Медия без
политическа реклама

Добре дошли в "рая" за бизнеса

Нашата столица ухажва инвеститорите с нескопосана реклама и нескончаеми ремонти, а австрийската - с реална подкрепа. В световната класация за качество на живота Виена е №1, а София е 116-а

Илияна Кирилова

Да се поставим на мястото на чужденец, решил да вложи пари и да реализира идеи точно в нашата растяща и нестарееща София. И да сравним с една друга столица - Виена.

Намираме в интернет „Официалният портал на София“ - изключително неприветлив сайт.  Само отворете рубриката "Бизнес Инвестиции Строителство" и ще се отчаете. Там ще се сблъскате с План за действие за устойчиво енергийно развитие на Столична община -133 страници, като на 114-а се обяснява как ще се прилага отмененият Закон за публично-частното партньорство. Има и друго трудно четиво - Стратегия за развитие на инженерната инфраструктура на територията на Столична община, части водоснабдяване, канализация и корекции на речните корита - грозно сканирани доклад и стратегия с неясна съдба, защото няма нито номер, нито дата. Английската версия е още по-отблъскваща - има линкове към кръчми, но няма връзка със сайта на Столична общинска агенция за приватизация и инвестиции, която би трябвало да е отговорна за чуждите пари. Там откриваме и рубриката

 

"10 причини да инвестирате в София",

 

от която научаваме, че:

София е регионален център за таланти -  разполага с високообразовани професионалисти, особено в ИКТ сектора и този на креативните индустрии; 25 000 служители в над 100 IT компании (това се повтаря и по-нататък); 23 университета, над 100 000 студенти, 63 изследователски центъра плюс няколко независими софтуер училища; Владеенето на английски език е широко разпространено в столицата. Бизнес може да се започне лесно - само с 1 евро капитал. София е на трето място в Европа по брой на новорегистрирани фирми, като 90% от тях са в ИКТ сектора. София предлага най-ниските подоходни данъци в ЕС - 10% плоска данъчна ставка, а също и конкурентни оперативни разходи - най-ниските общи разходи за труд в ЕС, едни от най-ниските разходи за наем на офис в Европа - общи разходи на годишна база от 223 €/m²;  едни от най-ниските цени за електрическа енергия и природен газ за индустриално потребление в ЕС. Валутният риск е минимален - левът е фиксиран към еврото. София е стратегическа  бизнес локация между Западна Европа, Близкия изток и Русия, намира се на 1 до 3 часа полет от най-големите европейски летища и осигурява лесен и удобен достъп до целия ЕС с пазар от над 550 млн. потребители. 

Звучи нелошо. Освен това порталът се хвали, че София даже има специална Наредба за привличане и насърчаване на инвестиции с общинско значение с правила за издаване на сертификат за инвестиция клас „В“. Естествено, наредбата е само на български. Описаната процедура, по която кметът внася предложение до общинския съвет, а той пък се произнася в 30-дневен срок, е едно от обясненията защо липсва опашка от кандидат-инвеститори.

А сега нека отскочим до Виена. Австрийската столица също общува с инвеститорите чрез бизнес агенция. Тя рекламира града като място, което съчетава по уникален начин традицията, културата и качеството на живот с възможностите за бизнес. Креативните индустрии също присъстват в рекламите - 17.7% от виенските предприятия са свързани с творчество, а 41% от австрийската творческа индустрия се намират във Виена. Повече от 63 000 души във Виена работят в креативните индустрии и създават над 11 милиарда евро годишни приходи. Студентите са почти 200 000. Научните институти са 1500 с 40 000 служители. 3.55% от брутния вътрешен продукт се създават чрез научните изследвания. Годишният оборот на бизнеса, занимаващ се с информационни и комуникационни технологии, е 20 млрд. евро. От всичките 6870 нови еднолични предприятия 48.2%  са създадени от жени, се казва в красива брошура на сайта на агенцията.

 

Във Виена всяка година се създават близо 9000 компании

 

И тук се вижда пропастта, която зее между двата града. И по-точно между администрациите им. По специална програма на Виенската бизнес агенция всяка година се подпомагат стартиращи фирми  - тази година са 20. Те получават двумесечна помощ за: разходи за пътуване до Виена, разходи за настаняване, ползване на общо работно пространство, 10-часов консултант на стойност 2000 евро.

Виенската бизнес агенция предлага финансова подкрепа, помощ при наемането на офис и жилище, безплатни услуги и съвети, участия в семинари. Помощта не е абстрактна - на сайта на агенцията са посочени имена, телефони, мейли на консултантите. Ако ви трябва неголямо място за стартиране на бизнеса с ползване на обща инфраструктура, получавате четири предложения още на сайта и двама служители, които да ви подкрепят. Наемният договор е без минимален срок, площта е 15 квадратни метра, има обща рецепция, конферентна зала, кухня и технически удобства. Можете да работите в мрежа и да обменяте информация с други начинаещи фирми.

Но за това, което наричаме бизнес климат, освен инфраструктура е нужно и отношение на администрацията. Скоро минавали ли сте по улица „Граф Игнатиев“? Не говоря за прахоляка и неудобствата при ремонтите. Десетки магазини и офиси затвориха, а витрините са със залепени оферти за търсене на нови наематели. Защото никой не предупреди бизнеса, че месеци наред няма да има клиенти. Знаете ли как реагират във Виена? Плащат за неудобството. До 7200 евро годишно до 2021 г. се дават на „виенски компании, които се намират на уличното ниво“  и са засегнати от строителството на новата линия на метрото.  Заявления ще се приемат от 1 ноември. Ще се финансират и дейности, които да сведат до минимум очаквания спад на продажбите (до 7000 евро годишно). Като подкрепата е до 14 500 евро на година.

Виена девет пъти оглавява класацията на Mercer за качество на живот. 

Ежегодното проучване на Mercer сравнява 231 града от целия свят въз основа на 39 критерия.  В новото класиране, огласено през пролетта,  Виена отново е №1, а нашата София се намира на печалното 116-о място. 

 

Последвайте ни и в google news бутон