Новият предмет "Добродетели и религии", който МОН смята да въведе в задължителната учебна програма, ще се учи първо от учениците от първи клас, вероятно от 2026/27 г., след което въвеждането му ще става постъпателно. В рамките на него децата ще могат да избират три програми - православие, ислям или напълно нова програма "Добродетели и етика". Това обясни просветният министър Красимир Вълчев на брифинг, на който представи концепцията за новата програма "Добродетели и етика".
В рамките на нея първокласниците ще изучават въпросите за добро и зло, доверието и вярата, щедростта, важността на семейството и приятелството, учтивостта, почитта към родители и учители, грижата, личните емоции, чувствата и желанията, семейните, националните, религиозните празници.
Във 2. клас, например, обучението ще е насочено към честността, добротата, уважението, прошката и приемането, мъдростта, мирното решаване на спорове, ролята на традициите и обичаите.
В 3. клас може да се надгражда около въпросите за правилното и грешното, търпението и дълга, светостта и уважението към живота, надеждата, състраданието и милосърдието, страха и тъгата, вземането на решения, националните будители, героите и светците.
В 4. клас акцентът може да е върху справедливостта и смелостта, различията и толерантността, силата да се отказва, свободата и отговорността, влиянието на медиите – истина и фалш, отговорния избор за природата, значението на ритуалите и др.
В прогимназиален етап фокусът ще бъде върху различните видове права - например на детето, на потребителя и т., а в гимназия - ще се надграждат основните етични теории.
"Няма да се учи задължително религия. Открай време има задължително избираем час - той е задължителен, но в рамките на този час има възможност за избор. Изборът ще бъде между три програми. Задължителна религия конфесионално няма да има", категоричен бе министър Вълчев. По думите му целта на новия час ще е да се засили възпитателната функция в българските училища и най-вече възпитанието в добро и добродетели, като "това ще направи децата по-добри".
Министърът обясни, че църквата няма да влезе в българското училище, както смятат някои, тъй като новият предмет ще се преподава не от свещеници, а от учители, които имат квалификация в университет. Учениците ще бъдат обучавани от началните учителите, които ще трябва да минат през допълнителна квалификация, която според министъра може да отнеме около половин година.
Общият брой на часовете няма да се увеличава и новият предмет няма да доведе до допълнителна натовареност, увери министърът. От думите му стана ясно, че той ще е за сметка на някои от часовете от раздел Б, които са задължително избираеми. За всяко училище те са различни, затова и не е ясно часовете по кои предмети ще бъдат намалени, за да има достатъчно време за "Добродетели и етика".
На въпрос как ще се разделят деца на групи и едните ще учат ислям, другите православие, а третата група - добродетели и етика, министърът обясни, че това няма да е проблем, защото и сега това е практика в българските училища, освен това може да се формират и сборни групи. По думите му и сега всеки ден децата се делят според спорта, който са избрали, и момичетата например не играят футбол. "Обучението по религии и добродетели няма да възпитава в култура на разделение, а ще прави учениците по-толерантни, търпеливи и добри", каза министърът.
Вълчев опроверга и тезата, че няма научни доказателства, че религията прави хората по-добри. Той посочи, че в научните бази данни има такива изследвания, като обеща да ги представи. Също така, по думите му, според наблюдения на учители, преподаващи религия, този предмет прави децата по-добри, води до по-малко спорове, намалява стреса, подобрява психичното им здраве и образователните им резултати.
Относно екипите, които ще пишат учебната програма за новия предмет, министърът обясни, че тя още не е сформирана, но се надява в нея да влязат най-различни представители - не предимно лица от богословските факултети, а различни хора с различна експертиза, да за има плурализъм.
Припомняме, че министър Вълчев обеща до 8 май да представи концепция на учебна програма за новия предмет "Религии и добродетели" на голяма дискусия, организирана от ведомството по темата, на която присъстваха над 100 души. Повечето от тях бяха богослови, учители по религия, университетски преподаватели, автори на учебници по религия, кметове на общини, въвели религия в училище и др., т.е. логично се изказаха в подкрепа на новия предмет. Опонентите му, допуснати до изказване, бяха доста по-малко, а въпросите им - какво точно ще се учи по новия предмет, в който, както каза министърът, родителите ще могат да избират дали децата им да учат религия, или добродетели, останаха без отговор. По тази причина за утре те заформят протест, такъв е обявен и за 15 май.