Медия без
политическа реклама

В София още дълго ще има недостиг на пунктове за билети

Срокът на годишните винетни стикери за паркиране в синя и зелена зона ще бъде удължен с 2 месеца

11 Май 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Въпреки че през тази година наземният градски транспорт в София се лиши от редица места за дистрибуция на билети и карти, Столична община не мисли по въпроса как да компенсира недостига и да улесни пътниците за снабдяването с превозни документи. Това стана ясно от отговори на директора на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев пред членовете на транспортната комисия в Столичния общински съвет. Общественият превоз в столицата ще разчита на съществуващата мрежа поне до края на годината, без да отваря нови центрове или да търси други варианти за продажби, призна той. Дилчев поясни, че в края на 2020 г. се очаква да заработи новата система за таксуване на пътниците в градския транспорт- т.нар. тикет система, на която се разчита да разнообрази вариантите за плащане в транспортните средства. Днес Дилчев призова клиентите на градския транспорт дотогава да купуват абонаментни карти, въпреки че общински съветници му напомняха, че пътуването с билет се предпочита от хора, които по-рядко ползват автобус, трамваи, тролеи или метро, от хора от други населени места, от туристи и т.н.

"За момента няма как ЦГМ да увеличи рязко пунктовете за продажба на билети. Ние сме наясно, че проблеми има, но нека се обърнем и към съвестта на хората. Има възможност както за покупка на абонаментни карти, така и на билети чрез мобилно приложение. Въпреки кризата работата по новата система за таксуване не е спряла. Тя ще даде доста по-големи възможности на всеки пътник, който няма карта (както стана дума, договорът предвижда тикет системата да влезе в експлоатация към края на годината - б.р.)", коментира Дилчев.

В началото на извънредното положение Столична община реши водачите в градския транспорт да спрат да продават билетчета от 1,6 лв. като предпазна мярка срещу заразяване. Днес стана ясно, че не се предвижда забраната да бъде отменена скоро. Още през февруари пък бяха демонтирани автоматите за продажба на билети, които преди това улесняваха пътниците в трамваите и тролеите. Махането на апаратите бе обяснено с предстоящото въвеждане на тикет системата. Положението с продажбата на билети за градския транспорт се усложни още повече след затварянето на "Лафка", които дотогава бяха основен партньор на ЦГМ.

Срокът на годишните винетни стикери за паркиране в синя и зелена зона ще бъде удължен с два месеца, обяви още Дилчев. Предложението на ЦГМ трябва да бъде обсъдено и гласувано на сесия на Столичния общински съвет и тогава да влезе в действие. Синя и зелена зона бяха безплатни от 16 март до 7 май със заповед на кмета Йорданка Фандъкова.

Центърът за градска мобилност ще кандидатства за финансиране по схемата 60/40 и през април, и през май, стана ясно още от думите на директора. През март общинското дружество е получило 364 000 лв., съобщи той. Според Дилчев ЦГМ има право на помощ от държавата, тъй като преди кризата ежемесечно е внасял осигуровки в размер на 850 000 лв.    

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?