Очакваното увеличение на заплатите на медицинските специалисти може да бъде факт най-рано от 2026-а година. Има политически консенсус, че такова трябва да има, но няма никаква яснота какъв точно механизъм да се приложи и колко точно ще струва той.
Това стана ясно при приемането на първо четене на три алтернативни проекта за изменение в закона за лечебните заведения, свързани с минималните заплати в сектора.
Свои проекти за решаване на проблема с възнагражденията на младите медицински специалисти предложиха депутати от ПП-ДБ, от управляващото мнозинство, от “Възраждане” и “Величие”. Единственият проект, който не получи подкрепа, бе този на “Величие”, защото съдържаше фиксирани минимални заплати в абсолютна стойност. Този подход бе отхвърлен, защото би изисквал постоянно изменение на уредбата с последващи увеличения. Останалите проекти получила подкрепа, но нито един от тях не е безпроблемен.
Проектите на ПП-ДБ и “Възржаждане” предвиждат обвързване на основните заплати на лекарите и фермацевтите без специалности със средната работна заплата, като слагат минимален праг от 150% от СРЗ за стартова заплата. За сестри, ашушерки и другия медицински персонал от второ ниво се предлагат 140% от СРЗ стартова заплата в проекта на “Възраждане” и 125% в проекта на ПП-ДБ.
Този вариант не е приема от здравно министерство заради липсата на предвидено съпътстващо увеличение на заплатите на останалите медицински специалисти - лекари със специалности и т.н., както и заради липсата на яснота откъде ще дойдат парите за изпълнение на предложението. От МЗ изтъкват, че вариантът на ПП-ДБ предвижда разпростиране на механизма за определяне на така посочените възнаграждения и върху частните болници.
Във варианта на управляващото мнозинство се предлага заплатите да се урегулират през колективен трудов договор, като се заложат задължителни минимални нива на индексации. Този вариант се харесва на МЗ, защото касае всички медицински служители - и млади, и с опит, но пък се критикува от самата гилдия заради постоянните трудности за постигане на договореност в КТД и отказът нивата да се спазват.
Как точно ще бъде решена тази задача не е ясно, няма и никаква яснота колко може да струва. Асен Василев направи груби сметки, от които изкара, че по неговия вариант за минимални заплати на лекарите са нужни 1 млрд. лв., а за медицинските специалисти от второ ниво - още 1 млрд. Тези сметки обаче не отчитат къде минималните нива са вече достигнати, нито кой реално ще има нужда от финансиране. Василев изтъкна, че сумата може да се доведе до 540 млн. Лв., ако не се разпределя хеликоптерно. Остойностяване на различните варианти от финансово министерство засега няма. Частично остойностяване на предложенията е направило МЗ, но само за болниците, които са към него. Това създава риск отново да се гласуват промени с неясно крайно отражение върху бюджета и при недостатъчно активно финансово министерство, както се случи и със заплатите в МВР. При всички варианти на увеличение общ продлебл е фактът, че болниците са търговски дружества, като някои от тях генерират огромни печалби.
Демонстрация
Лекарите специализанти излязоха със специална позиция, в която изразиха разочарованието си. Те припомнят, че управляващите са обещали до 28 юли да решат напълно проблема с възнагражденията на лекарите и професионалистите по здравни грижи. "Докато това се случи с думите си депутати изпратиха младите лекари да работим в чужбина и обявиха, че ще си внесат специалисти за по 500 долара от чужбина, наслушахме се на обещания, писахме законопроекти, протестирахме, обяснявахме, че искаме справедливост за всички в системата и че лекарите и сестрите заслужават достойни минимални възнаграждения, които да се съизмерими с тези, необходими за нормален стандарт на живот. Разказвахме как не искаме да получаваме повече от учителите си и как трудът на всички в здравната система трябва да бъде оценен от обществото. През последните два месеца научихме много - за институциите, за съсловните организации, за хората, за пациентите сред тях, за лъжата, полуистината, вярата и смелостта", пишат младите специализанти. Затова, на 28 юли, която за тях е символна дата, канят гражданите в 18 ч. пред сградата на Народното Събрание, където ще разкажат "с какво се увенча нашата битка да получим бъдеще в България".