Медия без
политическа реклама

"Разговори за войната" 300 дни след инвазията в Украйна

Фотоизложба с моменти от първите дни на бежанците у нас се откри в БНР

20 Дек. 2022Обновена
Милена Стойкова
Бежанци от Украйна влизат в Румъния - кадър от изложбата.

Фотографии запечатват първите моменти на украинските бежанци в България в изложба, която се откри в сградата на Българското национално радио (БНР). Озаглавена "Разговори за войната", тя е по повод навършването на 300 дни от руската военна инвазия в Украйна.

Кадрите показват майки и деца, избягали от войната - заснети по време на пътуването им към България в автобуси и влакове, както и на границите. Други снимки показват ежедневието на украински бежанци у нас. Част от фотографиите са предоставени от агенция "Булфото", а други са събрани от граждански организации. 

"Исках с тези малко повече от 30 пана да поставя темата за войната и какво правим всички ние. Какво мислим за войната и за бъдещето ни. Очевидно имаме общо бъдеще с част от украинците – някои започнаха работа, деца се записаха в български детски градини и училища", коментира пред Радио София инициаторът на експозицията Йоана Терзиева. Тя е консултант по психотерапия и социални услуги за деца и семейства, финалист в Международната програма за лидери на Бюрото за образователни и културни въпроси към Държавния департамент на САЩ. 

"Много хора бяха докарани с автобус на Министерство на отбраната в Русе. Оставяха ги на гарата, а там нямаше нищо. Виждахме хора, които имат нужда от елементарна подкрепа – имат нужда да им се измери кръвно, трябва им спешно памперс, трябва им чейндж бюро и т.н. На самата граница беше същото", спомня си Йоана първите седмици в родния си град. 

По време на откриването на експозицията тя участва и в дискусия заедно с издателя, преводач и доброволец Манол Пейков и бившия министър на отбраната Велизар Шаламанов. Сред акцентите в разговора бяха мерките на страната ни, свързани с бежанците от Украйна, опитите за тяхното ефективно интегриране на пазара на труда и др.

"Разговори за войната" ще остане в Мраморното фоайе на БНР до 30 декември. 

 

Още по темата