Медия без
политическа реклама

"Спаси София" поиска синя зона в неделя, зелена - в събота

Сдружението внесе доклад и за сериозни размествания в периметъра на платеното паркиране

18 Юни 2020

Независимият общински съветник и представител на гражданската организация "Спаси София" в СОС Борис Бонев внесе предложение за сериозни промени в обхвата и времетраенето на платеното паркиране в столицата. През последните седмици няколко други проекти на Бонев и "Спаси София" в сферата на градския транспорт бяха възприети от управляващите, поради което сега ще е любопитно дали кметът Йорданка Фандъкова, кметът по транспорта Кристиан Кръстев и групата на ГЕРБ ще подкрепят и тези техни идеи.

Едно от исканията е през работните дни синята зона да трае не до 19:30 ч., както е в момента, с час повече - до 20:30 ч. Предлага се също да се въведе зона в неделя между 10:00 и 18:00 ч. По отношение на зелената зона докладът предвижда тя да функционира и в събота между 10:00 и 18:00 ч.

"Всички знаем, че когато работното време на синя и зелена зона приключи, настъпва повсеместен хаос – заради липсата на контрол водачите не спазват правилата и паркират навсякъде, а приходящите автомобили се увеличават значително. Това създава големи проблеми в центъра, където множеството публични пространства, заведения и културни мероприятия постоянно привличат хора, особено през уикендите, когато синя зона работи със съкратено работно време, а зелената зона не работи изобщо. С промените целим чувствително намаляване на натиска от автомобили и осигуряването на нормални условия за живущите, включително и през уикендите", коментираха от "Спаси София".

Сдружението предлага още сериозно разширяване на синята зона.

"В момента тя е нелогична и не изпълнява целите си. Извън нея остават сградите на НДК, Министерския съвет, Централните хали, площади като "Македония", "Лъвов мост", "Руски паметник" и "Възраждане", основни улици като "Витоша", "Опълченска", "Княгиня Мария Луиза", "Евлоги и Христо Георгиеви" и др. По официални данни на ЦГМ  средната запълняемост на местата в синя зона е между 95% и 98%, като запълняемостта в часовете между 11:00 и 16:00 е 100%.

Същевременно  северните части на центъра имат нужда от ревитализация и стимул, за да бъдат съживени. Това няма да се случи, ако той продължи да бъде заринат от коли, които искат да плащат по-малко, но все пак се намират в самия център и на пешеходно разстояние от най-значимите административни и търговски обекти. От друга страна, жителите на "Оборище" и в зоната между булевардите "Васил Левски" и "Евлоги и Христо Георгиеви" засипват както "Спаси София", така и Столичната община със сигнали и искания за въвеждане на синя зона в района", се казва в мотивите за внесения доклад.

"Спаси София" предлага още ограничаване на местата за "Служебен абонамент".

"Огромна част от местата за паркиране, особено в синя зона, са заети от служебни абонаменти и служебни места на институциите. Най-фрапиращ е случаят с подзона 5 на синя зона – пространството около храм-паметника "Св. Ал. Невски" и северно от бул. "Цар Освободител". Там над 82% от всичките налични места за паркиране са в режим служебен абонамент.

Това означава, че от общо 421 места, само 73 може да бъдат ползвани от живущите и гражданите, а останалите 348 са резервирани като служебен абонамент. Повечето от тях са на институции, които даже не плащат за тази привилегия на Столичната община. Подобни дисбаланси има и във всички останали подзони на синя зона, както и в някои от зелена зона.

За да се ограничи узурпирането на публичните пространства и за да се стимулират алтернативните форми на придвижване, предлагаме броят места в режим "Служебен абонамент" за всяка сграда да бъде ограничен до 3. Това включва и най-големите към момента узурпатори на публичното пространство: Народното събрание, Столичната община и министерствата", коментират от гражданското сдружение.

Още по темата