Напоследък почти всеки месец германската полиция извършва обиски в домовете на заподозрени крайнодесни екстремисти из цялата страна. Наскоро такава бе проведена в провинциите Берлин, Бранденбург и Тюрингия. При акциите са били претърсени жилищата на десетки заподозрени, които според прокуратурата са създали крайнодясна терористична организация. Полицията откри тогава оръжия у заподозрените, които според нея са били готови да убиват набелязани хора, ако е необходимо. Според органите на реда заподозрените са членове на групата "Райхсбюргер" (Граждани на Райха), която не признава съвременна Германия за легитимна държава, а смята, че страната съществува в границите на някогашната Германска империя.
Именно екстремистките групи като "Граждани на Райха" и "Суверенни" се разрастват най-бързо в страната, като техните членове са готови да извършат "най-сериозни актове на насилие", се казва в доклад, който бе представен в края на юли от министъра на вътрешните работи Хорст Зеехофер и шефа на вътрешното разузнаване Ханс-Георг Маасен. Тези групи не признават властта и сегашната система на управление. Те нямат единна структура и различни групировки използват имената, макар да нямат общи възгледи. Сега в тях са активни около 16 500 души, а през 2016 г. те са били 12 800, пише в. "Билд". Три четвърти от хората в това движение са мъже на възраст около 40 години. Броят на активните крайнодесни екстремисти вече е около 900 души, докато преди две години те са били 800.
Според доклада на разузнаването движението е войнствено
и има "висок афинитет към оръжията". И двете групи - "Граждани на Райха" и "Суверенни", са готови да използват оръжията си за най-сериозни актове на насилие, се посочва в доклада. Затова службите за вътрешна сигурност поставят тези групи в категорията "антиправителствени и екстремистки", което значи, че те са следени отблизо.
Друг проблем е антисемитизмът в Германия, който с всяка година нараства, отбелязва "Дойче веле". Берлинският съдържател на ресторант Йорай Файнберг вече е свикнал с това, че през няколко дни получава имейли от човек, който се подписва с името на известен началник от страховития "Щурмови отряд" (Sturmabteilung, SA) на Хитлер - Лудвиг Фишер. В последния си мейл въпросният "щурмовак" нарича Файнберг "мръсен плъх", твърди, че Холокостът бил "измама" и че така или иначе всички евреи щели да отидат в газовите камери. Дотук Файнберг е събрал 60 такива съобщения на омразата само от "Лудвиг Фишер" - цели 60 страници с обиди, твърдения, отричащи Холокоста, и заплахи. "Вече не го възприемам толкова лично. Нито пък вземам на сериозно всичко това", казва Файнберг. Още с идването си в Германия преди шест години израелският гражданин разбрал, че се чувства добре тук. "В Берлин ме приеха много добре", казва той. Преди това е живял във Виена, където отношението към евреите и израелците не е така дружелюбно, както в Германия. И веднага обаче добавя: "Междувременно нещата малко се промениха".
Напоследък в Германия зачестиха антисемитските нападения срещу евреи. Последният случай е срещу американски професор от Бон, който беше атакуван от германец с палестински корени. През април пък посред бял ден в Берлин беше нападнат израелски гражданин заради това, че носел кипа. Но
най-вече в интернет зачестяват словесните атаки и обидите
срещу евреи и израелски граждани. До този извод стига екип от Техническия университет в Берлин, провел изследване по темата. Изследователите са проучили 300 000 текста, обикновено анонимни, публикувани в социалните мрежи. Изводът, който се налага: коментарите на омразата срещу евреи не само зачестяват, но и звучат все по-радикално. "Наблюдаваме снижаване на прага на позволеното", казва по този повод Моника Шварц-Фризел, ръководителка на изследването от Института за езика и комуникациите в Берлин. И добавя, че хората използват анонимността в интернет, за да постват антисемитски коментари.
Йорай Файнберг за първи път се сблъскал с тази враждебност през 2017 г., когато пред ресторанта му в Берлин някакъв мъж избълвал срещу него обиди в продължение на няколко минути. След като качил в интернет видеото, хора от цяла Германия се солидаризирали с него. Оттогава обаче зачестили и нападките. "Не в това е проблемът, че има отделни лоши хора, а че те имат много последователи", казва Файнберг. Това се потвърждава и от изследването на Техническия университет. "Антисемитизмът се проявява не само в дясноекстремистките и популистките среди. Най-опасен е антисемитизмът, който срещаме в ежедневието и който идва от центъра на обществото", посочва Шварц-Фризел. Радикалните коментари се отминават като налудничави писания. Но когато така се държат образовани хора, това се възприема и от другите.
Нападките срещу Йорай Файнберг идват основно от хора от крайнодесния политически спектър. Това личи от псевдоними като "Лудвиг Фишер" или пък от това, че самите мейли следват определен образец: техните автори отричат Холокоста и твърдят, че концентрационните лагери са измислица. Според тези хора евреите били виновни за масовото изтребление на хора по време на Втората световна война, а не националсоциалистите. Файнберг смята, че вината за това развитие трябва да се търси на различни места.
Атмосферата в Германия генерално се влошава
и това идва от всички страни: десните стават по-крайни, а левите реагират, като на свой ред също се радикализират, посочва Файнберг. Нарасналата миграция към Европа също играе роля за това. Що се отнася до съдържанието на обидите и нападките, почти няма промяна. Аргументите на антисемитите, които виждат в евреите "всичкото зло на света", почти не се различават от тези от XVI век, подчертава Моника Шварц-Фризел. Но днес наблюдаваме по-често как старите предразсъдъци се смесват с критики срещу Израел, добавя изследователката.
Йорай Файнберг е решен да се бори срещу набиращата скорост омраза - независимо дали тя се дължи на стари предразсъдъци, или на антисемитизъм, замаскиран като критика срещу Израел. Макар че невинаги това му се удава лесно. Така например, когато той публикувал във "Фейсбук" първите заплашителни мейли на "Лудвиг Фишер", от сайта блокирали неговия личен профил. Защото алгоритмите на тази платформа не правят разлика между лица, които отправят заплахи, и техните жертви. Файнберг твърди, че правосъдието се отнася много сериозно към темата, но досега почти нищо не е направено. "Нито един от извършителите не е наказан. Включително на мен са ми се случвали неща, за които смятам, че извършителите трябва да бъдат наказани", посочва той.
"Ако нещата продължат така, скоро антисемитизмът ще се пренесе от интернет в реалния живот", предупреждава изследователката Шварц-Фризел. В наши дни мрежата и действителността са все по-свързани помежду си, допълва тя. Йорай Файнберг пък се надява, че въпреки това обстановката ще се поуспокои през следващите години. "Няма да напусна Германия само заради една малка и незначителна чат от тукашното общество", уверява той.