Медия без
политическа реклама

"Ролс-ройс" да черпи за плоския данък

Предизборно от ГЕРБ са готови да обсъждат бъдещето на десятъка и за ролята му за "неприличното" богатство

25 Септ. 2018ЮЛИАНА БОНЧЕВА
ГЕРБ често си сменя позициите дори по ключови въпроси като АЕЦ "Белене", министерски оставки и съмнителни обществени поръчки. Дано плоският данък да не влезе в редицата от негативни примери.

Министър Владислав Горанов направи епохално откритие - плоският данък бил виновен за неприличното богатство на милионерите, фукащи се с яхти и поршета. Това се случи наскоро по време на дискусия, организирана от синдикатите. На нея българският финансов Колумб успя да обърка публиката със серия противоречиви послания. Неслучайно медиите отразиха участието на Горанов с полярни заглавия - от „Премахването на плоския данък ще натовари средната класа“ и „Не е сега времето за премахване на плоския данък“ до „Финансовият министър изненадващо склони на дебати за плоския данък“.

На форума КНСБ постави познатата тема за работещите бедни, за растящата пропаст между нищи и заможни и за въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната заплата. А бившият премиер Иван Костов направо препоръча премахване на равната ставка и връщане на прогресивното облагане на доходите.

"Може да се предположи, че част от проблема с неравенството идва от пропорционалното облагане, но няма достатъчно убедителна теза, че въвеждането на прогресивно облагане ще реши проблемите", уклончиво коментира финансовият министър. И напомни, че

 

управляващите партии са се разбрали в рамките на мандата да не пипат данъчната система,

 

а също и че въвеждането на необлагаем минимум би отворило пробойна в бюджета от порядъка на 1 - 2 милиарда лева и тогава ще се наложи да се вдигнат данъците за средната класа. Последва лирично отклонение, с което Горанов коварно клъвна политическия противник БСП: „Не говорим за свръх богатите, за тези, които през плоския данък осигуряват ресурс за поддържане на сива икономика. Над осигурителния праг имаш един чист ресурс, с който можеш да правиш каквото си искаш - да си купуваш яхти, да дразниш хората, карайки Ролс-ройс", загадъчно подметна финансист №1. Той поначало се изразява засукано, но в случая сарказмът му повече от всякога се нуждае от превод. Пък и за тези, които не следят редовно новините, се налагат някои разяснения.

Отрицателните герои, които по думите на Горанов дразнят обикновения народ с "Ролс-ройс" и други скъпи прищевки, са персони като алкохолния бос Миню Стайков и зърнения милионер Бенчо Бенчев. И двамата наскоро се оказаха мишени на прокуратурата и на показни арести. Стайков, синът му и други от тяхното обкръжение се разследват за нелегални цигарени фабрики, акцизни и ДДС афери и пране на пари. Бенчев пък е приказно богат бизнесмен, едър ползвател на агросубсидии, когото БСП направи свой общински съветник в Бургас и дори го назначи за зам.-председател на местния парламент. Соцпартията нямаше скрупули за размера и произхода на милионите на Бенчев с ролса, но го низвергна, когато неотдавна бе арестуван в лъскав хотел в Истанбул като ятак на свързвания с подземния свят бизнесмен Митьо Желязков–Очите.

 

Но къде е тук вината на плоския данък? 

 

Да се върнем към мъглявата фраза  на Горанов, че плоският данък захранвал сивата икономика, защото “над осигурителния праг имаш един чист ресурс, с който можеш да си купуваш яхти, да дразниш хората с "Ролс-ройс".  Проблем има, само че той произтича не от плоския данък, а от т. нар. „максимален осигурителен доход“. В България, дори да печелиш милиони, дължиш осигуровки само върху дохода до 2600 лева месечно. Над този таван има единствено 10% данък. И много работодатели предпочитат да декларират по-високи фирмени или лични доходи, да платят десятъка и после да раздават пари на работници и служители в пликче, вместо да им внасят осигуровки върху истинските заплати. Това несъмнено е хитруване, но вината е на държавата, която е поставила таван и е решила да освободи от бремето на осигуровките доходите над него. Стига да искат, управляващите могат да бутнат летвата, която си стои закована на 2600 лева от 2015 г., така че и милионерите да плащат пенсионни и здравни вноски върху реалните си доходи. Само че не им стиска, защото ще жегнат богатите симпатизанти и поддръжници. И второ - все още има таван на пенсиите. Ако осигуровките станат върху реалния доход, какви пенсии ще се изплащат? Полуфалиралото ДОО едва ли ще може да плаща пенсиите, получени върху висок осигурителен доход.

По същата причина и БСП не се занимава с деликатната тема за премахване (или поне вдигане) на осигурителния максимум. 

Спецполицаите щракнаха белезници на Бенчев и на Стайков не защото карат автомобили за стотици хиляди, не и заради "врътки" с плоския данък, а за други предполагаеми прегрешения - източване на ДДС, пране на пари, нелегално производство на акцизни стоки и прочее. Министър Горанов твърди, че е отворен за дебати, посветени на промени в данъчната система? Чудесно, но докато дебатира, нека да върви трудната работа - за запушване на големите бюджетни пробойни и за озаптяване на гранд корупцията, която нагло изяжда парите на данъкоплатците.

Кръглите маси и флиртовете с електората на БСП и "Атака" 

за кривиците на плоската ставка могат да почакат.

Наскоро стана ясно, че половината колеги на агробизнесмена Бенчев с ролса са "забравили" да плащат подоходен данък. Ако се ослушват за 10%, нима ще плащат по-охотно 15 или 20%? Очевидно проблемът не е в размера на ставката, а в това, че подчинената на Владислав Горанов НАП и другите контролни органи са допуснали над 50% от фермерите в България хем да печелят от агропродукция, хем да получават субсидии за нея, хем да не внасят своята лепта в хазната.

"Дебатът за премахване на плоския данък е смислен, макар че сега не е времето да се предприема смяна на данъчния модел", каза финансовият министър.  Щом Горанов натъртва, че СЕГА не му е времето, значи ГЕРБ може някой ден да се извърти и за плоския данък, както го прави за всякакви други теми - като „АЕЦ Белене“ например. При това положение същественият въпрос е защо ГЕРБ би предала пропорционалния данък, който преди твърдо бранеше - защото нейните експерти са открили, че има по-ефективно и разумно облагане или защото иска да угодничи на част от електората и е готова да прави всякакви плонжове пред олтара на властта. 
Данъчната политика е висш пилотаж в управлението. Страшно е, ако тя се прави от партии - ветропоказатели. 90% от хората не обичат да плащат данъци най-вече защото не вярват, че политиците и чиновниците управляват добре парите им. Следователно всеки, който иска властта, трябва да работи за връщане на доверието към политиците и администрацията. Само че това означава къртовски труд, години невидима и неблагодарна работа и връщане на морала в пирамидата на властта - от партера до върха. Звучи непосилно, нали? Далеч по-лесно е да участваш в кръгли маси и да ръсиш обещания за дискусии.

  ----------

АХ, ТЕЗИ ИЗБОРИ

„Готови сме да участваме в този дебат, осъзнавайки, че сегашната коалиция е сбор от различни доктрини, особено тази част от нея, която разчита на по-популисткото говорене“. "Коалиционното споразумение е да не се променят данъците и това е правилна за момента политическа позиция". "Има достатъчно време за дебати до следващите избори", обяснява Горанов. Защо е тази уклончивост? Обяснението е 100% политическо - избори. Да, до парламентарните избори теоретично има две години и половина – ако управляващата коалиция изкара мандата си. Но още догодина идват два важни вота - за евродепутати и за местна власт. И макар че те не предполагат водещата тема в кампаниите да е плоският данък, избирателите навярно ще питат, а политиците няма да пропуснат да демагогстват за пропастта между бедни и богати и „несправедливия“ десятък. И ГЕРБ дава нишани, че нищо не е вечно, дори плоският данък.

Призракът на изборите явно много стряска партията на Бойко Борисов. До такава степен, че все повече заприличва и на опонента си БСП, и на своята малка и твърде хлъзгава коалиционна опора „Атака“ - като плагиатства от техните арсенали за лов на гласоподаватели. Показателно е, че уж дясната ГЕРБ вече обяви, че замразява приватизацията и ще укрепва ролята на държавата в икономиката, заговори за замразяване на цените на хляба, а ето че взе да мънка и за плоския данък. Само че, ако хората искат да гласуват за леви сили, ще заложат на БСП или на Сидеров, не на партия, която прави безпринципни и користни зигзаги между лявото и дясното.