Медия без
политическа реклама

Днес се навършват 171 години от рождението на Христо Ботев

06 Яну. 2019

Днес отбелязваме 171 години от рождението на българския революционер, поет и публицист Христо Ботев.

Роден е в Калофер на 6 януари (по нов стил) през 1848 г. През 1863 г. заминава за Русия, където постъпва като частен ученик във Втора Одеска гимназия. През 1865 г. Ботев напуска училището и се свързва с руските революционни среди. 

Заминава за Румъния, като отначало се установява в Букурещ, а после в Браила , където работи като словослагател в печатницата на Димитър Паничков. Попада в средата на българската революционна емиграция и се сближава с Хаджи Димитър и Стефан Караджа.

През лятото на 1868-а Христо Ботев се готви да мине в България с четата на Жельо войвода (Ж. Чернев), на която е определен за секретар. Тогава пише  стихотворението си "На прощаване". След като по различни причини четата не успява да прекоси Дунава, Ботев се записва да учи в Медицинското училище в Букурещ. Но поради липса на средства прекъсва образованието си. 

Започва работа в печатницата на Любен Каравелов и става негов съратник в редактирането на в. "Свобода", след неговото спиране през 1873 г. - и на в. "Независимост". През 1873 г. Ботев издава и в. "Будилник". В края на 1874 г.  тръгва и в. "Знаме" - като издание на БРЦК, а Ботев застава начело на революционния комитет,.

През 1875 г. БРЦК започва подготовката на въстание в България. Преждевременното избухване на въстанието и неговият неуспех (Старозагорско въстание 1875 г.) довеждат до сериозни разногласия.

След избухването на Априлското въстание през 1876 г. Ботев повежда чета и с нея преминава в България, за да се включи, но след неколкодневни тежки боеве той е убит в подножието на връх Камарата във Врачанския балкан.

Творчеството на Христо Ботев оставя белег в сърцата на всички родолюбци и патриоти. Сред най-известните му произведения са “Майце си”, “Към брата си”, “На прощаване”, “Елегия”, “Делба”, “До моето първо либе”, “Хайдути”, “Пристанала”, “Борба”, “Странник”, “Гергьовден”, “Патриот”, “Хаджи Димитър”, “В механата”, “Моята молитва”, “Зададе се облак темен”, “Ней”, “Обесването на Васил Левски”, “Защо не съм…?”, “Послание” и др.

 

Източник: "Фокус"

Последвайте ни и в google news бутон