Петима лекари от Варна, обвинени за участие в престъпна група за издаване на фалшиви удостоверения за временна нетрудоспособност, се разследват от дълго, обясниха от прокуратурата и МВР. Таксите, които са взимали за това са варирали между 1500 и 2500 лева.
В банкови касети на двама от тях са били намерени близо 1,5 млн. лева.
В ареста е и посредник в схемата - сирийски гражданин, брат на единия от лекарите, осигурявали срещу пари документ за фалшива инвалидност. Утре те ще бъдат изправени пред специализирания съд с искане за постоянно задържане под стража.
Основен контингент на групата били турскоговорящи жители на села около Варна и Бургас. Според разследващите за 4 месеца били издадени 200 фалшиви ТЕЛК решения.
По думите на заместник-главния прокурор Иван Гешев групата е работела като търговско предприятие - с главни действащи лица и посредници.
„Сирийските граждани лично взимат парите, в пликове разпределят на останалите членове според ролята, която имат, действията, които са извършили, и приноса, за да се стигне до резултата“, каза наблюдаващият прокурор Лидия Манолова.
Групата е разполагала със специалисти, които осигурявали документ за желания процент инвалидност. Мнимите болни не обикаляли кабинети и лаборатории, а получавали ТЕЛК-решението от конкретен медик срещу кодова дума.
Поне за момента не ни е известна толкова мащабна дейност, посочи Гешев, визирайки варненската афера, като допусна, че такава може да съществува и на други места.
Според него освен с разследвания, на ТЕЛК-злоупотребите трябва да се противодейства и със законодателни промени, за да спре изтичането на пари от реални към фалшиви болни.
Схемата е действала и в други области в страната. Разследващите са установили висок процент на инвалидизирани пенсионери и на територията на София-област, където тепърва започва анализ.