Медия без
политическа реклама

Титина - кучето, което покори Северния полюс

Норвежки анимационен филм разказва как Руал Амундсен за малко не изяжда героичното четириного

New York World-Telegram and the Sun staff photographer - Library of Congress Prints and Photographs Division
Истинската Титина и Умберто Нобиле - фотография от 20-те години.

В началото на политическия възход на диктатора Мусолини италианският инженер и авиодизайнер Умберто Нобиле се радва на спокоен живот с любимото си куче Титина - бездомниче от улиците на Рим, което е осиновил. Един ден му звъни норвежкият изследовател, покорителят на Южния полюс Руал Амундсен, и поръчва въздухоплавателен съд, с който да покори Северния... Нобиле построява дирижабъла "Норвегия" и поема на експедиция заедно с Амундсен, норвежко-италиански екипаж и... Титина. 

Започнал пътя си от Рим, през Англия и Осло, в утрото на 11 май 1926 г. "Норвегия" излита от остров Свалбард и на следващия ден достига Северния полюс. Тъй като не е възможно да се приземи дирижабъл, без да има подготвена площадка и екип на земята, експедицията хвърля знамена, за да отбележи завладяването на най-северната точка на планетата. Полетът продължава към Аляска, където ураганен вятър и недостиг на гориво принуждават екипажа да кацне аварийно. Но 5300-те километра, които дирижабълът, управляван от Нобиле, изминава над неизследваните простори на Северния ледовит океан, остават едно от най-значимите достижения в историята на въздухоплаването.

Отзвукът в пресата е огромен, Титина се превръща в звезда. По време на експедицията тя има собствен дневник в The New York Times. Сред завръщането гостува на японския император (където напишква килима), поканена е в Белия дом, обикаля Холивуд. 

Историята за двамата покорители на ледените простори и за кучето, което и до днес присъства на черно-белите снимки от 1926-а, разпалва въображението на норвежката режисьорка Кайса Нес. Превръща се в основа за "Титина" - най-скъпия норвежки анимационен филм (с бюджет 72 млн. норвежки крони, или над 6 милиона евро), съчетание от рисувана фикция и документални кадри на близо 100 години. Сред вдъхновенията на режисьорката е и "Порко Росо" на Хаяо Миядзаки.

Филмът започва малко мудно и привидно банално с ежедневието на Нобиле и палавото му куче. Но бързо се превръща в ексцентрично приключение, където цепелини прехвръкват над арктически пустини, а велики мъже мерят егото и гордостта си. Художествената измислица около приключенията на Титина е очарователно нарисувана, но най-дълбок емоционален отзвук предизвикват архивните кадри от истинската експедиция, които са в изобилие.

Въпреки успеха на похода двамата мъже не могат да си поделят славата. Отгоре на всичко Амундсен, който няма скрупули да готви кучета, когато запасите от храна привършат (факт от експедицията му до Южния полюс), за малко да хвърли Титина в тенджерата (фикция). Колегиалното приятелство между него и Нобиле преминава в ожесточено съперничество, което има трагичен край.

"Титина" е разказ за триумф и поражение, с типичната по-ръбата визия на европейската анимация. Не е полираното дисни-зрелище за най-малките. Да, филмът ще забавлява и децата със своята четиринога героиня - в тяхно име е с дублаж на български, но е пълен с "кукички" и за по-опитния зрител. Звукът на джаза, който владее епохата; възходът на фашизма и Дучето, сатиризиран до крайност; надпреварата за овладяване на последните бели петна по картата - Кайса Нес рисува с няколко щриха убедителна картина на 20-те години на 20-и век. 

И със сигурност ще провокира малки и големи да потърсят информация за истинската експедиция и нейните герои.

Италианският инженер на дирижабли Умберто Нобиле се радва на спокоен живот с любимото си куче Титина, което го е очаровало, когато го е спасил от улиците на ...