Медия без
политическа реклама

Може ли студентското движение в Чехия да промени политиката

"Милион моменти" мобилизира стотици хиляди срещу управлението на премиера Бабиш заради неспазени обещания

Хиляди се събраха на подновените през ноември протести на "Милион моменти" в парка "Летна" в Прага с искане за оставка на премиера Бабиш заради конфликт на интереси.
EPA/BGNES
Хиляди се събраха на подновените през ноември протести на "Милион моменти" в парка "Летна" в Прага с искане за оставка на премиера Бабиш заради конфликт на интереси.

Чехите излязоха отново по улиците по повод 30 г. от кадифената революция, но въпросът е дали могат да се надяват, че ще променят политиката? Чешкото протестно движение "Милион моменти" за демокрация премина голям тест миналата събота. Кампанията му да свали от власт премиера популист Андрей Бабиш, започнала през февруари 2018 г., привлече четвърт милион души през юни в пражкия парк "Летна" - това бе най-мащабната демонстрация след големия протест на същото място преди 30 г. Организаторите обаче обявиха почивка през лятото и призоваха демонстрантите да се съберат отново на 16 ноември, ден преди годишнината от кадифената революция.

Движението "Милион моменти" бе създадено от студентите по теология от Карловия университет Микулаш Минар и Бенямин Рол и твърдят, че причината е предателството на Бабиш и отстъплението от предизборната му кампания да даде глас на народа срещу корумпирания елит. След като спечели изборите през октомври 2017 г., магнатът, за когото се твърди, че е бил информатор на комунистическите тайни служби, получи мандат от президента Милош Земан да създаде правителство на малцинството, което да се ползва с поддръжката на комунистите хардлайнери и неофашистката партия  Свобода и пряка демокрация. Изглеждаше, сякаш клика от бивши комунисти и настоящи симпатизанти на руския президент Владимир Путин са поели контрола върху страната. На 28-годишнината от кадифената революция студенти използват уебсайт, за да призоват Бабиш да докаже, че ще изпълни обещанието си "да подкрепя и развива демокрацията". След като той ги пренебрегна, на 25 февруари 2018 г., на 70-годишнината от вземането на властта в Чехословакия от комунистите, те започнаха онлайн петиция за оставката на Бабиш с цел да наберат 1 милион подписа (до момента са 432 000).

Рол казва, че са били вдъхновени от протестантската си вяра, чешката традиция на студентски протести и демонстрациите в съседни държави, например Словакия, където премиерът Роберт Фицо бе свален от власт през май 2018 г. след скандал за корупция и убийството на журналиста Ян Куцияк. "Ние сме в различно положение", казва Рол. "Не сме в тоталитарен режим като през 1989 г., но ценностите, начинът на мислене вдъхновяват. Не протестираме срещу системата, по-скоро се опитваме да попречим на Бабиш да я промени".


Силата на студентите

 

Студентите често са движеща сила на чешките протестни движения. На 17 ноември 1939 г. 9  студентски лидери са убити от нацистите след демонстрации срещу окупацията на страната през Втората световна война. Студенти разпалиха и кадифената революция с марш в Прага.

Двама студентски лидери от този марш започват друго протестно движение през 1999 г. "Благодаря, но сега е време да си ходите" - срещу опозиционното споразумение между тогавашния ляво ориентиран премиер Земан и десния лидер на опозицията Вацлав Клаус, което според тях изкривява чешката демокрация. Лидерите на протеста смятат, че нещо подобно се случва и днес. Те посочват конфликта на интереси между партията на Бабиш и агрохимическия му конгломерат и медийна империя, който се разследва от Европейската комисия. Опасяват се, че разследванията на чешката полиция за злоупотреби с евросубсидии в конферентния център на Бабиш "Щъркелово гнездо" са в задънена улица, след като премиерът смени министъра на правосъдието. А обещанието на Земан да се възползва от правото на президента да помилва Бабиш, ако бъде осъден, е още едно доказателство според тях, че върховенството на закона и демократичните механизми за контрол са под заплаха.

Движението има небивал успех, то увлича всички поколения, както и избиратели на десни, либерални и леви партии на огромни демонстрации в Прага, както и на по-малобройни протести в други градове на страната. Става все по-организирано и дори наема професионални служители с даренията от 400 000 евро, които е набрало за година.

"Милион моменти" се нагърбва със задачата да наблюдава и контролира работата на правителството. Вече успя да отбележи малки победи с блокирането на скандални назначения в регулаторни органи. Може да се допусне, че ако не бе натискът на протестите, правителството досега можеше да е уволнило главния прокурор, който трябва да реши дали Бабиш да иде на съд или шефът на чешката обществена тв, за когото Бабиш смята, че е настроен срещу него. "Протестите предотвратиха лоши неща", казва Рол. И все пак не е ясно накъде ще поеме сега движението и най-вече дали ще успее да си възвърне силата, на която се радваше преди лятото.

Някои поддръжници на протестите критикуват ръководството за лятната ваканция на протестите и основно заради липсата на демонстрации по повод решението на прокуратурата да прекрати проверката на "Щъркелово гнездо" през септември. "Като има революция, не може да идеш в Хърватия на почивка", казва Давид Ондарчка, шеф на чешкия филиал на "Трансперънси интернешънъл" и оратор на някои от протестите. Рол пък настоява, че е щяло да е трудно да се поддържа темпото на протестите през лятото и би било лицемерно да се води кампания срещу решението на прокуратурата, при положение че се изисква от Бабиш да спазва върховенството на закона. Въпреки това признава, че с решението за "Щъркелово гнездо" протестите са загубили "най-лесно разбираемия си аргумент".
Днес партията на Бабиш АНО отново е на върха на социологическите анкети, коалиционните му партньори социалдемократите са склонни да следват курса, а икономиката остава силна. Бабиш постоянно отказва да се срещне публично с протестиращите, както настояват те, и ги е отписал като поддръжници на опозицията, които са от отбора на губещите. Бабиш и Земан се представят като столични либерали, които пренебрегват гласовете на по-бедните и по-ниско образовани избиратели от провинцията (склонни да гласуват за тях.) От друга страна, движението се бори за поддръжниците си, макар че успя да разшири регионалната си мрежа, и това се вижда от автобусите и плакатите на демонстрантите в Прага. То обаче допусна грешка, като позволи на опозиционни политици да говорят на митингите му, и сега много внимава и се опитва да държи дистанция.

"При демокрацията е по-лесно за избраното правителство да свие рамене", казва Стив Крошоу, журналист, отразявал кадифената революция и автор на две книги за протестни движения. В ситуация, която поне привидно е демократична, независимо от недостатъците си, често е трудно да се намери искра. "Колкото по-дълго продължават протестите, хората започват да губят енергия", добавя той. Политическият коментатор от новинарския сайт Novinky Иржи Пехе е съгласен с него: "Ако няма някакъв катализатор, е трудно да се набере отново сила".

 

Здраво гражданско общество

 

Потенциален импулс би било решение на главния прокурор да обвини Бабиш за "Щъркелово гнездо" (или пък опит от страна на Бабиш да го уволни, както и евентуално бъдещо помилване от страна на Земан). Другият вариант е официално съобщение от ЕК, че Бабиш е в конфликт на интереси. И двата случая биха били възможност за възраждане на движението, макар че според анализатори все още е трудно да се предвиди как протестите ще преминат на друго ниво и ще заплашат Бабиш. Очаква се той да продължи да твърди, че всичко това е част от недемократичен заговор срещу него, а поддръжниците му все още вярват на това. Макар че неотдавнашно проучване на YouGov установи, че 47 на сто от чехите се страхуват, че демокрацията е в опасност и това е най-ниският показател сред страните, в които бе проведено изследването. "Липсва политическа партия, която да използва енергията на демонстрациите и да предизвика Бабиш и хватката му върху властта", смятат анализатори.

"Милион моменти" декларира, че няма да създава политическа партия за разлика от движението "Моментум" в Унгария, но движението няма и близка партия, както например Прогресивна Словакия представлява протестното движение "За достойна Словакия". "Опозиционните лидери не използваха политическата енергия на демонстрациите", казва Ондрачка. "Има огромна енергия, която ще се види в новите демонстрации. Има терен за нова политическа сила".

В Прага усилено се говори за подготовка за създаване на нова опозиционна партия, но все още изобщо не е ясно дали има място за нова партия в един фрагментиран парламент, в който вече има 7 опозиционни партии. Много по-обещаващо би било "Милион моменти" да работи тясно с някои от партиите, както и с независими кандидати. Според Рол движението обмисля как да работи с опозиционните партии, като обаче запази независимостта си.

 "Важно е да си сътрудничим с политиците, не може без тях", пояснява той, но партиите трябва "да променят мисленето си" и "да се отворят за нови хора". Темата може да стане много актуална съвсем скоро, ако здравето на Земан се влоши и се наложат президентски избори догодина. Едно такова състезание би се превърнало в нажежена битка между либерални и нелиберални кандидати, а и Бабиш може да се кандидатира, макар да рискува останалата част от политическия спектър да се обедини срещу него.

На въпрос дали "Милион моменти" би подкрепило кандидат, Рол казва: "Това е много трудно решение - ако, как и кого. В този момент губим нещо - част от поддръжниците си, част от доверието".

Може би обаче "Милион моменти" не бива да бъде съдено единствено по критерия дали ще успее да свали от власт Бабиш скоро, а по-скоро по по-дълбоките и дълготрайни цели за развиване на гражданска активност в защита на демокрацията. "Трябва да работим дългосрочно и да сме активни по места, не само да правим големи събития", смята Рол. "Искаме да помогнем за създаването на здраво и активно гражданско общество, което е много важно за демокрацията". И добавя: "Едно голямо събитие не променя политиката. Далеч по-важна е атмосферата в обществото. Много хора се отдръпнаха, липсват им вяра и надежда. Хората днес обаче се страхуват по-малко". Въпреки неагресивния и неполяризиращ стил на демонстрации движението вече извежда стотици хиляди граждани по улиците. То напомня на хората за кадифената революция и колко е важно за всеки да защитава демократичните достижения, смятат анализаторите.

Ако повече хора намират своя момент за демокрация, ако правят нещо в града си, някакви малки стъпки, това ще доведе до промяна в обществото, в начина на мислене на обществото, ще повлияе и политиците ще се наложи да действат също, казва Рол. При това положение истинската промяна за "Милион моменти" няма да се измерва с това дали може да изведе стотици хиляди в парка "Летна" в студен ноемврийски следобед, а дали може да осъществи далеч по-трудната задача да изгради нещо трайно, което да укрепи чешкото гражданско общество.

Последвайте ни и в google news бутон