Медия без
политическа реклама

Двойна сватба празнуват в Народния

"Един безумен ден" е пиршество за сетивата, но и храна за ума

Умните хора понякога са много глупави, уверяват се зрителите.
Снимки: Любомир Сергеев
Умните хора понякога са много глупави, уверяват се зрителите.

Режисьор: Михаил Петров

Участват: Димитър Живков, Джулия Бочева и други

 

"Един безумен ден" - премиерният спектакъл на Народния театър, пренася публиката в най-музикалното графство в Андалусия. Това е театрален карнавал по Пиер дьо Бомарше (с домино е дори разпоредителят в салона, който съпровожда зрителя до мястото му). Неговата знаменита пиеса "Сватбата на Фигаро" е поставена за пръв път в "Иван Вазов" преди 34 години от Никола Петков. Настоящата постановка е дело на актьора и режисьор Михаил Петров, по думите на когото в нея си дават щастлива среща театър, музика, песен, танц, балет и живопис.

Любопитното е, че и тогава, и сега авторът на музиката е един и същ – виртуозът Любомир Денев. Михаил Петров, преобразил се навремето в находчивия Фигаро, предава щафетата на носителя на "Аскеер" Димитър Живков. "Венец" на изпълнението му е финалният монолог, съдържащ дълбоки прозрения за силите, които движат света. Стелиан Радев, който ни спечели още с превъплъщението си в моноспектакъла "Дневникът на един луд" от Николай В. Гогол, донесло му номинации за "Икар" и "Аскеер" за дебют, е очарователен в ролята на граф Алмавива, играна преди от сегашния директор на театъра Мариус Донкин. Вярно е уловил природата на своя персонаж, който кръшка от скука, а от самолюбие ревнува жена си (Гергана Змийчарова). Като ушито съвършено по нейните мерки одеяние лепва на Параскева Джукелова ролята на темпераментната Марселина, в която преди години е блестяла Виолета Бахчеванова. Тъкмо с нейните стари прегрешения и последиците от тях е свързана една от сюжетните нишки в пиесата, увенчана със "сватбена" развръзка.

За пищността на театралния карнавал допринася свирещият на живо дворцов оркестър, "извисен" на второ ниво над сцената (в състава му са Жорж Паликарски, Слав Бистрев, Николай Казаков и Ивайло Флоров).

Заявка за престижно отличие са великолепните костюми, дело на Елена Иванова. "Физиономични", богати на детайли, те потапят публиката в атмосферата на XVIII век и внушават колорита на мястото на действието. А именно – графство, намиращо се на пет левги от Севиля, спечелило си славата на широко поле на интригите, където има място за всичко.

Ако на повърхността си спектакълът е приятно-лековато забавление с песни, танци и шегички, в дълбочина засяга сериозни теми, вълнували хората, откакто свят светува. Например вдигането на преднамерен шум около това на каква свобода на словото се радва обществото, докато всъщност дума човек затрива. Или пък проблемът за купените съдии и болната правосъдна система.

Датите на следващите представления са 2, 7 и 30 октомври.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон