Медия без
политическа реклама

Трифонов се е готвил години за властта

Според лидера на ИТН следващият премиер трябва да е завършил престижен университет и да е пълната противоположност на Борисов

17 Юни 2021Обновена
FB/Скрийншот от Слави Т. Трифонов
Трифонов и сценаристите разговарят със студентите в Пловдив.

Слави Трифонов се е готвил години за властта, стана ясно от негов отговор на срещата му със студенти тази вечер в Пловдив. Дискусията с младежите е единствената класическа предизборна проява, която досега лидерът на „Има такъв народ” (ИТН) е провел в рамките на кампания и половина  (за вота на 4 април и сега). Мероприятието премина при среден интерес – залата не се пукаше по шевовете, но пък присъстваха достатъчно хора, за да се получи добър разговор. До Трифонов на маса пред студентите седнаха сценаристите и депутати в краткия парламент Тошко Йорданов и Ивайло Вълчев.

Младежите питаха за доста неща. И техните въпроси, а и коментари, направиха дискусията цветна. Самият Трифонов отговаряше

 

напоително, но в повечето случаи – чрез общи приказки.

 

Понякога си служеше и с клишета. Така например момиче каза шеговито: „Надявам се никога да не се влюбя в политическа партия”. А той отвърна, че неговата формация „не е партия, а група съмишленици, които гледат в една посока”. Бил отвратен от партиите. Така Трифонов стана поредният партиен строител, който отрече да прави партия.

Същото момиче го попита готова ли е партията му да е първа политическа сила. Въпросът дойде в период, в който социолозите наистина отреждат водещо място на ИТН. В отговор Трифонов даде да се разбере, че като прави нещо, се подготвя дълго време с нужната сериозност – например три години преди старта се готвил за „Шоуто на Слави”. А конкретно за ИТН заяви: „Как е възможно да тръгнем да правим нещо толкова отговорно и важно, предвид всичко което ни се е случило, и отговорът да е „не” или условен ?! Години преди това се готвим за това, което ще се случи сега.

 

Отговорът е „да” – с цялата отговорност и съзнание

 

какво ще ми се случи”. Добави, че нито е неморален, нито глупав, за да прави нещо притивоположно.

Това беше най-конкретният му отговор вечерта. А защо е така, стана ясно при едно от откровенията му. "Опитвам се да бъда господар на мълчанието", рече Трифонов. Студентът настоятелно го бе попитал какво е имал предвид, когато преди десетина дни заяви, че няма да е депутат, а може да носи отговорност от "една друга институция".

 

Студентът многократно помоли за конкретика.

 

Но отговорът на Трифонов бе витиеват. Той обясни, че е научил от Симеон Сакскобурггоски тактиката за мълчанието. И шеговито каза, че освен парламента, други институции са правителството, президентството и Светия Синод. Действията му щели да станат ясни след изборите. "Ти, като видиш момиче, разказваш ли му всичко за себе си на първата среща", пошегува се лидерът на ИТН. И по-нататък разясни за митичната бъдеща институция: "Това е възможност, която мога да избера. Това, че мога, не значи, че трябва да бъде брутално откровен сега". Добави още, че действията му много зависят от събитията в държавата. Даде пример с наказанията по закона "Магнитски", които са били неизвестни по-рано, но сега променят нещата.

Нарочно или не,

 

Трифонов се обръщаше към студентите само чрез фамилията им.

 

Така навремето правеше и Сакскобургготски.

Според Трифонов бъдещият министър-председател трябва да бъде фигура, напълно противоположна на Бойко Борисов - да е завършил престижен университет, да е специалист, да владее чужди езици и т.н. "Да изглежда по начин, заради който няма да се срамуваме, когато застане до европейските лидери", заяви Трифонов. Въпросът има ли той някого предвид за бъдещ премиер бе зададен два пъти. Но и двата пъти в отговорите липсваше конкретика. "Защо -  защото завършва на "о"", отвърна иронично Трифонов защо не посочва отсега човек. Отново уточни, че е рано за подобни конкретики.

Лидерът на ИТН бе попитан и за отношението му към Делян Пеевски и Ахмед Доган. Отговорът му бе в посока, че законите трябва да се спазват, а и хората, които съблюдават за спазването им, да бъдат на ниво. Друго питане пък засягаше гласуването в чужбина – изборните промени не облагодетелстват ли ДПС и избирателите в Турция. Трифонов отвърна, че най-важна е конституцията, а тя повелява всеки, който е български гражданин, да има право да гласува. Студентът контрира: „Но в Турция

 

повечето не знаят да говорят и пишат на български”.

 

Трифонов отново каза, че най-важно е наличието на български паспорт – щом човекът е български гражданин, следва да има право да гласува. Всичко останало било субективно, а и нещата трябвало да се подреждат по важност. Именно Конституцията била най-важна.

Няколко пъти, в отговор и на други въпроси, Трифонов заяви, че отказът му да е депутат е проява на честност - откровено споделил намеренията си, а не като други лидери, които

 

лъжат хората, а после да се отказват.

 

Дистанциран от Народното събрание щял да може по-лесно да наблюдава процесите. Многократно натърти, че ще носи отговорност, включително като лидер на партията си.

Младежите питаха за Македония (отговорът - тук), за помощта на държавата към студентите, общо за политиката. Стана ясно, че Трифонов не е фен на Орбановия модел. На два пъти студенти похвалиха случващото се в Унгария. Един дори се зарадва на Орбан, че е срещу „джендърството”. „Да живее Недялко Недялков!", отвърна Трифонов.

В комуникацията с младите хора шоуменът ползва доста шеги. Залата се смееше и ръкопляскаше. Така приключи ден 7 от кампанията за вота на 11 юли.

Още по темата