Медия без
политическа реклама

Петкова: Въпреки президента България твърдо върви към еврото

И бизнесът, и синдикатите искат членство в еврозоната от 1 януари 2026 г.

13 Май 2025Обновена
Теменужка Петкова, министър на финансите.
БГНЕС
Теменужка Петкова, министър на финансите.

България върви уверено към реализацията на своя стратегически приоритет - членство в еврозоната от 1 януари 2026 г., въпреки "опитите на президента да отклони страната ни" от този път.

Това обяви от Брюксел финансовият министър Теменужка Петкова, където участва в заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН).

На заседанието ще бъде обсъден напредъкът на страната ни за влизане в еврозоната.

По повод искането на президента Румен Радев за провеждане на референдум дали приемането на еврото трябва да бъде през 2026 г. министър Петкова заяви, че "правителството продължава своята активна работа България да заеме достойно място в еврозоната".

"Уведомих европейските институции, че ключов приоритет е това да се случи от 1 януари 2026 г. Този акт ще гарантира България да запази своята икономическа и финансова стабилност в тези изключително турбулентни от геополитическа гледна точка времена", заяви министър Петкова.

Тя посочи, че следващата важна стъпка е представянето на конвергентните доклади в началото на юни от Еврокомисията и Европейската централна банка. "Европейските институции потвърдиха своя ангажимент за това, че следваме определения график по отношение на подготовката и разглеждането на докладите за България", каза Петкова.

 

Бизнесът: не вбивайте клинове 

АОБР - организацията, която обединява всичи големи работодателски организации, упрекна косвено президента, че се опитва да бави приемането на еврото. В позиция, адресирана до държавния глава, председателя на Народното събрание и премиера, бизнесът заявява "категоричната си подкрепа за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.".

"Убедени сме, че ще продължите да сте на нивото на високите национални очаквания, давайки си сметка за националните приоритети, и ангажирано ще работим заедно в полза на просперитета на обществото ни, като не допускате действия, разпиляващи обществената енергия и създаващи предпоставки за противоречия, разделение, напрежение и недоверие сред българския народ", гласи писмото, подписано от АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП.

В позицията се посочва, че "пълноправното ни членство в Икономическия и Паричния Съюз ще гарантира ускорен ръст на доходите и по-бърза реална конвергенция в покупателната способност на българите". И припомня, че това е неизменна цел на страната ни, заявена ясно още в началото на този век. От АОБР припомнят на председателя на републиката, че миналото лято е подписал Указ за обнародване на Закона за въвеждане на еврото. Тогава забележки от президенството нямаше.

 

КНСБ: Еврото ще повиши доходите

КНСБ подкрепя въвеждането на единната европейска валута възможно най-бързо, се посочва в позиция на синдиката. От ключово значение е ценообразуването на крайните стоки и услуги да става по прозрачен и пазарен начин, посочват още от КНСБ и изразяват готовност да са гарант на този процес, заедно с други граждански организации, а целта е да не се допуска спекулативно и необосновано нарастване на цените.

В позицията се казва, че еврозоната стимулира икономическото развитие, водейки до ръст на производството и търговските обороти, резултат от което са по-високи заплати и по-високо вътрешно търсене, което пък от своя страна е основен двигател на реалния икономически растеж у нас.

Членството на страната ни в еврозоната води до по-бърза конвергенция на доходите на работещите спрямо средноевропейските, допълват от КНСБ и припомнят, че тази теза е многократно потвърдена от вече присъединилите се страни членки на ЕС към икономическия паричен съюз (ИПС), като това се отнася в особена степен за Прибалтийските държави (Литва, Латвия и Естония), които имат сходна икономическа и парична система като нашата. При тях се наблюдават ръстове на заплатите от 80% до 120% в рамките на шест-седем години след присъединяването. 

От синдиката напомнят, че приемането на еврото елиминира транзакционните разходи за превалутиране, което намалява разходите на българските домакинства при пътувания в чужбина.

Еврозоната е последната стъпка на европейска интеграция, която позволява по-голяма синхронизация на търсеното и предлагането на труд, чрез което се създават условия за естествено повишение на доходите на работещите. Българската парична система вече е синхронизирана с останалите представители на ИПС. България е част от банковия съюз на ЕС от пет години. Търговските банки вече са в еврозоната, нашите пари и спестявания са там, което е гаранция за сигурността им, посочват от КНСБ.

Безспорен факт е, че валутният борд пази финансовата стабилност на страната ни през последните 27 години, но в същото време ограничава потенциала на българската икономика, забавяйки реалната конвергенция на доходите. Така че колкото по-скоро направим стъпката да излезем от Валутния борд и да се присъединим към еврозоната, толкова по-бързо ще постигнем ръст на заплатите, напомнят още от синдиката.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата