Медия без
политическа реклама

Ива Митева: Гешев да ни погледне в очите за насилието над протестиращи

Да бъде изслушан по конкретни висящи дела ще наруши разделението на властите, твърди главният прокурор

16 Авг. 2021Обновена
БГНЕС
Иван Гешев в парламента през октомври 2020 г.

Главният прокурор Иван Гешев няма намерение да информира парламента за работата на държавното обвинение, свързана с полицейската бруталност срещу протестиращи граждани миналото лято. Това излиза от изявление на Гешев пред БТА. Той смята, че искане за изслушване на главния прокурор в извънредно заседание или искане за изготвянето на доклад по конкретни дела би представлявало нарушение на принципа на разделение на властите. Председателят на парламента Ива Митева обаче го контрира: "Няма да питаме главния прокурор по конкретни дела, а ще поискаме информация за броя на разследванията, за броя на делата и наказаните, които имат отношение към полицейското насилие от м. г." "Нека ни гледа в очите, когато ни говори за всичко това", заяви привечер по Би Ти Ви Митева. 

Тя допълни, че главният прокурор не е "идвал отдавна в Народното събрание - от 2020 г. и е време да го направи". "Няма да бъде любезно поканен, а ще имаме решение, в което до петък да представи доклад в комисия във връзка с насилието над протестиращи граждани", обясни шефката на парламента. "Той е длъжен да го направи по силата на правилника на НС, който е със силата на закон", подчерта юристката.

"Аз се чух още онзи ден с едно от децата и да ви кажа, те са доста притеснени. Знам как може да им е увредена психиката, знам през какво са минали. Аз си позволих да поканя тези деца на заседанието на парламента и те ще дойдат утре в пленарна зала, за да видят как депутатите ще ги гледат в очите, как ще мине дебата и да видят как народните представители изпълняват своите задължения", съобщи Митева по повод утрешното извънредно заседание на парламента по казуса с видеокадрите с бруталното полицейско насилие.

КОНТРА

Иван Гешев обаче твърди, че практиката на Конституционния съд изключва осъществяването на парламентарен контрол върху работата на конкретни магистрати и по неприключили дела. Случвало се е обаче Гешев да поиска разрешение от наблюдаващите прокурори и да изнася информация в парламента по висящи преписки

Дори да не беше нарушение на принципа на разделение на властите, "няма как да предоставя информация по конкретни дела, защото по закон нямам право да я знам и да разполагам с нея. Това би било нарушение на Конституцията и законите на страната", посочи главният прокурор. Той допълва, че уважава работата на Народното събрание и очаква да види каква информация ще изискат от прокуратурата народните представители.

Гешев допълни, че отправеното искане за неговото изслушване по конкретния казус следва да се разглежда през призмата на спазване на основните принципи на Европейския съюз и в частност върховенство на правото. "Според Конституцията, нито имам правото, нито задължението да контролирам конкретни дела или още по-малко решенията на конкретни магистрати. Нещо повече, това би представлявало нарушение на българското законодателство и основни конституционни принципи от моя страна", повтаря Гешев пред БТА.

"Демократична България" от своя страна настоява Гешев да се яви в парламента на извънредното му заседание във вторник, посветено на полицейското насилие. Досега цяла година прокуратурата отказваше да отговаря има ли образувано разследване за полицейското насилие зад колоните на Министерския съвет. След като миналия петък в парламента бяха излъчени официални кадри от охранителните камери на Министерския съвет, в неделя прокуратурата обяви лаконично, че има четирима, които по онова време са били служители на МВР, имат обвинение.

Не стана ясно обаче кога са обвинени те, нито кои са, нито защо цяла година не е стигнала на обвинението да ги изправи на съд. "Сега" разкри, че прокуратурата е разполагала с въпросните кадри на практика през цялото време досега.

ДБ предлага до 20 август Гешев да внесе в парламента доклад за дейността на прокуратурата във връзка със случаите на полицейско насилие по време на протестите миналото лято. В доклада да бъде изяснено какво е направила прокуратурата за изясняване на лицата, превишили правомощията си, кои са наблюдаващите прокурори и каква е причината за забавянето на делото.

"Иван Гешев очевидно се крие", заяви съпредседателят на ДБ Христо Иванов днес следобед, след като стана ясно намерението на Гешев. Иванов даде да се разбере, че ДБ няма да е доволна, ако Гешев изпрати доклад, но не дойде лично в парламента.

Демократична България" настоява Иван Гешев да се яви в парламента на извънредното му заседание във вторник, обяви днес пред БНР съпредседателят на формацията Христо Иванов.


 

Само час по-късно Софийска районна прокуратура пусна второ за последните 24 часа съобщение за разследването на полицейското насилие. Ден по-рано държавното обвинение даде объркани обяснения, от които трябваше да стане ясно, че за последната година имало няколко осъдени протестиращи, както и че вече има 4-ма обвинени служители на МВР за нанасяне на телесни повреди.  В понеделник прокурорите отново повтарят, че "към наказателна отговорност са привлечени 4 лица, които към момента на деянието са били служители на Министерство на вътрешните работи" и обясняват, че разследването се провежда от следовател от Следствения отдел на Софийска градска прокуратура.

Натъртва се, че "по реда на  НПК е приобщен запис от охранителна камера, описан в медиите като "под колоните на МС“. Обяснява се, че записът е изследван от експерти от СДВР по назначената и изготвена видео – техническа експертиза. "Същият, както и експертизата като способ на доказване, са част от доказателствения материал по досъдебното производство и се подчиняват на общите правила на НПК", пишат от Софийска районна прокуратура без да става ясно защо изобщо го правят. Оттам обясняват и, че "такъв е регламентираният от процесуалния закон ред, приложим за стотици дела, наблюдавани от СРП, а и от всички прокуратури в страната". 

Видео с брутални сцени на полицейско насилие от нощта на 10 юли м. г. взето от камера на Националната служба за охрана, показа парламентарната комисия, ръководена от депутата Николай Хаджигенов.

ДОКУМЕНТЪТ

В проектодекларация на парламента, предложена от Ива Митева (ИТН), Виктория Василева (ИТН), Атанас Зафиров (БСП), Николай Хаджигенов (ИБГНИ) и Христо Иванов (ДБ) се казва, че Народното събрание осъжда бруталното полицейско насилие срещу протестиращите, определя това като позорящ акт на нечовешко и унизително третиране и настоява за ефективно и безпристрастно разследване и наказание както на преките извършители, така и на длъжностните лица, които са ги прикривали.

Още по темата