Медия без
политическа реклама

Сердика и съветски паметник отпадат от 5-хилядния списък за приватизация

02 Юли 2025
Паметникът, всъщност е и 6-етажна сграда.
FB/Благомир Коцев
Паметникът, всъщност е и 6-етажна сграда.

Пустеещите останки от римския амфитеатър на Сердика и бившият Паметник на българо-съветската дружба във Варна са първите два обекта, за които се разбра, че ще бъдат извадени от списъка с над 5000 имота, готвени за приватизация от правителството. Това е все държавна собственост, окачествена като "с отпаднала необходимост".

За амфитеатъра и варненския паметник се развиха два паралелни скандала през последната седмица. Оказа се, че поради недоглеждане или друг мотив за приватизация в държавния списък са засилени въпросната част от антична Сердика, пограничен район, езеро на Карандила и т.н. - "Зелено движение" поиска преразглеждане, а МРРБ обяви, че ще го направи. На варненска почва засилен бе и паметникът, което стана повод кметът Благомир Коцев (ПП) да нападне остро областния управител Андриана Андреева (ГЕРБ), че пречи на облагородяването на пространството (52 декара под и край монумента са общински, градската управа имала проекти за парк).

 

АМФИТЕАТЪРЪТ

Днес министърът на културата Мариан Бачев коментира, че има идея имотът да бъде запазен, като ще бъдат направени необходимите постъпки той да бъде част от културното лице на града. Предстояли разговори в тази посока. Имотът е собственост на НЕК, намира се между Младежкия театър на бул. „Дондуков“ и Гьоте институт. Част е от археологическия резерват „Сердика – Средец”. Историците смятат този амфитеатър за втория по големина в Римската империя.

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОБЕКТ

След среща между Андреева и Коцев днес бе оповестено, че общината мисли да придобие монумента, а Андреева е информирала с писмо Министерски съвет за намерението. Така е възможно държавата да постигне целта си за раздяла с обекта, но пък той да не попадне в частни ръце, а в общински - което обаче не е сигурно, тъй като решение това да се случи има още 2007 г.; за да стане, са нужни доста процедурни стъпки. Андреева и Коцев са се разбрали темата да влезе в общинския съвет, а на срещата е присъствал и председателят на органа Христо Димитров.

"Сега" научи, че миналата година в областната управа е получено предложение от частна фирма за 20-годишна концесия. Тя иска обекта, за да предлага развлечения, културни дейности, да има кафене и т.н. Фирмата е специализирана в изработване на т.нар. пеещи фонтани. От областната управа предложението е пратено в общината, без да е придвижено нататък.

Монументът, всъщност, успоредно представлява и 6-етажна сграда. Отписан е като културно наследство. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата