За първи пък автомобилите излязоха начело в Safety Gate - европейската система за бързо предупреждение за опасни стоки. Това личи от годишния доклад на мрежата за 2021 г.
Чрез портала Safety Gate държавите от ЕС подават и огласяват сигнали за изделия, за които имат данни, че може да причинят наранявания, отравяния и т.н. Досега традиционно играчките оглавяваха тази класация. А през 2020 г. - първата година на ковид пандемията, сериозно се увеличиха предупрежденията за негодни предпазни маски, дезинфектанти и др.
И през миналата година предпазните средства срещу вирусни инфекции са били сериозен процент от подадените сигнали в Safety Gate. Но първи са автомобилите, играчките са на второ място, а на трето са електроуредите. При превозните средства най-често става дума за технически проблеми, свързани с риск от подпалване. При детските играчки рисковете са заради наличието на опасни химикали и дискови батерии.
На фона на общата за ЕС статистика България се отличава сериозно с акцент върху съвсем други стоки. 58% от българските сигнали са за опасно облекло, текстилни материали и модни артикули, сочи докладът за 2021 г. Най-често рискът е от нараняване и задавяне - например връзки по детски суичъри, блузи и рокли, които могат да се усучат около врата, или пък декоративни камъчета, които лесно падат и детето може да ги лапне. И още един важен факт - 17% от сигналите от България са за бебешки стоки – биберони, шишета за мляко, колички и др.
Преглед на най-новите данни за опасни стоки на сайта на нашата Комисия за защита на потребителите показва и друга интересна тенденция, засягаща пушачите. Зачестяват сигналите за опасни електронни цигари и никотинови течности за зареждане на такива цигари. Обикновено проблемите са свързани с недостатъчна информация - липсват указания за употреба, не се посочват рисковете, не е ясно каква доза никотин поглъща пушачът и т.н. Някои от електронните цигари за еднократна употреба са с резервоари, по-големи от стандартния капацитет.
От мрежата
През 2021 г. 30-те страни, участващи в мрежата за безопасност (27-те от ЕС, плюс Исландия, Лихтенщайн и Норвегия), са обменили 2142 сигнала чрез Safety Gate. Петте най-често докладвани рискове са свързани с телесни повреди, химикали, пожар, задържане/задушаване и токов удар.
Най-срещаните проблеми, докладвани за електрически устройства и оборудване, например, са свързани с открити тоководещи части и прегряване. Докладът показва, че през 2021 г. активността за подаване на сигнали се е повишила.