Медия без
политическа реклама

В "Дивия запад" на недоказаните лекарства за коронавируса

Ефикасната терапия ще спаси милиони животи, но бързането за откриването й може да се окаже по-опасно от самата зараза

ЕПА/БГНЕС
Лекарите отчаяно искат да помогнат на пациенти в тежко състояние, но няма засега няма категорично доказано ефикасно лечение за COVID-19.

Лесно бе да се посмеем на разсъжденията на президента на САЩ Доналд Тръмп, че дезинфектантите и слънчевата светлина могат да лекуват COVID-19.

Коментарите по време на брифинга, състоял се на 23 април, обаче накараха здравните власти в САЩ, както и производителите на белина и дезинфектанти, да предупредят хората да не поглъщат почистващи препарати, които са пълни с токсични химикали и могат да убиват. Основателно, както се оказа: центровете за борба с токсичните вещества в Ню Йорк, Калифорния и Мериленд съобщиха за ръст на обажданията след брифинга. Появиха се съобщения, че двама мъже в Джорджия са пили дезинфектанти в опит да се защитят от коронавируса. Това е само един от примерите за по-обхватен и по-опасен феномен: разпространението на недоказани, и понякога рискови терапии и тестове за COVID-19.

Представяните като лекарства срещу коронавируса варират от странни до звучащи обещаващо, но непроверени. За някои от тези продукти трябва да бъдат разпространени предупреждения с цел опазване на общественото здраве, но регулаторите и производителите ги защитават или дори насърчават използването им. В резултат на това недоказаните методи на лечение се разпространяват масово, въпреки липсата на научни данни за тяхната безопасност и ефикасност. 

"В Дивия запад сме по отношение на обществената чувствителност към опасни, недоказани лекарства или тестове, за които хората чуват в медиите или от политическите лидери“, казва Лорънс Гостин, преподавател по право на общественото здраве в Джорджтаунския университет. Гостин, който е бил член на експертния консултативен комитет в Световната здравна организация за готовността при грипна пандемия, казва, че извънредни ситуации като тази с  COVID-19 могат да оправдаят ускоряването на процеса за получаване на одобрение от нови видове лечение.

Коронавирусът отне живота на повече от 250 000 души по света, а над 3,6 милиона са заболелите. Лекарите отчаяно искат да помогнат на пациенти в тежко състояние, но няма доказано лечение. Ефикасна терапия би помогнала и за спасяването на затъналите икономики, като даде надежда за връщане към по-нормален живот.

Американската Агенция за контрол на храните и лекарствата обяви ускорена програма за одобрение на обещаващи лечения за коронавируса, за да стигнат по-бързо до пазара. Това стана малко, след като ведомството прекрати всички рутинни проверки на мощностите за производство на лекарства и апаратура. Едно от лекарствата за COVID-19, за които се съобщава, че е преминало одобрение по бързата процедура, е “Ремдесивир". То е показало обещаващи резултати при направени наскоро клинични изпитания. 

Гостин обаче подчертава, че пандемията не премахва необходимостта от проверки за безопасност и ефикасност. „Няма никакво основание да се пуска лекарство или продукт на пазара без да са направени много обстойни тестове“, казва той. "Точка."

През 2018 г. Международният консорциум на разследващите журналисти установи, че проблемни медицински изделия с унищожителни последствия са получили разрешителни да бъдат пуснати на пазара, като са проведени малко или никакви тестове върху хора. Регулаторите многократно се огъват под натиска от производителите за бързо одобрение и по-ниски стандарти за безопасност.

Разбира се, ситуацията с коронавируса е различна: натискът идва от всички страни. Ефикасно лекарство може да спаси милиони човешки животи. И все пак рисковете да се действа прекалено бързо, с твърде малко научни данни, могат да доведат до лечения, които са по-опасни от самата болест.

Ето някои от терапиите и тестовете, прокламирани в последните месеци като ефикасни, но без доказателства.

Авиган

Противогрипното лекарството "Авиган", произведено от японската компания "Фуджифилм", е възприето от няколко правителства, въпреки ограничените доказателства, че действа за лечение на COVID-19. Страничните ефекти могат да включват повишен риск от деформации на плода, ако се приема от бременни жени.

Японският премиер Шиндзо Абе е един от големите привърженици на "Авиган". Правителството му призовава лекарството, което има само условно одобрение в Япония за лечение на тежки инфекциозни заболявания като ебола, да бъде използвано при терапия на коронавирус и милиони дози да бъдат складирани. Абе е личен приятел на шефа на "Фуджифилм" Шигетака Фурумори. Японският премиер сериозно лобира за международна употреба на лекарството, като дори предложи то да се достави безплатно на 20 държани чрез грант от ООН. 

Китай и Индонезия са двете държави, в които има най-голям брой потребители на "Авиган". Високопоставен китайски здравен чиновник подкрепи лекарството през март като "много безопасно и очевидно ефикасно" , след тестване върху 200 пациенти. Индонезия пък внесе милиони дози, за да лекува гражданите си. 

Южна Корея обаче се противопостави на употребата му, като обяви, че разгледаните от експертите доказателства са неубедителни. "Aвиган" не само че не показа ефикасност по време на тестови проучвания, но също така няма данни за клинични изпитания върху пациенти", заяви пред агенция "Йонхап" южнокорейският експерт по инфекциозни болести О Мюн-дон на 4 април, седмици след като Китай одобри медкамента. „Лекарството също така показва сериозни странични ефекти, като е довело до смъртта на плод при проучвания върху бременни животни.“

Шиндзо Абе лично лобира пред Тръмп за популяризиране на "Авиган" в САЩ. След това Белият дом притисна Агенцията за контрол на храните и лекарствата спешно да одобри лекарството като експериментална терапия за COVID-19, съобщи изданието "Политико" на 31 март. На 7 април ведомството даде разрешение на три болници в щата Масачузетс да започнат първите в САЩ клинични изпитания на "Авиган". Япония дари на 43 страни, сред които и България, "Авиган", нужен за лечението на 100 души във всяка страна.

Хидроксихлорохин и хлорохин

Президентът Тръмп и няколко известни личности от "Фокс нюз" в продължение на седмици промотираха лекарствата срещу малария хидроксихлорохин и хлорохин при лечение на COVID-19, като насърчаваха пациентите да ги изпробват. "Смятам, че може да бъде нещо наистина невероятно", заяви Тръмп на 19 март. 

Няколко седмици по-късно, шумната реклама заглъхна. Проучване, проведено от американски учени сред пациенти в клиники за ветерани, показа, че болните от коронавирус, лекувани с хидроксихлорохин, нямат полза от него и дори е отчетена по-висока смъртност отколкото при заразени, получили стандартна терапия. Страничните ефекти включват повишен риск от потенциално смъртоносна сърдечна недостатъчност. Няколко дни по-късно Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ разпространи предупреждение относно употребата на двете антималарийни лекарства при лечение на COVID-19.

Лекарствата са широко разпространени не само в САЩ, но и по света - а това крие рискове, които не са изследвани или количествено определени.

След вечерта на 19 март, когато Тръмп за първи път в тв изявление от Белия дом рекламира хидроксихлорохин и хлорохин, рецептите за медикамента отчитат 46 пъти ръст в аптеките спрямо средното седмично ниво на продажби, показа анализ на в. "Ню Йорк таймс". На 29 март Агенцията за контрол на храните и лекарствата издаде спешно разрешение за употребата и на двете лекарства, а милиони дози бяха дарени от производителите на Стратегическия резерв на САЩ за лечение на COVID-19.
В поне два случая лекари или чиновници са се опитали да използват лекарствата при много уязвими на заразата групи от населението. В старчески дом в Тексас медицинският директор е дал хидроксихлорохин на възрастни пациенти, заразени с коронавируса, при наричано от него „проучване с цел наблюдение“. В бедните квартали на индийския град Мумбай властите разработиха план за предоставяне на лекарството на хиляди хора при масов тест, за да се определи ефикасността му като превантивно средство. В момента изпълението на този план временно е спряно.

Антималарийните лекарства се използват широко от лекари и болници преди препоръката на президента Тръмп. В края на март търсенето на лекарствата е толкова голямо, че пациентите, страдащи от лупус и артрит, за които те са одобрено лечение, често не успяват да ги намерят в аптеките. Това създава риск състоянието им да се влоши и да се наложи настаняване в болница. "Хлорохинът" стана много популярен у нас още в началото на кризата, защото бизнесменът Кирил Домусчиев се излекува с него. След това той успя да изкупи от Европа количества хорохин и ги дари на ВМА. На 7 май Борисов, ген.Мутафчийски и проф.Кантарджиев радостно обявиха, че започват доставки в болниците в България на хлорохин.  Става дума за българско производство на лекарството. Държавната компания "Бул Био" е произвела вече 2500 опаковки. Наличното количество, което се раздава в момента, заедно с даренията към здравното министерство, ще стигне за лечение на около 20 000 пациенти с Covid-19. "Има опит, разписани са протоколи за работа с лекарството", коментира проф. Мутафчийски смущаващите данни за ползата от хлорохина.

Тестове за антитела

Основен инструмент за отварянето на икономиката е тестването за антитела - кръвни тестове, които показват дали хората са прекарали COVID-19 и са имунизирани срещу бъдещи инфекции. Под натиск да се ускори рестартирането на американския бизнес, Агенцията за контрол на храните и лекарствата одобри около 90 компании, предимно от Китай, да продават тестове за антитела без проверка от правителството. Резултатът е свръхпредлагане на дефектни продукти, които излагат обществото на опасност заради високия процент на неточност, написа в. "Ню Йорк таймс" на 19 април.

Сред одобрените продукти са тестове, използвани в Ларедо, щата Тексас, за които местните здравни власти установиха, че надеждността им е едва 20%. Производителят твърди, че точността на тестовете е между 93 и 97%.

В Ню Йорк, епицентърът на епидемията в САЩ, здравните власти изпратиха писмо до доставчици на медицински изделия на 22 април, в което ги предупредиха да не разчитат на всички съществуващи тестове за антитела при определяне на имунитета за COVID-19 на пациентите. "Те могат да дадат фалшиви отрицателни или фалшиви положителни резултати, което ще доведе до неправилни указания към пациентите за превантивни мерки като физическо дистанциране или защитно облекло“, пише заместник-комисарят по здравните въпроси д-р Деметре Даскалакис.

Лечение с дим

Докато някои политически лидери приемат лекарства с недоказано действие или тестове, други напълно отричат кризата.

Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро отхвърли коронавируса като „лека настинка“ и уволни здравния министър за това, че насърчи социалното дистанциране. Държавният ръководител на Никарагуа Даниел Ортега отказа да затвори икономиката или да прекрати публичните събития, а правителството организира митинг през април под надслова „Любов по време на COVID-19“.

В Туркменистан ексцентричният тиранин Гурбангули Бердимухамедов предприе съвсем различен подход. Той нареди на правителството в цялата страна да бъдат запалени стръкове от традиционната билка зърнеш (Peganum harmala), тъй като димът от нея унищожавал вирусите. Министрите похвалиха решението и отбелязаха, че Бердимухамедов е описал билката в книгата си "Лечебни растения на Туркменистан".

Ключови думи:

лекарства, коронавирус

Още по темата