Медия без
политическа реклама

Да натрапиш драконче: как книга за възрастни попадна при петокласници

Случаят показа, че до класната стая може да се промъкне всякаква литература

Книгата ми не е детска, нито дори юношеска, казва авторът й Николай Теллалов.

Пореден скандал разтърси българското училище - този път свързан с иначе прекрасна инициатива, насърчаваща четенето. Книга, представена на петокласници в хасковско училище, шокира родители, които откриха в нея вулгарни думи. Мнозина се запитаха как е възможно детски книги с подобни изрази изобщо да попаднат в класните стаи. От разразилата се буря се разбра, че книгата не е детска, а за възрастни, но никой не я е чел, преди да я допусне за насърчаване на четенето сред децата. Авторът пък се зачудил защо го канят в малките класове, но въпреки това не подминал шанса. Случаят изглежда като инцидентно недоглеждане, но разкри и сериозни системни грешки, които повдигат въпроса има ли кой да спре нещо далеч по-опасно от няколко вулгарни думи, преди то да стигне до децата.

 

За пети клас... или за 27-годишни

Книгата "Да пробудиш драконче" на писателя Николай Теллалов разказва за младия Радослав, който случайно спасява дъщерята на змей, с която започват поредица от приключения. Издадена е за първи път през 1998 г. и се радва на голяма популярност - досега има общо 4 издания, последното от които е през 2020 г. на издателство "Разказвачът на приказки". Жанрът й е определян като фентъзи, фолклорно фентъзи и дори криминале. През 2000 г. тя е отличена с второ място в класацията "Фантастична книга на десетилетието 1990-1999". Според оценки на писатели и издатели, а и според самия автор, произведението в никакъв случай не е за деца на 11-12 години, включително и заради няколко вулгарни израза на сексуална основа.

"Да пробудиш драконче" не е детска книга. Не е даже и юношеска. Никога, никъде и пред никого не съм се представял като детски писател. Нито съм казвал, че "Драконче" е детска книга. Героят ми в нея е 27-годишен. Аз тогава бях на 29. И съответно писах за своята възрастова група - плюс-минус. И за тогавашните житейски и жизнени проблеми, като направих опит (както се оказа - добър) да изведа от тези тогавашни проблеми някакви "вечни" изводи и, моля ви се, "послания". Вече след издаването се оказа, че романът се харесва и на доста по-млади от мен. Не го очаквах. Но беше приятно", написа Телаллов във "Фейсбук" в своята версия за скандала.

Въпреки това миналата пролет той започва обиколки по училищата в рамките на инициатива за насърчаване на четенето сред децата. Първата му среща с ученици е в Плевен е през пролетта на 2022 г., после следва Кърджалийско. "Очаквах среща с ученици 7-8 клас, но се оказа, че от МОН или от дирекцията на училището са решили, че книгата е подходяща за петокласници. Бях разочарован, но свих рамене и направих представянето", разказва писателят. Обяснява и защо все пак не се е отказал да говори пред по-малките ученици - заради емоционална среща с негов читател, прочел книгата на 11-12-годишна възраст. "Та ето тази случка ме накара да се съглася да говоря с деца 5-и клас. При все това подчертах и пред учителите, и после пред издателя, че по-уместно, а и на мен би ми било по-интересно, да се срещам поне с осмокласници", казва Теллалов, подчертавайки, че е останал изненадан от смислените и нерядко дълбоки въпроси от петокласниците.

 

Как "Да пробудиш драконче" попада в клас

Книгата е била представяна пред ученици в цялата страна в рамките на Националната инициатива за насърчаване на детското четене "Разказвачът на приказки". Тя носи името на издателството, което я организира в сътрудничество с близо 190 съвременни наши детски автори, част от които живеят в чужбина. Инициативата среща чрез жив контакт българските автори на детска и младежка литература с децата в класните им стаи от поне 7-8 години. През 2020 г. тя е подкрепена от МОН по предложение на синдикат "Образование", има благословията и на Държавната агенция за българите в чужбина. 

Управителят на издателството Константин Иванов разказа пред "Сега", че всеки съвременен български автор, пишещ за деца, може да попадне в инициативата. За целта неговият ръкопис или книга се изпраща в издателството, където минава през екип от редактори, които да преценят за каква аудитория е. През 2019 г. той споделя пред сайта uchaplovdiv.com, че преди творците и техните книги да станат част от програмата, всички в екипа му е необходимо да са запознати с нея - да са я прочели, да са я категоризирали по възраст, да са установили дали е подходяща като текст, илюстрации, послания, поука, шрифт, големина и сложност на изречението и т.н. "Едва тогава книгата се допуска и авторът се включва в календара на читателските срещи с децата. Във времето, в което живеем и можем да открием детски книги между бельото и краставиците във всеки един хранителен магазин, без да знаем какво се крие между иначе лъскавите корици, които привличат децата, не бива да допускаме компромиси с подбора на заглавия", казва издателят.

Как тогава стигнахме до настоящия скандал? Възможно ли е издателство да издава книга, без да се е запознало с нея? Макар да звучи несериозно, точно това е обяснението на Иванов. "За съжаление, не познаваме изцяло текста на тази книга", признава той. Но допълва, че произведенията, с техните имена и автори, се изпращат месец предварително на училищата, които са приели да срещнат своите възпитаници с детски писатели, т.е. ако някой е искал, е имал предостатъчно време да провери за какви книги става дума. По време на срещата в училище задължително присъства учителят на съответния клас, който също би могъл да реагира. Досега обаче книгата винаги е била приемана с ентуасиазъм от учениците.

"Всеки по веригата има някаква отговорност, но аз не искам да прехвърлям нашата. Ние нашата отговорност я поемаме - реагирахме веднага, книгата е изтеглена от програмата и договорът с автора е прекратен. Тя e прекрасна, но съм напълно съгласен, че не е за тази възрастова група", казва Иванов в своя защита.

 

Драконче срещу "Декамерон"

Из социалните мрежи веднага тръгнаха както заклеймяващи постове, така и подкрепящи коментари. Родители си припомниха как навремето са чели доста по-пикантни книги на невръстна възраст. Други цитираха откъси от еротично стихотворение на патриарха на българската литература Иван Вазов в стихосбирката му "Майска китка". Трети изтъкнаха, че в клас се учи и "Декамерон" - въобще цялата ни образователна кутия на Пандора бе отворена. Четвърти пък напомнят, че на тази възраст въпросните думи не са чужди за децата. "По тази логика следва да забраним и детски книги, в които има кръв, убийства и псувни. Вулгаризмите не са ли толкова вредни, колкото и ужасите, сцените с кръв и изяждане на хора", пита провокативно Константин Иванов. "Докато говорите по този начин, така ще ви описвам в книгите си", казва и писателят на предишни критики, че книгата е на разговорен език.

Дебатът може или не може да има вулгарни изрази в детската литература сам по себе си е показателен за изгубените ценности. В него почти не стана дума какви трябва да бъдат детските книжки, за тяхната роля да възпитават, ограмотяват и разширяват кръгозора на децата, въобще - да извисяват, а не да принизяват. Не стана дума и какви далеч по-опасни текстове и хора могат да бъдат промушени през широко отворената врата на класните стаи - например пропагандиращи нетърпимост, фашизъм и т.н., щом е допустимо едно издателство хем да издава, хем да подбира книги за оставена на самотек инициатива.

МОН побърза да се разграничи от скандала, като обяви, че не е одобрявало такава книга за споделяне с децата. Това обаче далеч не е първият подобен скандал. Резервът от разкази на съвременни български автори за изпита след седми клас редовно повдига съмнения що за критерии имат отговорниците за избора. Самите учебници понякога пораждат въпроса дали авторите им знаят какво правят - достатъчно е да припомним Лиска, която иска да е миска от учебника по музика за трети клас.

 

Всичко е бизнес

На пръв поглед благородната инициатива за насърчаване на четенето сред децата всъщност е отличен маркетингов трик на едно издателство. Книгите на "Разказвачът на приказки" могат да се купят само по време на срещите на учениците с авторите. Те не се предлагат и разпространяват в книжарниците в страната, освен в книжарницата в Пловдив на самия издател. Това е добре измислен и печеливш бизнес с гарантирани приходи. Но когато едно издателство е и автор на инициативата, критичният поглед върху качеството на творбите вместо да се изостри заради детската аудитория, направо липсва.

Мнозина свързват избухналия по никое време скандал (година след началото на представянето на книгата в училищата) с бизнес отношения между издателя и автора. Николай Теллалов твърди, че през ноември е решил да прекрати сътрудничеството с "Разказвачът на приказки". "През декември му пратих мейл с предложение за късане на договора по взаимно съгласие. Той отговори, че ще реши какво да прави след новогодишните празници и когато се консултира с адвокат", обяснява авторът. Издателят пък твърди, че прекратява отношенията си с автора поради възникналия скандал и изтегля книгата му от инициативата.

 

Ни чул, ни видял

"Врявата", която се вдигна около книгата (определението е на Николай Теллалов), разкри, че май никой не я е чел. Учителите, присъствали на представянето на въпросната книга, са могли да я прочетат, но не са го направили. Директорите, одобрили срещите с авторите, също са можели да се поинтересуват повече какво влиза в час - "Да пробудиш драконче" може да се прочете свободно в интернет от години. От РУО, през които минава организацията на инициативата, не само са можели, а са били длъжни да се запознаят с книгите в нея. Но не са го направили. Издателят - чел или нечел книгите, е бързал да ги продаде.

Всички твърдят, че са си взели поука и занапред ще бъдат много по-внимателни. От РУО заявиха, че вече ще четат предварително всяка книга, която влиза в българските училища. Издателят ще предприеме две стъпки - ще изпраща книгите на училищата не един, а два месеца предварително, за да могат да се запознаят с тях, и ще изисква декларация от авторите, в която да посочват за каква възрастова група е книгата им. Всичко казано дотук обаче не дава надежда, че ценностите ще бъдат намерени.

Книга със сексуално съдържание и вулгарен текст е била представена пред ученици в пети клас. За това са сигнализирали възмутени родители от няколко училища в Хасково, съобщи Нова телевизия. Книгата се казва "Да пробудиш драконче".

Ключови думи:

Да пробудиш драконче