Медия без
политическа реклама

ИНТЕРВЮ

Комисията за финансов надзор люпи семки и наблюдава мача

След фалита на "Олимпик" КФН ще проспи и следващата бомба - със "Зелена карта", предупреждава Борислав Богоев, бивш зам.-председател на регулатора

21 Авг. 2018МИЛА КИСЬОВА
Снимка: Сега
Борислав Богоев

Борислав Богоев ръководи управление „Застрахователен надзор“ в Комисията за финансов надзор в периода юли 2010 - януари 2014 г. В момента има консултантска фирма в областта на застраховането и финансовите услуги.

 

- Господин Богоев, като бивш шеф на застрахователния надзор какъв е вашият анализ за неочакваната жега на застрахователния пазар - фалита на "Олимпик", протеста на изгорелите със застраховки клиенти, поведението на КФН и исканата оставка на Ралица Агайн, която отговаря пряко за надзора на този бранш?
-  Оставката е най-разумното, което трябва да се случи. При такава ситуация трябва да падат глави. Реакцията на надзора е неадекватна. Дни наред ние наблюдаваме как най-скъпият глашатай в държавата ни - българската Комисия за финансов надзор, се изявява като говорител на кипърския регулаторен орган. Сякаш единствената задача на КФН е да обяснява какво ще стане, след като фалира застраховател. Но не и да взема мерки преди това. Мислите ли, че тези хора в КФН, петима на брой, заслужават по 15 000 лв. на месец. Ралица Агайн трябва да си подаде оставката, тя не е за там, защото е некомпетентна. Ние за 15 години нямахме нито един фалит на застрахователна компания, а за последните осем месеца имаме два фалита. Преди "Олимпик" бе "Надежда" -  със застраховките в Италия. В сегашния си състав надзорът се движи след събитията, само наблюдава мача. 
- Ситуацията много прилича на фалита на КТБ, където банковият надзор също проспа ситуацията... 
- Точно така. Затова питам: Къде са оставките на зам.-председателя и на председателя на КФН? Народните представители повярваха на ръководството на комисията, че по-високите заплати ще им дадат независимост и ще направят работата им по-качествена. Да, КФН е независима - виждаме, че нищо не зависи от тях. След като не са си изпълнили задълженията, депутатите трябва да преосмислят решението си. Ако вие не си вършите работата, какво ще стане - ще ви уволнят или ще ви спрат заплатата.
- От КФН постоянно се оправдават, че "Олимпик" не е български застраховател и заради това надзорът трябва да се извършва от страната, издаваща лиценза му - в случая Кипър. 
- Само че КФН отговаря за това какво прави "Олимпик" на българския пазар. Кипърският надзор няма да дойде тук и да удари през ръцете местния клон. Може ли да си представите български застраховател в Германия, Австрия, Великобритания или Италия да прави какво си иска. Първото, което ще направят там, е да влязат службите за национална сигурност. Защото, вземайки парите на местния данъкоплатец, злоупотребявайки с него, те крадат национално богатство, т.е. застрашават националната сигурност. Но първите сигнали трябва да бъдат дадени от регулатора. 
Когато кипърската компания "Олимпик" навлезе в България през 2012-2013 г., аз изпратих проверка със службите. И когато написах на кипърския надзор, че влизам на проверка, те долетяха с първия самолет. Тогава искахме да покажем, че тук има твърда ръка и надзорът си върши работата.
- Имало ли е индикации за некоректна дейност, за рисково поведение  от страна на "Олимпик", когато вие бяхте в надзора?
- Аз бях в надзора до 2014 г. и дотогава застрахователят бе по-тих от водата, по-нисък от тревата. Компанията току-що беше стъпила на българския пазар, имаше 10 000-15 000 полици. Не мога да кажа какво е било след това, но кучето скача според тоягата. 
- А имало ли е подозрения около собствеността на "Олимпик"? Както стана ясно, едноличен собственик е испанският гражданин Диего Гонсалес Алонсо, получавал предупреждения от испанския регулатор, че предлага финансови услуги без лиценз. Чуват се слухове, че зад "Олимпик" стоят местни играчи, свързани с някогашната СИК.
- Регулаторът на приемаща държава няма право да изследва собствеността. Но трябва да следи пазарното поведение. Отговорността е споделена - онзи, който трябва да се грижи за цялостното представяне на компанията, е държавата по произход, в случая Кипър, а за пазарното поведение - приемащата държава, т.е. България.
- Какво е трябвало да прави нашата КФН през годините, вместо само да "люпи семки" и да гледа мача? 
- В момента, в който разбере, че поведението на една компания е във вреда на застрахованите лица, автоматично може да забрани сключването на застраховки на територията на България. А ако кипърският надзор се оплаче на европейския надзор, да обясни защо на тази компания е било забранено да продава застраховки на територията на страната. 
Аз питам: Къде отидоха събираните всяка година 60 млн. лв. от "Олимпик" по "Гражданска отговорност"? Това са пари, взети от българския данъкоплатец, те не са пари на застрахователя. Тези пари са национален капитал, национално богатство, което е изнесено от страната, откраднато е. А КФН се оправдава, че нямала право да се намеси? Това е жалко.
- По отношение на "Гражданска отговорност" обаче не само този застраховател има рисково поведение. Има и други компании, които държат много ниски цени и създават проблеми при изплащане на обезщетенията. Някои застрахователи съществуват само за да продават "Гражданска отговорност". 
- След като няма твърд надзор... Защо регулаторът не им отнема лиценза? Те може във всеки един момент да фалират,  след като нямат средства да посрещат претенциите на своите клиенти. Да припомня кризата в Гърция, тя започна 2009-2010 г. с фалита на 7 застрахователни компании. Това ли трябва  да се случи в България? Всичко започва и свърша с регулатора.
Забележете, "Олимпик" няма клон в друга държава. Само в България. Защо?  Защото законовата регулация е слаба? Защото българският застрахователен пазар е много голям? Италианският застрахователен пазар например е 205 млрд. евро на година, а българският - 5 млрд. лв. Тази компания има 5 пъти повече приходи от българския пазар, отколкото в Кипър. И 20 пъти повече клиенти на българския пазар, отколкото на кипърския. Защо е тази инвазия точно у нас? Това са отговори, които КФН ни дължи.
Следващата бомба е "Зелена карта". А там принципът е "първо се плаща, после се съди или се изясняват причините". Има голяма вероятност България да бъде изключена от системата "Зелена карта" и тогава ще има да си говорим още много дълго за Шенген.
- Каква е опасността със "Зелена карта"? България веднъж вече бе предупредена, че може да бъде изключена заради застрахователи, които не плащат обезщетения.
- Извън България има много недобросъвестни кореспонденти, които сключват договори със съответните бюра "Зелена карта" и застрахователи, и които източват и крадат пари от застраховки чрез фиктивни щети и фиктивни плащания. Всяка година от наши застрахователи изтичат между 60 и 80 млн. евро по линия на "Зелена карта". Това отново е кражба на българско богатство.
Българското бюро "Зелена карта" не е служител на съвета на бюрата "Зелена карта", то се назначава от българските застрахователи и трябва да дава отчет пред тях. А те се държат като хора, които нямат началници и едва ли не само Господ е над тях. Ама ние, за да се харесаме на чужденците, сме готови всичко да направим, да платим несъществуващи задължения, само и само да сме добре с тях. 
- Защо несъществуващи задължения?
- Една голяма част от тях се дължат наистина, но има друга част, и то не малка, които се изплащат по фиктивни претенции на лица, които нямат право на обезщетения. Това трябва да се провери. И отново отговорна е КФН.
- Какво означава да бъдем изключени от "Зелена карта"?
- Това означава, че всеки български автомобил, който излиза зад граница, ще бъде проверяван дали има застраховка или не. И влизането ни в Шенген ще стане химера.


- Защо в България толкова години не се въвежда системата бонус-малус? Вие защо не я въведохте?
- Защото не успях да убедя народните представители, че трябва да бъде въведена. Те отхвърлиха текстовете. Но от 3 години Кодексът за застраховане казва, че системата бонус-малус трябва да бъде въведена. Топката е в ръцете на КФН, но всеки 6 месеца комисията отлага с още 6 месеца приемането на наредбата, която въвежда бонус-малус. А тази система трябва да е абсолютно за всички застрахователи, защото не може половината да я спазват, а другата половина да не я спазват.  Защото, ако сте застрахован при един застраховател и той приложи бонус-малус, вие ще отидете при друг, който не я прилага, за да ви излезе по-евтино.