Медия без
политическа реклама

София вдигна данък МПС и покупка на имот, без разчет за харченето им

Против бяха БСП и "Демократична България", Борис Бонев гласува "въздържал се"

30 Дек. 2019ОбновенаСВЕТОСЛАВ СПАСОВ
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Управляващото мнозинство в Столичния общински съвет на ГЕРБ , ВМРО и "Атака" успя да прокара повишението на данъците на автомобилите от следващата година. Заедно с това бе гласувано и по-висок налог при покупко-продажба на недвижими имоти и автомобили от 2,5 на сто на 3 процента. Решението мина на косъм с 31 гласа, колкото бяха нужни за вземането му.

Против гласуваха БСП и коалицията "Демократична България", а независимият общински съветник Борис Бонев се въздържа. По време на дебатите не стана ясно за какви конкретни проекти ще бъдат похарчени увеличените приходи  от двата данъка.

От ГЕРБ най-общо обясняваха, че с парите от данъка на МПС ще се решават проблеми с чистотата на въздуха, а с приходите от възмездното придобиване на имоти и коли ще се ремонтират улици и тротоари в кварталите. Очакваните по-високи приходи от ръста на първия налог са около 18 милиона лева, а от втория - около 20 милиона. Повишението ще обхване над 50 на сто от всички около 780 000 регистрирани автомобили в града. 

В хода на дискусията кметът Йорданка Фандъкова за пореден път и най-общо заяви, че увеличените приходи от автомобилния данък ще влязат в програмата на Столична община за подобряване на качеството на въздуха в града. Всъщност ефектът от подобна "програма"  трудно може да се види, което прави данъкоплатците в София особено скептични относно това как точно администрацията смята да харчи допълнително събраните средства. Като пример за изпълнението й Фандъкова отново и отново посочи проекта за подмяна на печки на въглища и дърва с уреди на по-екологично гориво, финансиран с европейски средства. На практика обаче досега Столичната община е подменила по-малко от 30 замърсяващи печки на твърдо гориво в района на Нови Искър. В същото време в социалнте мрежи постоянно могат да се видят видеа как от комините в различни квартали на столицата постоянно бълва черен дим, докато Столичният инспекторат твърди, че прави проверки и налага глоби за горенето на отпадъци и боклуци.    

Като друга мярка за очистването на въздуха от "Московска" 33 говорят и за предстоящото пускане на довеждащ транспорт до станциите от третата линия на метрото, част от която може би ще заработи през пролетта на 2020 г. Преди дни обаче стана ясно, че общината е прекратила обществената поръчка за покупката на електрически минибусове като част от този довеждащ транспорт за квартали като Горна баня, Овча купел и "Люлин". Като причина за спирането на процедурата бе обявено техническа грешка в документацията, забелязана едва на третия месец от откриването й. Дни преди това обаче от гражданското сдружение "Спаси София" алармираха, че от условията в конкурса става ясно, че София се готви да плати по около 500 000 лв. на брой  за електрически минибусчета от Турция или Китай при положение, че за сходни суми може да се вземат по-големи автобуси на газ от германски производител.

В мотивите за приетото увеличение на данъка за МПС се посочва още, че със събраните допълнителни средства администрацията ще ремонтира паркове и градинки в кварталите. В същото време обаче в доклада липсва каквато и да е информация къде конкретно ще се случва това.

В същото време от останалите действия на Столичната община се вижда, че администрацията има нужда от повече пари за увеличаване на заплащането в градския транспорт. Преди дни на транспортната комисия на СОС стана ясно, че  "Столичен автотранспорт" и "Столичен електротранспорт" искат увеличение на цената, на която ще возят пътниците през следващата година. При автобусите предлаганият ръст е от 3,07 лв./км на 3,6 лв./км. Ръководството на дружество го обосновава с предстоящо увеличение с 10 на сто на заплатите на водачите от следващата година и с планове да повиши заплащането за полагането на нощен труд. "Столичен автотранспорт" пък иска да вози през 2020 г. срещу 6,79 лв./км при 5,16 лв./км досега. По време на дебатите днес общинският съветник от БСП Милка Христова изнесе информация, че през м.г. София е събрала с 10 милиона лв. по-малко от заложеното от данък МПС. 

Още по темата