От днес над 2 млн. пенсионери получават по-високи пенсии и добавки.
Осъвременяването с 8,6% на пенсиите по т. нар. „швейцарско правило“ обхваща всички лица с отпусната трудова пенсия до края на 2024 г. Това са около 2,041 млн. пенсионери, съобщи Националният осигурителен институт. Със същия процент се осъвременява минималният размер на основната пенсия за осигурителен стаж и възраст, който от 580,57 лв. става 630,50 лв. Коригирани нагоре са и производните от този размер минимални размери на другите трудови пенсии - пенсиите за стаж и възраст при непълен осигурителен стаж, инвалидните пенсии, наследствените пенсии и др.
От 1 юли увеличение от 8,6% получават и пенсионерите, които вземат част от пенсията на починалия си съпруг/съпруга или т. нар. „вдовишка добавка“. Социалната пенсия за старост става 333,48 лв., също увеличение с 8,6%. Нейното увеличение вдига и редица други пенсии и добавки, чиито размери се определят като процент от социалната пенсия за старост.
Изплащането на осъвременените пенсии чрез пощенските станции ще се извърши от 7 юли (понеделник) до 21 юли (понеделник) включително. Преводите на сумите за юлските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 юли 2025 г.
За осъвременяването на пенсиите в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. са предвидени малко над 1 млрд. лв., като вследствие на планираното увеличение средният размер на изплащаните пенсии ще достигне 1012 лв., поясняват от НОИ.
От днес влиза в сила и промяна, засягаща обезщетенията за майчинство. Те вече не може да се получават, ако човек работи по втори трудов договор. Към тези правоотношения спадат и договорите за управление и контрол, за изборни длъжности, както и самоосигуряващите се, които се осигуряват за общо заболяване и майчинство.
Промяната засяга обезщетенията за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (т.нар. ниско платено майчинство през втората година на детето), за осиновяване на дете до 5-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата/осиновителя. Досега такова ограничение имаше само за болничните и за първите 135 дни от обезщетението за бременност и раждане, което се изплаща през първата година на детето. Сега забраната вече покрива и остатъка от първата година на детето.
През миналата година 27 000 души са се възползвали от тази вратичка в закона, което е близо една трета от всички родители, получавали обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст.