Българите остават основни купувачи на ваканционни морски имоти и тази година. През първото тримесечие сделки с чужденци се случват рядко, като предимно това са украинци, които купуват малки апартаменти в комплекси, но се срещат също така германци, поляци, чехи и словаци.
Това посочват брокери на недвижими имоти, по чиито наблюдения през първото тримесечие на 2025 г. пазарът на ваканционни жилища е стабилен с активно търсене, а цените задържат нивата си, след като през 2024 г. те се повишиха между 16 и 20%.
Най-търсени по морето са студиата и двустайните апартаменти, като предпочитанията са те да са обзаведени и готови за ползване. Търсят се и къщи с дворове, но предлагането е много слабо, което значително покачва цените на тези имоти.
Курортите по Централното Черноморие – Несебър, Свети Влас, Слънчев бряг и Поморие си остават едни от най-предпочитаните за покупка на недвижим имот, посочват от Arco Real Estate. В района на Южното Черноморие интересът към покупка на жилище е най-засилен в Созопол и Черноморец, но има търсене и в Лозенец и Царево. В района на Северното Черноморие най-популярни за покупка са имоти в курортите Св. Св. Константин и Елена, к.к. Чайка, както и в градовете Балчик, Каварна и Бяла
Средните цени на имот ново строителство в Созопол са между 1900-2500 евро/кв.м, Поморие 1500-1600 евро/кв.м, Свети Влас 1200-1800 евро/кв.м, Слънчев бряг 1200-2200 евро/кв.м, показват данните на Arco Real Estate. По Северното Черноморие в Балчик, Каварна и Бяла цените са малко по-ниски - около 1000-1200 евро за кв. м.
"В общинските центрове по Черноморието като Несебър, Созопол, Поморие, Царево, цените са по-високи, защото това не са типичните курортни селища, в които всичко запустява, когато свърши сезонът. В тях има живот и извън сезона", коментира пред БНР Ирина Генова, управител на "Дом инфо".
Според нея това е причината в места като Слънчев бряг и Радва да се намират по-евтини жилища, защото те тотално опустяват в период октомври-май. "Там все още може да се купи апартамент за 800 евро на квадратен метър, дори и без такса "поддръжка", която върви между 6-7 евро на квадрат и достига до високи нива от порядък на 19-20 евро за квадрат", казва Генова.
Противно на всеобщото мнение ваканционните имоти, като изключим тези във Варна и Бургас, не са инвестиционни и сметките, че те може да бъдат отдавани под наем, излизат криви. "Сезонът е 60 дни, от които дори 40 дни да са продадени нощувки, като платиш на платформите за реклама и на фирмата, която менажира имота, плюс данъци и други разходи, излизаш на незначителна печалба. Инвестиционни са по-скоро жилища, закупени във Варна и Бургас, които може да се отдават целогодишно под наем", казва Генова.
Тя посочва два типа българи-купувачи на ваканционни морски имоти. Първият, са хора, които работят дистанционно, и прекарват от май до октомври в имота, като периодът е съобразен и с ученическата лятна ваканции, ако имат деца. Другата група купувачи са млади пенсионери, с добри пенсии, които също прекарват цяло лято в имота.