Медия без
политическа реклама

Нашата Европа

Крепости, дворци, румънска баня и мост в Албания влизат в SOS списък

Уникални забележителности, застрашени от природни бедствия, войни и безпаричие, очакват помощ от Europa Nostra

08 Юли 2022
Дворецът "Сангушко" в Украйна.

Всяка година Europa Nostra ("Нашата Европа") - мрежата от организации, занимаващи се с опазване на културното наследство, обявява списък със 7 обекта, заплашени от разруха и изчезване, за които ще бъде отпусната финансова помощ за спасителни мерки. Става дума за забележителности, засегнати тежко от природни бедствия и от военни действия, от атмосферни влияния, вредни човешки действия или безстопанственост. България например получи европейско финансиране за реставрирането на "чинията" на Бузлуджа, след като Europa Nostra включи паметника в SOS списъка си за 2018 г.

А кои са тазгодишните кандидати за подкрепа на възстановителни планове? Сред номинираните европейски забележителности, които се състезават за отпускане на средства догодина, са дворци и крепости, средновековен град в Германия, белгийско селце под морското равнище, минерална баня в Румъния, албански мост. В списъка влиза и сградата на кметството в Буча - украинския град, който в наши дни се превърна в символ на жестокостите на войната. 

 

Банята "Нептун"

се намира в балнеокурорта Байле Херкулане в Румъния. Градът е бил СПА дестинация още през І век от новата ера. Сградата на банята е построена през 1883 г. В нея има четири басейна с минерална вода и 63 стаи за бани и масаж. Тук са идвали редица знаменитости, включително членове на Хабсбургската фамилия. След 1989 г. банята е оставена на произвола на съдбата. През 2019 г. две стени и част от покрива се срутиха.

 

Мостът Зогу

свързва двата бряга на р. Мат в Северна Албания. Построено през 1927 г., съоръжението се отличава с красивите си метални арки. Но заради занемарена поддръжка мостът е заплашен от срутване. Една от колоните му е повредена заради незаконната подмяна на чакъл с пръст на дъното на река Мат.

 

Манастирът "Реколет"

в Белгия, издигнат през 1524 г., е единственият напълно запазен представител на францисканската архитектура в страната и един от малкото оцелели в Европа. В него има готическа църква, която все още се ползва, но останалите сгради в двора се нуждаят от спешен ремонт. Точно до манастира се планира изграждането на жилищен комплекс на мястото на заобикалящите го гора и поляни. 

 

Село Доел

е вторият белгийски кандидат. То е изградено върху полдер - отвоювана от водата суша под морското ниво, обградена с диги, най-често срещана в Нидерландия. Доел съхранява сгради от Средновековието, като една от най-емблематичните къщи е от 1614 г. Заради разрастването на пристанището на Антверпен от 60-те години на миналия век много от жителите на селото са напуснали, а изоставените къщи се рушат.

 

Старият център на Столберг

също е в списъка за застрашените. Столберг е бил важен средновековен център в Западна Германия. По време на наводненията през лятото на миналата година 235 исторически сгради в Стария град пострадаха сериозно от пороищата и се нуждаят от възстановяване.  


Дворецът "Орлеанс-Бурбон"

се намира край Кадис, Испания. Построен е в средата на XIX век в неомавърски стил с арабски и други влияния. Зад двореца се ширят красиви градини с ислямски елементи. До 50-те години на миналия век дворецът е частна собственост на фамилията Монтпенсиер. Следват няколко препродажби. Сегашният притежател не може да се справи с разноските за поддръжката му и едната външна стена на двореца е пред срутване. 

 

Синагогата в Ихар

е единствената средновековна синагога, която е оцеляла в провинция Арагон, и е една от петте запазени в цяла Испания. През XV век е превърната в християнска църква, посветена на свети Антоний. И днес в нея могат да се видят както юдейски, така и християнски символи и мотиви. Сградата е изоставена и неподдържана, а част от стенописите на 500 години са застрашени от атмосферните влияния.

 

Индустриалната зона Льовхолмен

в Стокхолм, Швеция

събира сгради в различни стилове, които разказват икономическата история на Швеция. През втората половина на XIX век тук е промишленото сърце на столицата. Но през 70-те години повечето предприятия се преместват в периферията на града и районът запада. През последните години много рушащи се сгради са съборени и на тяхно място се издига ново строителство. 

 

Крепостта "Кревекьор"

играе важна роля във военната история на Нидерландия повече от 300 години. Разположена е на мястото, където река Диезе се влива в река Маас. След Втората световна война се използва като тренировъчна площадка от нидерландската армия. Самата крепост остава без поддръжка и бавно, но неумолимо се руши.

 

Кметството на Буча, Украйна, 

също е в списъка на застрашените европейски съкровища. Построена през 1750 г., сградата е бароково бижу. Фасадата е украсена с 14 каменни скулптури с митични и библейски мотиви. Пет от скулптурите са били унищожени при пожар през 1865 г. и по време на Първата световна война. Останалите също носят белезите на времето. 

 

Дворецът "Сангушко"

е друг украински кандидат.  Дворецът е построен през XVIII век от полско-литовската фамилия Сангушко край град Изяслав. Дълги години се ползва от руската имперска армия, а след 1920 г. - от съветската армия. Преживял е множество обстрели и пожари. Днес никой не полага грижи за двореца и той е застрашен от разруха. Растителността на заобикалящия го парк настъпва към него и може да го погълне. 

  

ЮНЕСКО АЛАРМИРА

Най-малко 53 културни обекта са били повредени или частично разрушени от началото на руската инвазия в Украйна, обявиха експертите на ЮНЕСКО още в началото на април. Сред тях има 29 църкви, 16 исторически сгради, четири музея и четири паметника, съобщи заместник генералният директор на ЮНЕСКО за културата Ернесто Отоне Рамирес в Париж в петък.

Харков, вторият по големина град в Украйна в североизточната част на страната, е един от най-пострадалите райони. От руските бомбардировки са пострадали Мемориалът на Холокоста, Държавният театър за опера и балет и Музеят на изкуствата, каза Отоне Рамирес. Разрушителната война продължава. 

 

Снимките са от сайта на Europa nostra

Ключови думи:

Нашата Европа