Медия без
политическа реклама

Заради тестовете на границата с Гърция шофьори плашат с блокади

Чехия ограничи движението на гражданите си в рамките на жилищния район

27 Февр. 2021Обновена
Илияна Кирилова

Сериозните финансови загуби и неустойки, които търпят малките фирми за товарни превози заради въведеното от гръцките власти тестване на шофьорите на камиони на граничния пункт "Кулата - Промахон", може да доведат до напрежение по българо-гръцката граница. Недоволството ескалира и може да прерасне в спонтанно блокиране на движението на българска територия, предупредиха шофьори, цитирани от Дир.бг. От два дни с решение на гръцките здравни власти антигенни тестове за коронавирус се правят и на всички шофьори на тежкотоварни камиони. Пробите се взимат на границата от 7 сутринта до 22 часа, а през нощта тестове не се правят.

"Четири километра ги минах за 7 часа, през деня - от 8 до 10 вечерта, не минават повече от 20-30 автомобила в Гърция, товарни", каза заместник-председателят на Съюза на българските транспортни работници Веселин Дангов, който твърди, че има дискриминационно отношение към превозвачите: "По това време минават бусове с гастарбайтери-българи, леки коли. Хората, които се занимават с тестовете, обръщат внимание на тях и на ТИР-овете. Правят тестове, но на товарните автомобили са най-малко. Единствено на "Кулата" е това - този парадокс, който няма аналог". Според превозвачите това е поредното нарушение на европейското споразумение за зелени транспортни коридори от страна на Гърция.

Заради липсата на адекватна реакция от българската държава може да се стигне и до спонтанно блокиране на движението преди Кулата, предупреди Веселин Дангов: "Само за 2 часа и ще кажат: да, бе, да, оставете ги, товарните автомобили не подлежат, защото има закон".

Гърция удължава локдауна до 8 март, съобщава БНР. С една седмица се удължава карантината в област Атика, където ежедневно се регистрират почти половината от общия брой заразени с коронавирус и силно се разпространява новият щам. В нея е и столицата Атина. Локдаунът трябваше да приключи в края на февруари. Още 10 области в Гърция са с код „червено“ и с извънредни мерки по контрол на движението на гражданите. Засегнати са и островите Левкада, Сирос, Самос и част от Крит. Вечерният час е 18 часа от днес. Почти половин Гърция е с високо разпространение на коноравируса. Затворени остават магазините, козметичните салони, обучението на учениците е дистанционно. За цялата страна е в сила забраната за напускане на района по местоживеене, излизане от дома става само при необходимост. Удължава се задължителната карантина на 14 дни за влизащите през граничните пунктове с Албания и Северна Македония. Не се променят условията за преминаване към пристигащите от България през „Кулата –Промахон“. Националната служба за обществено здраве съобщи вчера, че през последното денонощие са потвърдени 1790 нови случая на коронавирус и 29 починали, а 371 пациенти са на респиратори.

 

Чешкото правителство одобри серия от нови ограничителни мерки, които засягат свободното придвижване на хората. Мерките влизат в сила от понеделник и ще важат за срок от три седмици, съобщи БГНЕС. Те включват ограничаването на движението на гражданите на хората само в кварталите, в които живеят. Изключения ще се правят само за ходенето на работа, посещение на лекар или в учреждение, грижа за близки, обясни вътрешният министър Ян Хамачек.

Хората ще трябва да попълват специално заявление, в което ще се посочва причината за напускане на квартала и да го предоставят в случай на проверка. Детските градини затварят врати, а учениците в първи и втори клас минават на онлайн обучение като по-големите деца. Намалява се и броят на магазините, които ще останат отворени, семейства няма да се допускат в аптеките или на местата, където се предлагат стоки от първа необходимост. Задължително става носенето на маска с максимална степен на защита на обществени места.

Ситуацията в Чехия е изключително тежка. В момента заболяемостта там е в пъти по-висока от тази в повечето останали европейски държави - 1120.03 на 100 000 за 8-21 февруари, показват данните на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. За сравнение втората по заболяемост - Естония, е за същия период със 703.47 на 100 000. У нас за тези две седмици заболяемостта е 186.03 на 100 000.

 

Испания ще поставя само по една доза ваксина на хора под 55-годишна възраст, които вече са били заразени с КОВИД-19, обяви министерството на здравеопазването, в най-ново актуализиране на националната стратегия за ваксиниране, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.
Продължителността на защитния имунитет срещу вируса след заразяване е неизвестна, но проучвания показват, че прилагането на единична доза на такива хора засилва защитния имунитет, се казва в националната стратегия.
Франция обяви подобна политика по-рано този месец, а италиански политици обсъждат дали да вървят по същия път.
Испанските власти вече посъветваха хората, които вече са били заразени и нямат големи усложнения, да изчакат 6 месеца след като са били диагностицирани, преди да се ваксинират.

 

 

Още по темата