Преходът към чиста енергия е в ход, но няма да се осъществи за една нощ. Как всички да спечелят от него - хората, икономиките, природата? Американският мозъчен тръст Third Way търси отговорите за САЩ, но поуки могат да извлекат всички страни по света.
Природният газ е гръбнакът на енергийната система в САЩ. Той служи като гориво и суровина за огромно разнообразие от производители, използва се за готвене, отопление и топла вода в 60% от американските домакинства. Природният газ осигурява над 40% от общото количество електроенергия в САЩ и дава безценна "гъвкавост" на енергийната система - притича се бързо на помощ, когато вятърът или слънцето се скрият.
Пътят напред не минава през избор между природния газ и възобновяемите източници. Напротив, означава умно използване на наличните ресурси. В този път има пет крайъгълни камъка:
1. Подкрепа за природния газ като част от разнообразния енергиен микс
Енергийната система трябва да разчита на природния газ в допълнение към ядрената енергетика, слънцето, вятър, водата, геотермалната енергия. Газът вече свързва 75 милиона домове в САЩ – инфраструктура, която не може да бъде лесно или евтино заменена. За да стане енергията по-надеждна, по-достъпна, по-сигурна и по-чиста, трябва да се признае, че природният газ има важна роля.
2. Разширяване на износа на втечнен природен газ
Признаването на значението на природния газ е стратегически ход. По оценки на Bloomberg глобалното търсене на газ ще се увеличи с 25% до 2050 г. По-големият износ трябва да бъде съчетан с продължаване на местния добив и увеличаване на използването на чиста енергия, за да се избегнат скокове на цените на вътрешния пазар.
3. Премахване на ненужните ограничения
През последните години десетки щати и общини въвеждат ограничения за природния газ. В Калифорния това допринася за рязкото повишаване на цените на електроенергията, поражда основателни опасения за надеждността на мрежата и предизвиква отпор от страна на защитниците на потребителския избор.
На национално равнище инструменти като всеобщ мораториум върху одобряването на нов износ на природен газ пренебрегват пазарните реалности. Възраженията срещу тръбопроводната инфраструктура – най-безопасния и най-евтиния начин за транспортиране на газ – само влошава положението. Този подход не работи: той вдига разходите и забавя напредъка.
4. Агресивно намаляване на емисиите на метан
Производството и износът на природен газ следва да се съчетаят със значително намаляване на емисиите метан, използване на технологии за улавяне на въглерод и стимулиране на оперативната ефективност. Газът с контролирани емисии може да допълни възобновяемите енергийни източници и ядрената енергетика, като създава разнообразен портфейл от чисти енергийни решения и пълно изключване на въглищата.
5. Ускоряване на улавянето на въглерод
Улавянето и съхранението на въглерод (УСВ) не е просто инструмент за опазване на климата. То е конкурентно предимство. УСВ може да премахне до 99% от емисиите от газови и промишлени съоръжения. Това е и основно предимство на американските иновации. Понастоящем САЩ заемат водещо място в света по отношение на УСВ с 15 действащи съоръжения и още над 120 в процес на разработване към 2023 г.
За водещата позиция в следващото поколение енергийни иновации са необходими инвестиции в УСВ като стратегически актив. Интелигентната инфраструктура и управлението на въглеродните емисии могат да намалят загубите и да открият нови потоци от приходи.
За тази цел е необходимо да се даде приоритет на инвестициите за ускоряване на въвеждането в търговска употреба и да се премахнат пречките за инфраструктурата за транспортиране и съхранение. Пред УСВ има много предизвикателства, но тези технологии имат голям потенциал за пречистване на промишлените сектори и намаляване на емисиите от газ.