Медия без
политическа реклама

В Англия вече има треньор по смените на футболисти

"Уимбълдън" пръв назначи такъв специалист и вече има резултати

29 Авг. 2021
Фейсбук
Сами Ландър отиде в "Уимбълдън" от "Уеймут", където преди това беше и футболист.

"Уимбълдън" е клуб от трето ниво на английския футбол (Лига 1), който не се бои да експериментира. От началото на този сезон отборът има нов треньор - човек, отговарящ само за смените. Той е назначен на непълен работен ден, като посещава и тренировките на състава.

Става дума за Сами Ландър, който през миналия сезон проведе собствено изследване за ефективността на направените смени в тимовете от Лига 1 и Лига 2. С изводите от него той отидe в "Уимбълдън", където веднага го подкрепиха и се съгласиха да тестват идеите му.

В последните три години Ландър работеше като аналитик и пом.-треньор в клуба от пета лига "Уеймут", а също така бе и скаут в академията на "Борнемут". Той решава да изучи ефективността на смените още по времето на своята кариера като футболист.

"Идеята възникна, след като веднъж ме посочиха на резервната скамейка в "Уеймут" и ме попитаха: "Готов ли си?". Помислих си: "Абсолютно не!", разказва Ландър.

Въз основа на своето изследване той е разработил точкова система, опираща се на влиянието на смяната върху крайния резултат от мача. И въпреки това признава, че му предстои да направи още доста проучвания. В деня на мача в неговите задачи влиза разговор с определените за резерви футболисти и оценка на тяхната готовност да влязат в игра.

Лендър е в "Уимбълдън" неслучайно - просто клубът е отворен към нови идеи. През март там назначиха Анди Парслоу като треньор по възобновяване на играта (restarts coach). Какво е това, обяснява самият Парслоу:

"Всеки път, когато играта бива спирана, аз работя - тъчове, свободни удари, корнери - как да се поднови най-ефикасно играта... Искам да изуча също така и ударите от вратата. Това може да бъде полезно както в атакуващ план, така и за отбранителната система на отбора, макар да става дума за незначителна печалба. Миналото лято средният ни коефициент на реализация на такива положения бе малко под 2.5%. Най-добрият отбор в това отношение стана "Родъръм", който вкара 12 гола след ъглови удари, т.е. показателят му беше 5%. Ако можем да направим разлика от 2-3% и да вкараме 3, 4 или 5 гола повече от ъглови удари, това ще превърне равенствата в победи, а загубите в равенства. Аз се грижа за малките детайли и правя всичко по силите си, за да помогна на тима да стане колкото може по-добър".

Ландър изказва своя възторг от откритостта на клуба. "Свързах се с "Уимбълдън" и им предоставих своето изследване. Те са фантастични хора, без никакви предубеждения. Имах и разговор с Томас Гронемарк (треньор по аутовете в "Ливърпул") и той много ми помогна - разказа за опита си като тясно специализиран треньор и че трябва да се придържаш към онова, в което вярваш. Смените може да станат следващата област, която клубовете ще използват от гледна точка на треньорската работа и анализа. Според мен те все още не влияят толкова силно на мачовете, както биха могли."

"Уимбълдън" започна сезона с две победи (едната за Купата на лигата) и две равенства. В последните два мача голове вкараха именно влезлите като смени футболисти. Срещу "Болтън" лондончани губеха 1:3, но след това Пресли (от дузпа) и Мебуде направиха 3:3 десет минути след като се появиха на терена. Срещу "Джилингам" пък смяната Палмър откри след пас на друга резерва - Маккормик, но мачът завърши 2:2, като "Уимбълдън" си вкара автогол в 97-ата мин.

Едно уточнение - "Уимбълдън" съвсем не е онази "луда банда", в която през 90-те години на ХХ век играеха Вини Джоунс, Денис Уайз, Лори Санчес, Джон Фашаню и др. През 2002 г. клубът отиде от Лондон в Милтън Кийнс и се преименува на "Милтън Кийнс Донс", сменяйки цвета и емблемата. Феновете, разбира се, бяха твърдо против и веднага основаха в Южен Лондон "АФК Уимбълдън". Те смятат себе си за продължители на традициите на стария клуб и затова приеха името, синьо-жълтите цветове и емблемата с двуглавия орел. За тези години тимът измина пътя от девето до трето ниво. И сега старият и новият "Уимбълдън" са едновременно в Лига 1.

"МК Донс" формално се счита за правоприемник на стария "Уимбълдън", но след преговори с Независимата асоциация на феновете на "Уимбълдън" ((WISA), поддържана от английската федерация на футболните фенове, се съгласи да върне всички трофеи на "Уимбълдън" в лондонския квартал "Мертън" (където е основан оригиналният клуб), а също така да признае 2004 г. като начална в своята история.

Още по темата