Японският консорциум „Мицубиши“ се отказва от турски проект за ядрена енергия заради нарастващите разходи, съобщи БГНЕС, като се позовава на японския бизнес всекидневник Никей.
Разходите за изграждане на забавения проект са скочили до около 5 трилиона йени (44 млрд. долара) - почти двойно повече от първоначалната оценка. Това затруднява водещия строител „Mitsubishi Heavy Industries“ и неговите партньори да продължат реализацията на плановете, съобщава и Дейли Нюз. Увеличението се дължи на повишените изисквания за безопасност, наложени след трагедията с ядрената атомна електроцентрала "Фукушима Даичи" в Япония през 2011 г. След мощно земетресение и последвалото цунами централата аварира, в околната среда изтече огромно количество радиация, районът наоколо бе евакуиран, а отстраняването на последиците ще отнеме вероятно още десетилетия. Понижението на турската лира също допринася за увеличение на разходите.
Проектът е договорен от правителствата на Япония и Турция през 2013 г. Консорциум, воден от „Mitsubishi Heavy Industries“, е провел проучване за осъществимост за изграждането на 4 500 мегаватова централа в провинция Синоп в турския регион на Черно море. Първоначално е планирано 30% от разходите по проекта да бъдат покрити от консорциума и 70% - със заеми от Японската банка за международно сътрудничество и от други кредитори. Очакваше се консорциумът да бъде 51% собственост на “Mitsubishi Heavy“, „Itochu“ и френската електрическа компания „Engie“, а 49% - на други компании, включително Турската корпорация за електроенергия, допълва БГНЕС.