Медия без
политическа реклама

Лихвите по жилищните заеми пак паднаха до рекордно ниски нива

Влошената епидемична обстановка може отново да свие кредитирането и да увеличи цената му

01 Ноем. 2020МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова

Четвърти пореден месец лихвите по кредитите вървят надолу, след като през пролетта заради риска, породен от COVID-пандемията и въведеното извънредно положение, банките ги покачиха. Така цената на заема отново е на рекордно ниска, още повече, че наесен традиционно банките излизат с атрактивни промоции.

През септември средният лихвен процент, при който са се отпускали ипотечни заеми в левове, е 2.87%, докато през април-май той бе стигнал до 3.7-3.5%, става ясно от статистиката на БНБ. Така средната лихва достига най-ниските нива, отбелязани в края на 2019 г. и началото на тази година. На рекордно ниско ниво е и средният годишен процент на разходите - 3.08% (всички разходи по обслужването на дълга заедно с такси и комисиони).

В момента поне шест банки предлагат 20-годишни ипотеки с лихва под 3%, показва сайта "Моите пари". При някои от тях оскъпяването остава под 3% дори и с допълнителните такси, които се плащат с погасителния план. Банките като цяло финансират до 80% от стойността на имота, а за да се получи по-ниска лихва се изисква превод на заплата, уеб банкиране, ползване на кредитна карта, понякога и засраховане.

Потребителските заеми в левове също са поевтинели - през септември те са със средна лихва от 7.8%, след като през април и май тя надхвърли 9%. С таксит е и комисионите годишният процент на разходите през септември става 8.9%. За сравнение преди година средният ГПР е бил около 10%. Проверка в сайта "Моите пари" показва, че най-добрите оферти за потребителски заеми в момента са с лихви под 5% и ГПР около 6%. Размерът на лихвата зависи от профила на кредитополучателя.

Засега не се сбъдват прогнозите на БНБ, че и през третото тримесечие на годината лихвите по заемите ще вървят нагоре. Много вероятно е обаче това да се случи в следващите месеци, ако влошаването на епидемичната обстановка продължи със същите темпове и ако се стигне до затваряне на още търговски обекти и дейности. За банките това е риск за влошаване на кредитоспособността на потребителите, което вдига и рисковата премия по кредитите.

АКТИВНОСТ

В Европа критериите за одобрение вече са силно затегнати във всички категории заеми, стана ясно от проучване на Европейската централна банка, проведено през третото тримесечие. Засега у нас кредитирането на бизнеса и на домакинствата не само навакса ступора през април-май, но и бележи ръст спрямо миналата година. През септември увеличението за жилищните кредити е с 12.3% за година, а за потребителските - с 6.2%. 

Трябва да се има предвид, че през последните шест месеца действаше кредитен мораториум и част от предоговорените заеми влизат в статистиката на БНБ. Освен това в тази статистика са и предоставените анкризисни безлихвени заеми на граждани от Българската банка за развитие (ББР).

Общият кредитен портфейл на банките (без заеми за финансови предприятия) през септември достига 60 млрд. лв., като ръстът в по-голяма степен се дължи на новоотпуснатите заеми за бизнеса - през септември те нарастват с 497.4 млн. лв. Докато кредитите за физически лица са се повишили с 204  млн. лв. и достигат 25.14 млрд. лв.

Специално ипотечното кредитиране е нараснало с почти 120 млн. лв. само през септември. Засега имотният пазар остава слабо засегнат от коронакризата. Освен това банките явно не са склонни да затягат много финансирането на покупката на жилища.

При потребителските кредити нарастването през септември спрямо август е с 81 млн. лв. От тях около 10 млн. лв. са предоставени от ББР безлихвени заеми за работещи в принудителен неплатен отпуск, както и за самоосигуряващи се лица.

Ключови думи:

кредити, лихви, пандемия, БНБ

Още по темата