Медия без
политическа реклама

Пазарлъкът за F-16 тръгва от 2.1 млрд. лв. нагоре

Конгресът на САЩ одобри продажбата, но преговорите какво и колко купува България започват тепърва

Локхийд Мартин

България и САЩ ще преговарят за закупуването на 8 американски многоцелеви изтребителя Ф-16 Блок-70 за сума между най-малко 2.1 и най-много 2.9 млрд. лв. (по сегашния курс долар-лев - б.р.). Това става ясно от съобщение на българското Министерство на отбраната. В понеделник на сайта на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на САЩ е била публикувана официална информация, според която Конгресът на САЩ е дал разрешение България да получи възможност за закупуване на цялостен пакет за 8 многоцелеви изтребителя Ф-16 Блок-70 на стойност 1.673 млрд. долара (над 2.9 млрд.лв.).  Пакетът включва стойността на осемте самолета с пълен комплект въоръжение „въздух-въздух“ и „въздух-земя“, всички допълнителни системи на самолета, както и бъдещите модернизации и нововъведени оръжейни системи. Според съобщението това е максималната финансова рамка на проекта за придобиване на нов тип многоцелеви изтребител от България.

Оттук нататък тече двуседмичен срок, в който американското правителство ще предостави на българската страна проект на договор (LOA), в който очакваната цена за придобиване на осемте самолета с пакет от необходимите бойни способности ще бъде в рамките на 1.2 млрд. долара (около 2.1 млрд.лв.). След изтичането му и получаване на проекта на договор преговорният процес ще продължи, добавят от българското МО. 

Първоначално българският парламент даде разрешение цената на 8 нови многоцелеви изтребителя да не надхвърля 1. 8 млрд. лв. с ДДС. По-късно депутатите приеха допълнително решение международният договор за придобиване на нов тип боен самолет да се отклони от посочената цена, припомнят от МО.

Но оттам не уточняват няколко неща. Едно от тях е какво точно ще включва сделката, ако тя се сключи на ниската цена, и какво точно означават "необходими бойни способности". Очевидно е, че само при високата цена се има предвид пълен пакет, включващ въоръжението, ракетите и бъдещите модернизации. В момента няма отговор и за това дали посочените суми включват ДДС. Според няколко източника те не включват данъка и тогава сумите ще набъбнат съответно на 2.5 млрд.лв. и 3.5 млрд.лв. Няма яснота и по още един от  ключовите въпроси - начина на плащане. Българският проект изрично предвижда разсрочено плащане, докато е общоизвестно, че американската страна винаги изисква плащане наведнъж. Преди време се чу вариант, според който Пентагонът придобива самолетите от фирмата производител и после ги дава на нещо като лизинг, но няма яснота дали има такава опция в момента.

Военният министър Красимир Каракачанов заяви, че според него около 2 млрд. лева е "максимумът на разумната цена", съобщи Медиапул. Той припомня, че приетият от американците таван на сделката не е показателен за крайната цена на сделката. "Това по никакъв начин не означава, че стойността на самолетите, ако ги закупим, ще бъде 1.673 милиарда долара. Това е таванът, който разрешава Конгресът. Давам пример със Словакия. Конгресът беше гласувал за Словакия 2.8 милиарда долара, а словаците сключиха договор за 1.8 млрд. Ние имаме една рамка, която е гласувал парламентът - 1.8 млрд. лева (но с ДДС – бел.ред). Той ни гласува и възможност да се отклоним леко, но в края на краищата лично аз смятам, че можем да се отклоним в рамките на разумното и изгодно за България. По никакъв начин няма да бъде за сметка на способностите на самолета", коментира Каракачанов.

От компанията "Локхийд Мартин", която произвежда F-16 , пуснаха официално съобщение, че преговорите продължават, и също подчертават, че таванът на сделката не трябва да се приема за крайна цена. "Одобрението на Конгреса е важна стъпка в процеса по чуждестранни военни продажби. То е необходимо условие, преди правителството на САЩ да може да изпрати финалната си оферта до правителството на България“, обяснява Джон Нилсън, директор Комуникации на Lockheed Martin за Европа и Израел, цитиран от Би Ти Ви.

От посолството на САЩ в София обявиха, че в случая става дума за напълно рутинна процедура, в която изпълнителната власт е длъжна да уведоми  Конгреса за потенциална продажба на въоръжениe на съюзници в НАТО, стойността на което надхвърля 50 милиона долара. Планираната от България придобивка на осем изтребителя F-16 попада в тази категория.