз лично съм привърженик на мораториума, защото смятам, че така помогаме на домакинствата и ги предпазваме от удара на цените от 1 януари. Такъв мораторориум обаче трябва да върви заедно с компенсаторни мерки за българските фирми, за ЕРП, ЕСО и ВиК дружествата, които ще натрупат големи загуби", каза Нинова. 

Още тази седмица въпросът ще бъде обсъден в Министерски съвет, информира тя. Министърът на икономиката припомни, че засегнатите от мораториума доставчици на ток, вода и парно, са поискали помощи в размер на 75% от разликата между прогнозната цена на електроенергията, дадена от КЕВР в средата на годината, и сегашните стойности, по които купуват. На енергийната борса цената на тока вече е около 600 лв. за мегаватчас, докато ЕРП-та го доставят на домакинствата на регулирана цена от около 120 лв. 

"Конкретният размер на компенсацията заради мораториума трябва да обсъдим с министъра на енергетиката и министъра на финансите", каза Нинова.

Премиерът Кирил Петков вече коментира, че се обмисля въвеждане на долен праг и таван на енергийните компнесации. Според него ако даден бизнес е сключил договори за закупуване на електроенергия на по-ниски цени, няма да бъде субсидиран. "А таванът се налага, за да има предвидимост в общия харч към бизнеса", обясни преди ден премиерът. 

"Смятаме за разумен долен праг цена на електроенергията от 150 лв", коментира след срещата в Министерството на икономиката Васил Велев, председател на АИКБ. Той посочи, че това е цената за всички на регулирания пазар с разумна печалба включена в нея. "Не смятаме обаче, че трябва да се слага таван, защото цените на електроенергията са непредсказуеми. За утре се очаква цената в сегмент "Ден напред" да достигне 670 лв., докато фючърси за януари във Франция са за 700 евро. Няма яснота по този въпрос", заяви Велев.

Работодателите отново посочиха, че докато те плащат непосилни цени за тока и губят конкурентоспособност, то производителите трупат незапомнени печалби. При сегашните цени на електроенергията АЕЦ Козлодуй ще отчете 600 млн. лв. печалба само за месец, а ако цените останат на тези нива - до края на март печалбата ще достигне 2.5 млрд. лв.

"Именно натрупаните свръхпечалби искаме да се ползват за подпомагане на икономиката и засегнатите дружества от мораториума", заяви Нинова.

 

Още по темата