Медия без
политическа реклама

Британски компании харесаха четиридневната работна седмица

21 Февр. 2023
2900 служители са получили един платен почивен ден в седмицата, за да видят дали могат да свършат същото количество работа, докато работят по-малко, но по-ефективно.
Pixabay
2900 служители са получили един платен почивен ден в седмицата, за да видят дали могат да свършат същото количество работа, докато работят по-малко, но по-ефективно.

Голямо мнозинство от компаниите в Обединеното кралство, участващи в програмата за четиридневна работна седмица, казаха, че ще се придържат към този работен график, след като са регистрирали резки спадове в текучеството и отсъствието на работници. По време на шестмесечния тест те са успели да поддържат нормална производителност, пише ''Уол Стрийт Джърнъл''.

От днес повече от 3300 работници от 70 компании във Великобритания ще тестват в продължене на шест месеца четиридневна работна седмица, като през това време ще получават пълното си заплащане, предава в. Гаридън''.  Това е най-големият подобен проект в света.

В експеримента участват 61 британски фирми, вариращи от банки до ресторанти за бързо хранене и маркетингови агенции.  2900 служители са получили един платен почивен ден в седмицата, за да видят дали могат да свършат същото количество работа, докато работят по-малко, но по-ефективно. Повече от 90% от участниците са заявили, че ще продължат да тестват по-кратката работна седмица, докато 18 компании планират да я направят постоянна.

Идеята да се работи по-малко от конвенционалните 40 часа в продължение на пет дни в седмицата се обсъжда от десетилетия. Концепцията набра скорост, тъй като работодателите и служителите търсят нови и по-добри начини за ефективна работа. Ерата на Covid-19 пък постави началото на дистанционни и хибридни работни условия. Сега някои работодатели проучват дали по-кратката работна седмица може да подобри благосъстоянието и лоялността на служителите.

''В началото причината беше пандемичното прегаряне за много работодатели. Сега по-скоро има проблем със задържането и наемането на персонал'', каза Джулиет Шор, икономист и социолог в Бостънския колеж. Нейният екип помага за провеждането на проучването заедно с организацията 4 Day Week Global, базирания в Обединеното кралство мозъчен тръст Autonomy и изследователи от университета в Кеймбридж.

Компаниите в САЩ и Канада наскоро завършиха по-малък вариант на експеримента с четиридневна седмица, ръководен от организаторите на проучването в Обединеното кралство. Подобни проучвания се подготвят в Австралия и Бразилия. Компанията за потребителски стоки Unilever наскоро тества концепцията в офисите си в Нова Зеландия, докато правителството на Испания планира да плаща на компаниите да експериментират с четиридневна седмица. В проучване в Исландия, включващо повече от 2500 служители в различни индустрии, резултатите показват, че повечето работници запазват или подобряват своята производителност и съобщават за намален стрес на работното място.

Министерството на промишлеността и търговията в Испания планира да отпуска до 150 000 евро на малки и средни предприятия, които въведат четиридневна работна седмица, без да намаляват заплатите на служителите, предаде БНР.

 

Последвайте ни и в google news бутон