Медия без
политическа реклама

"Скритите букви" посрещат 24 май със светлинно шоу и гостуване в Прага

3D мапингът украсява за втори път фасадата на Националната библиотека в София

23 Май 2024
Яна Лозева

Внушителен 3D мапинг, част от проекта "Скритите букви" на фондация "Прочети София", ще бъде прожектиран на фасадата на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" тази вечер - 23 май, от 21:30 до 00:00 ч. Светлинното шоу се показва за втори път в София, а поканата от Столична община за реализирането му е по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празникът е и причината пейките-букви, които са в основата на проекта, в момента да гостуват в Прага.

Създаден от Полина Герасимова (Poliforma), визуалният разказ върху фасадата на Националната библиотека е посветен на езика като дом, на нюансите на общуването, на идентичността и разбирането на другите. Основни герои са онези уникални букви, чиито графичен образ отразява специфичните звуци, от които е съставен езикът ни. Поезията за 3D мапинга е написана от Стефан Икога, а музиката е на Kan Wakan.

Проектът "Скритите букви" започна през 2018, когато в София бяха разположени 14 пейки във формата на онези букви (Б, Д, Ж, З, И, Й, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, ь, Ю, Я), които нямат графичен аналог в латинската и гръцката азбука. Тогава те обособиха малки литературни кътчета, скрити и тихи места за четене. Към всяка пейка имаше и стихотворение на съвременен български поет, написано специално за проекта. Поетите, които участваха в кампанията, бяха Анна Лазарова, Галина Николова, Георги Господинов, Иван Ланджев, Красимира Джисова, Марин Бодаков, Мария Калинова, Мирела Иванова, Надежда Радулова, Никола Петров, Петър Чухов, Силвия Чолева, Стефан Иванов и Цочо Бояджиев.

Прожектиран за първи път по време на пандемията - през 2021 г., мапингът приканва към необходимостта да общуваме, но призивът за диалог е от особено значение и днес. Полина Герасимова подхожда с изключителна прецизност към реализацията на това триизмерно представление, в което всеки кадър е отделна рисунка: "3D мапингът следва концепцията на целия проект "Скритите букви", създавайки прожекция основно от графични елементи. Умишлено 3D анимацията е сведена до минимум и всички ефекти и визуализации са създадени от рисувани графични визии, за да се доближим максимално до природата на създаване на писмеността. Фасадата на Националната библиотека е белият лист... ", разказва тя.

Литературата като покана за диалог е и част от идеята, която стои зад гостуването на "Скритите букви" в различни градове по света. От 2019 г. градската инсталация от пейки-букви пътешества. Под името "Българските букви" до момента проектът е представян в Париж, Рабат, Берлин, Пловдив, Будапеща, Брюксел, Единбург, Мюнстер, Нотулн, Гент, Брезник и Сеул. По инициатива на Българския културен институт в Прага от 20 май до 7 юли т.г. пейките-букви гостуват в чешката столица.

По време на своите "турнета" "Скритите букви" се превръщат в истински посланици на българката поезия. Те представят историята на кирилицата и включват стихотворения на 28 български поети, преведени на английски, немски и френски език.

Ключови думи:

Скритите букви