Без да даде конкретен отговор защо вече 10 години БСП е в опозиция и защо, когато беше във властта, не промени „модела на прехода“, лидерът й Корнелия Нинова обяви, че партията е единствената алтернатива на "авторитарния и диктаторски режим на ГЕРБ".
"Ако победим на европейските избори, можем да отстраним ГЕРБ от властта", декларира Нинова пред най-високия партиен форум - конгреса, който премина без дрязги и критики от вътрешнопартийната опозиция. На заседанието в събота обаче не толкова програмната реч въодушеви червените делегати, колкото изказването на депутата и журналист Елена Йончева, която бе обвинена от прокуратурата в пране на пари от фалиралата КТБ. Извън вътрешнополитическите цели за европейска програма не стана дума и за актуалните сериозни проблеми на ЕС не стана дума - с изключение на Истанбулската конвенция (виж карето). По същия начин постъпиха и миналата неделя в ГЕРБ, на чиято национална конференция се говореше основно за магистрали, асфалт и ремонти.
Изявлението на Йончева, която следващата седмица се очаква да пусне по партийната телевизия свое разследване „с документи и свидетели за корупция в Министерския съвет“, измести фокуса на конгреса – да се начертаят конкретни действия пред левицата за 2019 г. Йончева, която не беше в зала 3 на НДК по време на речта на Нинова, дойде по обед и с десетминутно изказване разбуни духовете. В него тя сравни управлението на ГЕРБ със сицилианската мафия и обяви, че само левицата може да бъде алтернатива на властта.
Преди това и соцлидерът Нинова поиска спирането на "едноличния режим на Борисов", в който съдебната власт се използва като "бухалка срещу неудобните“ и управлението "краде парите на хората". „ГЕРБ е 10-годишно минало и провалено настояще“, заяви тя. После каза, че "ако изборите през пролетта са честни, ще ги спечелим". Според нея обаче има риск от подмяна на вота с „машинации, купуване на гласове и други манипулации“.
Председателят на БСП даде и примери защо партията може да спечели евровота – признати грешки на социалистите, но без да ги конкретизира, отказ да участват с ГЕРБ във властта, обновяването на структурите, както и въвеждането на мандатност за лидерското място и на депутатите. Тя няколко пъти подчерта, че ако БСП победи ГЕРБ на евроизборите, социалистите ще имат основание да поискат предсрочни парламентарни избори. Отхвърли и „интригите“ около реденото на листите за евровота с аргумента, че националните и общите за Европа политики са много по-важни, отколкото кой ще е водач. Въпреки това в кулоарите на форума една от най-обсъжданите теми бе дали Елена Йончева ще е водач на листата на БСП и дали евродепутатът и бивш премиер Сергей Станишев ще е начело. Според социалисти, близки до Нинова, имало вероятност Станишев изобщо да не бъде сред кандидатите.
Станишев, който направи отчет на свършеното от представителите на БСП в Европарламента, също смята, че партията има реален шанс да спечели вота, след което щели да паднат много "бентове", които ГЕРБ крепи. Това щяло да стане само ако партията се мобилизира и не показва раздор, което било сред рисковете.
РАЗДВОЕНИЕ
Една от новините на конгреса беше смекченото отношение на левицата към Истанбулската конвенция. В окончателния вариант на документите, приети на форума, остър текст срещу конвенцията бе заменен със следната констатация: "Обективно преценено, Истанбулската конвенция съдържа приемливи елементи за борба срещу насилието над жени и деца, които ние споделяме. Но както показват изразените от експерти и обществото мнения, тя противоречи на българската традиция и семейство и това беше отчетено от Конституционния съд". В същото време обаче от кандидатите на БСП за евродепутати се очаква да защитават позиции против конвенцията.